Stát nechá víc peněz na děti, neplaťte víc, než musíte

Petr Kučera Petr Kučera
7. 2. 2011 5:15
Daňové přiznání: Sleva na dítě vzrostla o téměř tisícovku ročně
Foto: Jan Langer

Za každé vyživované dítě žijící s vámi ve společné domácnosti vám stát nechá za loňský rok o 924 korun víc než dosud. Takzvaná daňová sleva na dítě totiž pro rok 2010 vzrostla o 77 korun měsíčně.

Letos poprvé tedy mohou vyšší slevu uplatnit lidé, kteří si sami podávají daňové přiznání (za loňský rok). Zaměstnancům už vyšší slevu většinou automaticky odečítal zaměstnavatel vždy v měsíční výplatě, díky tomu dostávali po celý rok 2010 o trochu vyšší čistou mzdu než dříve.

Památka na protikrizový balíček

O zvýšení slevy rozhodli poslanci napříč stranami v červnu 2009 při schvalování takzvaného protikrizového balíčku (zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability).

Podzimní úsporný balíček z dílny tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty pak zvýšení zapomněl včas zrušit. "Ano, zůstalo to tam spíše omylem," potvrdil tehdy Janota.

Vyšší daňová sleva tak rodičům za rok 2010 alespoň částečně vykompenzuje "ztráty" způsobené úsporným balíčkem, zejména zvýšením DPH.

Současný ministr financí Miroslav Kalousek sice navrhl od roku 2011 snížit slevu o 240 korun ročně (i nadále by tedy zůstala vyšší než v roce 2009), vládní koalice to však odmítla. Pro rok 2011 (měsíční mzdu vyplácenou v letošním roce nebo pro daňové přiznání podávané v prvních měsících roku 2012) se tedy sleva na dítě oproti předchozímu roku nemění.

Jak to funguje

Za každé vyživované dítě ve společné domácnosti si lze v daňovém přiznání za rok 2010 odečíst z daní 11 604 korun ročně. U zaměstnanců může slevu odečítat přímo zaměstnavatel, tedy 967 korun měsíčně.

Oproti roku 2009 se tato sleva (nazývaná daňové zvýhodnění) zvýšila o 924 korun ročně.

Je-li dítě zdravotně postižené, lze si odečíst dvojnásobek, tedy 23 208 korun ročně.

Podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost - například cestování po světě - vás nicméně o slevu nepřipraví.

Na slevu máte nárok jen za kalendářní měsíce, na jejichž počátku splňujete obě podmínky ("vyživování" a společná domácnost). V měsíci, kdy se dítě narodilo, lze slevu uplatnit vždy. Například při porodu na konci srpna si tedy můžete z daní odečíst pět dvanáctin roční slevy (5x967 = 4835 korun).

I pro babičku a dědu

Jestliže dítě v jedné domácnosti vyživuje více poplatníků (typicky matka a otec), může daňové zvýhodnění na stejné dítě uplatnit v tomtéž kalendářním měsíci nebo roce jen jeden z nich.

Málo známou možností je, že daňové zvýhodnění na dítě můžou uplatnit například i babička nebo dědeček, jestliže rodiče dítěte nemají příjmy, z nichž by mohli toto zvýhodnění uplatnit (a naopak prarodiče takové příjmy mají).

Nejen pro studenty s nulovými příjmy

Za "vyživované" se považuje především dítě, které je nezletilé (tedy do dovršení 18 let věku). Hranici lze posunout až do dovršení 26 let, jestliže se dítě "soustavně připravuje na budoucí povolání" nebo když nemůže studovat nebo pracovat kvůli nemoci, úrazu či dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Za "soustavnou přípravu na budoucí povolání" se v zásadě považuje studium na středních a vysokých školách v České republice nebo i v cizině, pokud je rozhodnutím ministerstva školství postaveno na roveň studia v ČR.

Výjimkou je dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na středních (nikoliv vysokých) školách, je-li student v době takového studia výdělečně činný (kromě takzvaných dohod) nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci. Druhou výjimkou je studium za trvání služebního poměru (běžný pracovní poměr nevadí).

Slevu tedy lze uplatnit například i na dvaadvacetiletého potomka, pokud standardně studuje vysokou školu - nezávisle na tom, že si při studiu přivydělává. Podmínkou však je, že žije v domácnosti s tím, kdo si slevu uplatňuje.

Někdo dostane víc, než zaplatí na daních

Zatímco běžné slevy (na poplatníka, manželku, studenta či zdravotně postiženého) si můžete odečíst od daně jen do výše vypočtené daňové povinnosti, u "slevy na dítě" lze využít i daňový bonus.

Pokud se po odečtení slevy z vaší daňové povinnosti dostanete "do minusu" (nárok na daňové zvýhodnění je vyšší než původně vypočtená daňová povinnost), stane se vzniklý rozdíl takzvaným daňovým bonusem.

Díky bonusu nejenže státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco získáte. Maximálně můžete dostat 52 200 korun, minimálně stovku (vychází-li vám bonus nižší než 100 korun, nedostanete nic).

Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si vloni vydělal více než 48 000 ročně - počítají se pouze příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo z kapitálového majetku. Nemají na něj tedy nárok třeba dlouhodobě nezaměstnaní.

Sleva prý zůstane, ale změní se

Od roku 2012 (tedy počínaje daňovým přiznáním podávaným v prvních měsících roku 2013) čekají systém daňových úlev zřejmě výrazné změny. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž nyní dokončuje návrh zcela nového zákona o daních z příjmů.

Vládní koalice v programovém prohlášení (a sama TOP 09 pak v předvolebním programu) výslovně slibuje, že sice dojde ke zrušení většiny výjimek, avšak kromě "podpory vědy a výzkumu, rodin s dětmi, odpovědnosti vůči slabým a potřebným, vlastního bydlení a odpovědnosti vůči vlastnímu vzdělání a stáří."

Zachování slevy i bonusu v minulém týdnu výslovně slíbil i ministr Kalousek. V jaké formě a výši ale zůstanou, zatím není jasné.

Podle jedné ze zvažovaných variant by se dokonce mohly v praxi zvýšit. Chystaná reforma důchodového systému, respektive s tím související zvýšení DPH (cen potravin, nápojů a podobně), totiž může přinést nové úlevy či spíše kompenzace rodičům, a to úměrně počtu dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy