Praha – První stovka lidí už v Česku pobírá příspěvek na dojíždění. O příspěvek, který lze čerpat maximálně 12 měsíců, mohou lidé od začátku dubna žádat v pěti krajích, které mají v Česku nejvyšší podíl dlouhodobě nezaměstnaných.
Jde o Ústecký, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj. V červenci, kdy úřad práce zároveň výrazně zjednodušil podmínky pro čerpání příspěvku, k nim přibyl ještě Královéhradecký kraj.
Do konce srpna podalo žádost o příspěvek celkem 299 zájemců, úřad práce zatím příspěvek přiznal v 98 případech.
Nejvíce lidí zatím zažádalo v Moravskoslezském (101) a Olomouckém (98) kraji. "Mezi žadateli jsou lidé různých profesí, například administrativní pracovníci (asistentky, účetní), dělníci ve výrobě, pokojské, pokladní, učitelky, pracovníci ve strojírenství, v sociálních službách nebo třeba údržbář," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
"Počet téměř 300 podaných žádostí ukazuje, že lidé začínají mít o tento druh podpory státu při hledání zaměstnání zájem. Jedná se o nástroj, který zejména v regionech s vysokým podílem nezaměstnaných může pomoci najít práci lidem, kterým se to dlouhodobě nedařilo," říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Kritici ale oponují, že opatření je v době, kdy je v Česku rekordní zaměstnanost a druhá nejnižší míra nezaměstnanosti v EU, nadbytečné.
Od července na příspěvek dosáhnou ti lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce alespoň pět měsíců. Dříve byl třeba rok a stejná doba platila i pro délku smlouvy. Nově stačí uchazečům o příspěvek na dopravu alespoň šestiměsíční pracovní smlouva nebo smlouva na dobu neurčitou.
Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí 1000 korun až 3500 korun, a to podle vzdálenosti dojezdu. Přitom minimální je vzdálenost dlouhá 10 kilometrů. Výjimkou je případ, kdy mezi bydlištěm a prací prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou.
Nejčastěji úřady přiznávají lidem příspěvek ve výši 1500 korun měsíčně. Nejvyšší částku, 3500 korun, dostal například muž z Karlovarského kraje, který nastoupil jako vedoucí autobusové dopravy a do práce dojíždí 255 kilometrů, nebo učitelka na jižní Moravě, která to má do práce 211 kilometrů daleko.
Dojezdová vzdálenost | Výše měsíčního příspěvku |
do 10 km | v případě, že není spojení veřejnou dopravou 1000 korun |
10 - 25 km | 1 500 korun |
25 - 50 km | 2 500 korun |
nad 50 km | 3 000 korun |
Dále o příspěvek může požádat člověk, který je bez práce i kratší dobu, ale kvůli jeho zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě mu nelze najít práci v místě bydliště. Platí také výjimka pro pracovníky, kteří byli nebo budou propuštěni v rámci hromadného propouštění. Žadatel navíc musí ve všech případech potvrdit, že je bez dluhů.
Příspěvek naopak nedostane ten, kdo u nového zaměstnavatele už v předchozích 24 měsících pracoval nebo pracuje v místě svého bydliště. A nedostanou ho ani ti, jejichž hrubá mzda přesáhne v daném měsíci 1,5násobek průměrné mzdy. Kromě Moravskoslezského kraje Úřad práce neposkytuje příspěvek na dojíždění ani do zahraničí.
Žádost musí být podána ještě v době, kdy je nezaměstnaný zaevidován na Úřadu práce. O příspěvek tedy nemohou žádat zpětně lidé, kteří už jsou v novém zaměstnání. Částku úřad vyplácí až po předložení výplatního listu od zaměstnavatele. Právě na jeho základě se rozhodne, zda příspěvek úřad vyplatí. Například za dobu nemocenské totiž žadatel finance neobdrží.