Drábkův plán: Školky zdraží, aby mohly nabrat víc dětí

Petr Kučera Petr Kučera
15. 2. 2011 5:02
Stávajícím příjemcům už rodičovský příspěvek neklesne, slibuje ministr
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rodiče zřejmě opět začnou platit za poslední ročník mateřské školy, obce dostanou prostor i ke zvýšení poplatků za nižší ročníky.

"Obcím díky tomu zůstane více peněz a budou moci zafinancovat rozšíření kapacity školek," vysvětluje chystanou změnu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Současně ale uvolní dosavadní limit pro souběh školky a rodičovského příspěvku, také přechod mezi variantami příspěvku má být pružnější než dosud.

"V chystané reformě chceme podpořit systém vzájemné rodičovské výpomoci, firemních školek nebo takzvaných miniškolek," říká Drábek v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Na nedávné konferenci o podpoře rodin řekla zástupkyně vašeho ministerstva, že uvažujete o zrušení bezplatného posledního ročníku mateřské školy. Už jste se definitivně rozhodli?

Jaromír Drábek: Ano, skutečně navrhnu, aby od tohoto experimentu bylo upuštěno, protože jeho zápory výrazně převažují nad klady.

O tom, že poslední ročník školky bude bezplatný, rozhodla tehdejší vláda vedená ČSSD zhruba před pěti lety. Cílem bylo, aby se zvýšila docházka do předškolních zařízení zejména u sociálně slabých či nepřizpůsobivých rodin. Nicméně toto řešení se neosvědčilo a nesplnilo očekávání.

A.cz: Máte nějaká konkrétní čísla?

Ano - prakticky žádný pohyb v číslech tam nenastal. Docházka do posledního ročníku se nijak nezvýšila.

Naopak se ukazuje, že bezplatný poslední ročník je velmi zatěžující pro obce jako zřizovatele školek. Buď jej totiž musí financovat, nebo vlastně nepřímo rozpočítat ty náklady mezi ostatní rodiny.

Navíc čtvrtina až třetina dětí má nyní odklad školní docházky. To znamená, že absolvují dva poslední ročníky školky zdarma, obce to tedy platí dvakrát.

A.cz: Může vláda nějak pomoci rodičům, jejichž děti se nyní do školky z kapacitních důvodů nedostanou?

Věřím, že právě zrušení bezplatnosti posledního ročníku přispěje k řešení dnešní situace, kdy velký počet žádostí o přijetí zůstává neuspokojen. Obcím zůstane více peněz a dostanou tedy větší prostor, aby mohly zaplatit rozšíření kapacity školek.

Chceme napravit současnou situaci, kdy je poslední ročník sice formálně zdarma, ale velké množství dětí se do něj vůbec nedostane.

Necháme to na obcích

A.cz: Podle zatím stručných informací plánujete i zdražení ostatních, tedy nižších ročníků školky...

Mluvit o zdražení není úplně přesné. Chceme rozšířit možnost spolufinancování ze strany rodičů. Ale půjde o možnost, nikoliv povinnost obcí o něco zvýšit ten dosavadní příspěvek.

Dnes mohou obce od rodičů vybírat maximálně 50 procent celkových nákladů na provoz školky. Víc jim předpisy nepovolují, takže některé obce na školku nemají, ačkoliv rodiče jsou mnohdy ochotni zaplatit víc. Chceme oběma stranám umožnit, aby to nemusely obcházet různými darovacími smlouvami a podobně.

A.cz: Zjednodušeně řečeno se tak ale do školky přednostně dostanou děti bohatších rodičů.

Konkrétní pravidla bychom měli nechat v kompetenci jednotlivých měst a obcí, aby mohly rozhodnout podle konkrétních místních podmínek. Stát by jim to neměl direktivně nařizovat. Na základě svých zkušeností věřím tomu, že obce jsou řízeny zodpovědně a nemyslím, že je stát chytřejší.

Ale rád bych zdůraznil, že to všechno je součástí širšího řešení podpory rodin s dětmi. V chystané reformě chceme podpořit systém vzájemné rodičovské výpomoci, tedy placeného sousedského hlídání, a dále firemních školek nebo takzvaných miniškolek.

A.cz: Od kdy mají tyto novinky platit?

Plánujeme, že nový zákon o službách péče o děti začne být účinný k 1. červenci 2012. Jeho součástí bude podpora alternativních služeb péče o děti včetně firemních školek.

Je ale otázkou, jestli do tohoto zákona zařadíme také zrušení bezplatného posledního ročníku školky a zvýšení finanční spoluúčasti rodičů. Tyto dvě změny se totiž mohou dostat do plánované novely školského zákona, kde je možná dřívější účinnost. To je zatím předmětem dalšího jednání, jasno zřejmě bude v nejbližších dnech.

Sleva za zkrácené úvazky? Až později

A.cz: V loňském programovém prohlášení slíbila vládní koalice, že zavede slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, kteří na zkrácený úvazek přijmou rodiče dětí do šesti let. V zatím hrubém návrhu sociální reformy, alespoň pokud jde o první fázi plánovanou od roku 2012, už ale tento bod nevidím.

Stále s tím počítáme, nicméně nepředpokládám, že by to bylo už od příštího roku.

A.cz: TOP 09 plánovala ve volebním programu také nový odpočet od základu daně pro rodiče, kteří se budou chtít rychleji vrátit do práce a využijí proto služby spojené s hlídáním dětí a domácími pracemi. I s touto možností stále počítáte?

Počítáme s tím, ale je to záležitost daní, tedy ministerstva financí. Předpokládám, že to navrhne.

Jednotný strop pro rodičovský příspěvek

A.cz: Chcete umožnit jednodušší přechod mezi variantami rodičovského příspěvku - tedy aby rodiče mohli pružněji měnit délku čerpání. Vloni jste ale s podobným návrhem ve vládě neuspěl, protože to obnášelo i jednotný strop pro všechny varianty a v praxi by tak došlo k výraznému snížení příspěvku při tříleté variantě čerpání. Počítáte i v novém návrhu s tímto stropem?

Ano, je to tak. Pokud chceme vyhovět tomu oprávněnému požadavku, aby rodiče měli možnost lépe přizpůsobovat čerpání příspěvku jejich aktuální situaci, tak není možná jiná cesta, než že stanovíme celkový objem prostředků připadající na jedno dítě, který těm rodičům poskytneme. A necháme na nich, v jaké variantě jej vyčerpají.

A.cz: A ten strop plánujete ve stejné výši jako v loňském návrhu, tedy celkem 216 tisíc korun s tím, že limitem by bylo 70 procent předchozí mzdy a současně že i při nejkratší variantě by lidé mohli čerpat maximálně 16 tisíc měsíčně?

Ta konkrétní čísla bych teď ještě nechtěl přesně specifikovat. Musíme to propočítat tak, aby celkový objem výdajů státu byl stejný jako dosud.

A.cz: Každopádně nějakému snížení nynější tříleté varianty se asi nevyhnete.

To je ještě otázka k další diskuzi, ale vloni jsem to tak nakonec navrhoval vládě.

A.cz: Pokud tentokrát s návrhem uspějete a bude platit od ledna 2012, snížila by se tříletá varianta i rodičům, kteří už příspěvek nyní čerpají nebo ještě letos začnou?

Ti, kteří už rodičovský příspěvek pobírají, se budou moci rozhodnout, jestli jej chtějí dobrat v tom starém schématu, nebo zda dobrovolně přejdou do toho nového.

A.cz: Takže když se rozhodnou zůstat v dosavadním systému, už by se jim od ledna nic nekrátilo?

Ano, platila by pro ně dosavadní pravidla.

A.cz: Součástí chystaného balíčku má být také zrušení dosavadních limitů pro pobírání rodičovského příspěvku při současné docházce do školky. Dosud (ohledně zachování rodičovského příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci.

Toto omezení chceme zrušit, a to už pro děti starší dvou let. Myslím, že je účelnější nechat rodičům volnost v tom, jakým způsobem se připravovat na začlenění zpátky do ekonomické aktivity a zároveň s tím sladit zajištění péče o děti.

Momentka z letního dne v aquaparku na Tchajwanu.
Momentka z letního dne v aquaparku na Tchajwanu. | Foto: Reuters
Čtěte také:
O vyšší rodičovskou můžete přijít dříve, než čekáte
Podpora v nezaměstnanosti zpřísní. Klesne skoro všem
Změna pro lidi úplně bez peněz. Platit budou příbuzní

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy