Spoření je mrtvé, ať žije investice. Kam uložit peníze a nepřiživovat bytovou krizi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 9. 2021 6:47
Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Stovky miliard ztrácejí hodnotu

Lidé měli v polovině roku uloženo v bankách a stavebních spořitelnách 3,225 bilionu korun. Z toho bylo 896 miliard na spořicích účtech, které ale nabízejí v současnosti minimální zhodnocení jen v desetinách procenta, maximálně kolem jednoho procenta. A tak rozhodně nepokryjí rostoucí inflaci a peníze ztrácejí hodnotu. Například ze 100tisícového vkladu při inflaci 3,4 a úrocích 0,8 procenta přijdete za rok o zhruba dva a půl tisíce korun. 

"Hotovost nenese žádný úrok, takže v období zvýšené inflace je držení většího objemu hotovosti na bankovním účtu doslova smrtící, neboť kvůli inflaci reálná hodnota této hotovosti v průběhu času výrazně klesá," říká Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Managementu. 

Doporučuje lidem na bankovním účtu momentálně držet hotovost maximálně na úrovni šesti měsíčních výdajů jejich domácnosti jako železnou likvidní rezervu, více rozhodně ne.

Pokud lidé chtějí svoje úspory ochránit, nezbývá jim podle odborníků nic jiného než opustit "bezpečí" bank a přijmout investiční riziko. "Spoření je mrtvé a ještě dlouhou dobu bude. Musíme jít do rizika nebo nechat úspory požrat inflací," říká Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger. 

  • Do čeho ale investovat - do akcií, dluhopisů, zlata, umění, či kryptoměn? Názory odborníků se dozvíte na následujících kartách.
 

Právě se děje

Další zprávy