Komu se letos bude přidávat: Hlad po ajťácích trvá, pozor však na nálepku fluktuanta

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 1. 2020 5:30
Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté. Porostou ještě mzdy, budou se firmy i letos potýkat s nedostatkem zaměstnanců, nebo naopak začnou propouštět? Jaké profese budou na výsluní a o jaké nebude už zájem?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nejžádanější profese

Zájem o IT odborníky je mimořádný. Na trhu práce jich v současnosti chybí 30 tisíc. A tak se v oboru stále častěji objevují přeškolení kandidáti z jiných oborů.

"Stále více zaznamenáváme trend v oblasti IT, která díky svým možnostem a mzdám, které už jsou v ČR v tomto oboru srovnatelné se mzdami ve vyspělé Evropě, láká i absolventy netechnických, tedy spíše humanitně zaměřených vysokých škol," říká Jan Pivoňka z ManpowerGroup.

Kromě ajťáků je podle Tomáše Surky z JobConnectoru velký hlad po lidech v obchodu a službách. "Samostatnou kapitolou jsou pak kvalifikované manuální pozice ve výrobě, kterých je a bude velký nedostatek. S tím souvisí další pokračování trendu náboru pracovníků ze zahraničí," míní Surka. 

S tím souhlasí i Malo z Graftonu. "Zájem bude v prvé řadě o kvalifikované pracovníky do výroby a do stavebnictví, očekávat se dá však také růst počtu cizinců na pozicích bílých límečků, zejména v IT," říká Malo. 

Z pracovních nabídek si mohou vybírat zejména lakýrníci, zámečníci, svářeči a obráběči. Nedostatkoví budou letos i elektrikáři, skladníci (často jazykově vybavení) a řidiči vysokozdvižných vozíků. Firmy budou také hojně poptávat pracovníky z oblastí vývoje elektroniky a programování průmyslové automatizace. 

"Podle našeho průzkumu by se nejvíce mělo nabírat v dopravě, v oboru skladování a komunikace, dále pak ve financích a pojištění a rovněž v oblasti služeb stravování a ubytování," říká Jan Pivoňka, HR manager ManpowerGroup. 

  • "Top talenty na manažerských pozicích se nikdy o práci bát nemusí. Naopak, po nich bude poptávka stále, platí to napříč všemi segmenty," říká headhunter Jozef Papp. 
 

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním

Rusko v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se vznikem nezávislého palestinského státu po boku Izraele, vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Úřady vydaly varování před tsunami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedl americký geologický ústav USGC. Úřady vydaly varování před tsunami. Informace o případných škodách nebo obětech zatím nejsou k dispozici.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo ve vzdálenosti 125 kilometrů severozápadně od jamajského města Lucea a otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy