Stavební spoření: Nové omezení se týká i starších smluv

Petr Kučera Petr Kučera
19. 4. 2012 6:00
Státní podporu dostane už jen ten, kdo ji použije na bydlení, důchod nebo školné

Praha - Státní podporu ke stavebnímu spoření dostane už jen ten, kdo ji použije na bydlení, penzijní připojištění nebo školné.

Návrh ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 ve středu schválila vláda. Pokud ho v dalších měsících schválí Parlament, má toto omezení platit od roku 2014.

Samotná výše státní podpory ani způsob jejího výpočtu se podle návrhu tentokrát nezmění.

I pro starší smlouvy

Takzvané účelové vázání by se týkalo jen státní podpory, na kterou vznikne nárok nejdříve v roce 2014 - tedy vyplácené v prvních měsících roku 2015.

Toto omezení by se nicméně dotklo nejen nových, ale i dříve uzavřených smluv o stavebním spoření - ovšem jen pro tu část podpory, na níž vznikne nárok počínaje rokem 2014. Na zálohy státní podpory za předchozí roky se tedy omezení nevztahuje.

Ministerstvo financí přitom výslovně odmítá, že by se účelové omezení dotklo i podpory za rok 2013, přestože k jejímu připsání dojde až po začátku účinnosti zákona, tedy v prvních měsících roku 2014.

Účelovost se má vztahovat pouze na užití státní podpory, nikoliv celé naspořené částky.

Odvážnější než původní plán

Předloňské programové prohlášení vlády přitom výslovně uvádí, že státní podporu výhradně na účely bydlení omezí jen u nových smluv, tedy u smluv o stavebním spoření uzavřených po účinnosti nové právní úpravy.

Ministerstvo financí se nakonec přesto rozhodlo pro razantnější řešení. Chce tím - podobně jako u předchozího omezení výše podpory - předejít tomu, aby si lidé na poslední chvíli uzavírali nové smlouvy "do zásoby" ještě podle starých pravidel.

Návrh s největší pravděpodobností není v rozporu ani s názorem Ústavního soudu. Ten totiž v loňském nálezu konstatoval, že stát může měnit výši a pravidla státní podpory i během trvání smlouvy - za podmínky, že to dá lidem vědět s dostatečným předstihem a že se změny netýkají už probíhajícího roku.

Už žádná "osoba blízká"

Fakt, že státní podporu použil či použije skutečně na bytové potřeby (vedle nákupu či stavby nemovitosti jde například také o rekonstrukce), bude muset člověk prokazovat při vyplacení naspořených peněz, tedy až při ukončení smlouvy.

Podle ministerstva půjde účel prokázat například fakturou, dokladem o zaplacení materiálu nebo provedení práce, nebo čestným prohlášením. Kontrolovat to mají stavební spořitelny.

Peníze půjde použít i na bytové potřeby jiných osob než samotného účastníka smlouvy o spoření. Zákon je však výslovně vyjmenovává, ruší tedy dosavadní obecnější označení "osoby blízké". Nově má jít jen o osoby příbuzné v řadě přímé (dětí, vnuků a vnuček, rodičů či prarodičů), sourozence, manžela nebo registrovaného partnera.

Nově i na důchody i školné

Podpora má nově směřovat nejen na účely bydlení, ale také na spoření na stáří (převod do penzijního připojištění - takzvaného třetího pilíře) nebo na studium (zatím se hovoří jen o chystaném školném na vysokých školách).

Legislativa ohledně školného z dílny ministerstva školství ale ještě nebyla schválena, s podporou školného zatím výslovně nepočítá ani vládou schválený návrh týkající se změn ve stavebním spoření - tato možnost má být doplněna později.

 

Právě se děje

Další zprávy