Podívejte se, co přináší schválený protikrizový balíček

Petr Kučera Petr Kučera, pek
18. 6. 2009 8:00
Zelená pro šrotovné, podpora rodin s dětmi, vyšší podpora v nezaměstnanosti, rychlejší odpisy a další změny
Premiér Topolánek
Premiér Topolánek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Senátoři schválili „balíček" zákonů, které mají zmírnit dopad hospodářské krize. Soubor kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti.

Jako první prošly Senátem návrhy, které připravila ještě vláda Mirka Topolánka. Jedna změna umožní podnikatelům rychlejší daňové odpisy, druhá pak zavádí dočasnou slevu na sociální pojištění placené firmami za nejhůře odměňované zaměstnance. Třetí schválená změna má pomoci firmám v insolvenci a také zaměstnancům těchto firem.

Ve středu večer Senát schválil také návrh protikrizových opatření z dílny ČSSD, který kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, podporou rodin s dětmi nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Zákon "o podpoře hospodářského růstu a sociální stability" je výsledkem kompromisní dohody ČSSD s ODS. Nyní jej dostane k podpisu prezident.

Podrobný přehled schválených i navržených změn:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy