"Ke konci srpna evidujeme stále 1113 účastníků důchodového spoření, kteří si o své prostředky dosud nepožádali. Jedná se o nevyplacené prostředky v celkové výši 5 503 810 korun," upřesňuje zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.
Podle něj je počet lidí, kteří peníze nevyzvedli, stále vysoký. Stejně jako částka, která na účtu zbývá. "A to i přesto, že účastníci byli jak penzijními společnostmi, tak finančními úřady o možnosti vyplacení tohoto přeplatku informováni," podotýká Ronovský.
Za poslední rok se přihlásilo o své peníze pouze 183 lidí, kteří si vyzvedli skoro tři miliony korun.
Jak upozorňuje Ronovský, nevyzvednuté prostředky z II. pilíře důchodového spoření mohou být vyplaceny pouze na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u finančního úřadu v místě bydliště.
"Správce daně přeplatek vrátí poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti. Informaci o existenci přeplatku poskytne místně příslušný finanční úřad. K vyplnění žádosti mohou lidé využít webovou aplikaci," dodává ředitel Ronovský.
Prostředky z II. pilíře důchodového spoření budou vypláceny nejpozději do konce roku 2023. Poté je finanční správa v souladu se zákonem převede bez náhrady do státního rozpočtu.
II. pilíř důchodového spoření byl ukončen v roce 2016 a počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční správu. V Česku nebyl příliš populární, byl terčem kritiky - nebylo z něj totiž možné předčasně vybrat peníze ani vystoupit, proto v něm spořilo jen necelých 85 tisíc zájemců.