Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje výrazně zmírnit dosavadní omezení pro rodiče, kteří chtějí pobírat rodičovský příspěvek a přitom dávat dítě do školky či do jeslí.
K uvolnění pravidel má dojít od roku 2012, pokud ministr Jaromír Drábek (TOP 09) prosadí příslušnou část sociální reformy. Její konkrétní návrh už ministerstvo dokončilo a nyní čeká na připomínky ostatních rezortů, zástupců odborů, podnikatelských svazů a dalších institucí.
Dosud (ohledně zachování příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci.
Toto omezení má podle Drábkova návrhu zcela skončit, navíc hranice se sníží ze tří na dva roky dítěte. Rodičům dětí starších dvou let má být rodičovský příspěvek nově poskytován bez ohledu na délku pobytu ve školce či obdobném zařízení.
U dětí mladších tří let nyní platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky, jeslí či obdobných zařízení maximálně na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodina.
Tento limit chce Drábek rozšířit na 46 hodin měsíčně, skončí tedy dosavadní omezení co do počtu dnů. Věková hranice současně klesne ze tří na dva roky.
Podívejte na nebezpečné výrobky, před nimiž varuje ČOI:
Současně však zřejmě skončí bezplatný poslední ročník mateřské školky. Někteří rodiče by mohli platit více peněz i za nižší ročníky (podrobněji v rozhovoru s Jaromírem Drábkem).
Miliarda z rozpočtu navíc, ale snad se vrátí
Ministerstvo očekává, že po uvolnění pravidel se zvýší výdaje státu na rodičovský příspěvek o jednu miliardu korun ročně.
Současně však doufá, že novinka umožní rychlejší návrat rodičů na trh práce, takže stát od nich vybere více peněz než dosud na daních z příjmů i na sociálním a zdravotním pojištění.
Sousedská výpomoc a firemní školky
Reforma sociálního systému má podpořit i rodičovskou výpomoc a poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě.
Kdo pečuje o vlastní dítě předškolního věku, bude moci za úplatu hlídat nejvýše tři cizí děti. Novela má zmírnit požadavky pro tuto činnost.
"Půjde o minimální požadavky s tím, že rodič nejlépe posoudí, za jakých podmínek a které cizí osobě může své dítě svěřit," plánuje Drábek. Pro toto hlídání nebude nutné živnostenské oprávnění a cena služby má záviset jen na dohodě rodičů.
Zmírní se také pravidla odborné způsobilosti pro živnost "péče o dítě do tří let věku v denním režimu". Cílem je umožnit, aby tuto kvalifikaci získal širší okruh osob.
TOP 09 před volbami slibovala, že sousedskou výpomoc i firemní školky podpoří i daňově. Platby za tyto služby by si rodiny mohly (do určitého limitu) nově odečítat od základu daně. Zatím není jasné, zda se tato možnost skutečně dostane do nového zákona o daních z příjmů a od kdy.
Torzo z prorodinného balíčku
Chystaná reforma vychází z takzvaného prorodinného balíčku, navrženého v roce 2008 tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS). Topolánkova vláda jej sice tehdy schválila, sněmovna jej ale do letošních voleb nestihla projednat.
Kvůli nedostatku peněz ve státním rozpočtu půjde jen o torzo původních plánů. Vláda mimo jiné určitě nepodpoří takzvanou otcovskou dovolenou.
Původní návrh předpokládal, že by stát platil otcům během týdenní dovolené zhruba 70 procent jejich mzdy, tedy stejně jako dostávají ženy u peněžité podpory v mateřství. Otcové by si mohli dovolenou vybrat do šesti týdnů po narození dítěte. Podobně jako u mateřské by šlo o peníze z nemocenského pojištění. Rozpočet by tato novinka stála kolem půl miliardy korun ročně.
Ministerstvo práce a sociálních věcí od roku 2012 zatím nepočítá ani s novou slevou na pojistném pro zaměstnavatele, kteří vytvoří částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let. Podle programového prohlášení vlády měla činit 7200 korun ročně.