Komu se letos bude přidávat: Hlad po ajťácích trvá, pozor však na nálepku fluktuanta

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 1. 2020 5:30
Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté. Porostou ještě mzdy, budou se firmy i letos potýkat s nedostatkem zaměstnanců, nebo naopak začnou propouštět? Jaké profese budou na výsluní a o jaké nebude už zájem?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Peníze - kdo dostane přidáno

Mzdy se loni zvyšovaly téměř ve všech odvětvích. Podle průzkumu společnosti Randstad přidávaly tři čtvrtiny firem, a to v průměru o pět až 15 procent. Letos bude zvyšování mezd volnější, podle údajů Hospodářské komory dosáhne v průměru šesti procent. 

"Mzdy porostou u profesí, které se výrazně pohybují pod mediánem mezd, což jsou zejména základní pozice operátorů, dělníků. Firmy by sice rády pomocí automatizace zcela eliminovaly základní, repetitivní pozice, nicméně proces robotizace a automatizace rozhodně není tak daleko," říká Alžběta Honsová z Randstadu.

Polepší si podle ní také nedostatkové profese - což jsou zejména zaměstnanci v IT (vývojáři s praxí, systémoví architekti, obchodníci), dále technické obory (konstruktéři, 'lean specialisti' optimalizující produktivitu a efektivitu výroby, pozice související s digitální transformací zejména v automobilovém průmyslu) a zřejmě i lidé na finančních pozicích se znalostí dvou a více jazyků.

  • Lidé na manažerských pozicích se z vyšší výplaty radovat zřejmě nebudou. Podle headhuntera Jozefa Pappa ze společnosti Stanton Chase se loni mzdy manažerů nijak dramaticky nezvyšovaly a ani letos tomu nebude jinak.  

Podle Františka Jareše z Agentury Student, která obsazuje spíše nižší pozice a zajišťuje brigádníky, firmy přidávat už ani nemohou. "Důvodem je, že společnosti musely vynaložit na personální náklady často více, než původně plánovaly, a nyní již není prostor, kam navyšovat," uvádí Jareš. 

Domnívá se, že letošní rok na trhu práce bude klidnější a stabilnější. "Už na konci roku 2019 byl znatelně klidnější stav z hlediska vánoční sezony, kdy je veliká poptávka i po brigádnících. Poptávka byla obdobná jako v roce 2018, ale společnosti již změnily své procesy a postupy tak, že nepotřebovaly často takový počet pracovníků. Zároveň jsme se již nesetkávali tak často s extrémními odměnami pro brigádníky, které potřebovaly na poslední chvíli. V letech 2017 či 2018 byly i situace, kdy kmenoví zaměstnanci na pracovní poměr měli 125 korun na hodinu, ale brigádníci na 14 dní měli 180 korun," dodává Jareš.

Miroslav Diro z Hospodářské komory připomíná, že případnému dalšímu růstu mezd brání politika státu. "První data z firem naznačují, že po neustálém zvyšování minimální a zaručených mezd bez ohledu na produktivitu práce, zavedení nových sociálních dávek, například dlouhodobé ošetřovné, otcovská dovolená a loňské zrušení karenční doby, budou zaměstnavatelé velmi pečlivě zvažovat, které zaměstnanecké benefity zachovají a které dokonce i zruší," říká Diro. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Úřady vydaly varování před tsunami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedl americký geologický ústav USGC. Úřady vydaly varování před tsunami. Informace o případných škodách nebo obětech zatím nejsou k dispozici.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo ve vzdálenosti 125 kilometrů severozápadně od jamajského města Lucea a otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin, který se proti Torpedu také podílel asistencí na gólu na 4:0, je v kanadském bodování o pět bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

KHL:

Chabarovsk - Ufa 4:2 (za domácí Jordán 0+1), Dynamo Moskva - Nižnij Novgorod 5:1 (Jaškin 2+1), Omsk - Nižněkamsk 3:2, Petrohrad - Dinamo Minsk 5:0, Dinamo Riga - Novosibirsk 0:1.

Další zprávy