Příspěvek na dojíždění dostal zatím jediný zájemce. Většina nezaměstnaných nesplňuje kritéria

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 5. 2016 6:48
O nový příspěvek od úřadu práce požádalo za první měsíc od spuštění projektu necelých třicet lidí. Zástupci pěti krajů, v nichž se lze od dubna o podporu ucházet, zdůrazňují, že je zájem mnohem vyšší. Značná část žadatelů ale na příspěvek nedosáhne. Někteří jsou nezaměstnaní příliš krátce, jiní mají zajištěnou práci na kratší dobu než jeden rok.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O příspěvek na dojíždění požádalo za první měsíc fungování nového projektu 27 nezaměstnaných. Ukazují to statistiky Úřadu práce ČR, u něhož lze o novou podporu žádat. Vedle samotného cestování může příspěvek pokrývat třeba také ubytování zaměstnance nebo hlídání dětí.

Z celkem 27 žádostí byla zatím schválena jedna. "Další momentálně posuzujeme," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Zájemců je přitom mnohem více, většina z nich ale nesplňuje všechny potřebné podmínky.

O příspěvek lze od začátku dubna žádat v pěti krajích, které mají v Česku nejvyšší podíl dlouhodobě nezaměstnaných - tedy lidí neúspěšně hledajících práci déle než jeden rok. Zvláště pro tyto uchazeče je nová pomoc určena.

Nejvíce žádostí podali nezaměstnaní v Olomouckém kraji (za duben devět), následuje Moravskoslezský kraj (osm). "Právě na severu Moravy se dá, v souvislosti s vývojem kolem OKD, počítat s tím, že počet žadatelů poroste," předpokládá Beránková.

Žádosti o příspěvek na dojíždění:

Kraj Počet žádostí (duben 2016) Počet dlouhodobě nezaměstnaných (duben 2016)
Olomoucký 9 11 625 osob
Jihomoravský 6 22 355 osob
Karlovarský 1 6 357 osob
Moravskoslezský 8 33 732 osob
Ústecký 3 23 840 osob
Celkem 27 97 909 osob

Zdroj: Úřad práce ČR a jeho krajské pobočky

"Mezi žadateli jsou lidé různých profesí. Například likvidátor, uklízečka, dispečerka, kuchař, obchodní referent, prodavač, strážný, specialista IT nebo třeba dělník," vyjmenovává Beránková.

Většina zájemců neprojde

"Vzhledem k tomu, jak je ten příspěvek nastaven, na něj dosáhne málokdo. Podmínkou je mít uzavřen pracovní poměr na minimálně dvanáct měsíců a jeden den, nebo na dobu neurčitou," vysvětluje vedoucí oddělení trhů práce v krajské pobočce Olomouckého kraje Olga Pacáková.

Zájemci narážejí i další podmínku - být evidováni mezi nezaměstnanými na úřadu práce alespoň rok. Výjimku mají jen uchazeči, kteří přišli o místo v rámci hromadného propouštění - ti mohou o příspěvek na dojíždění žádat i dříve.

"Lidé se na příspěvek ptali, ale více než polovina jich zjistila, že na něj nemá nárok," říká analytik trhů práce z krajské pobočky v Olomouci Jaroslav Mikšaník. "Nebo se o něj zajímali dlouhodobě nezaměstnaní, kteří ale neměli žádný příslib práce. Domnívali, že se jedná o nějakou novou sociální dávku," dodává.

Zástupci krajských poboček už podle Pacákové dávají dohromady připomínky, v nichž žádají ministerstvo práce a sociálních věcí, aby pravidla zmírnilo. "Jestli to projde, nebo ne, uvidíme," uvádí Pacáková. "Chystá se aktualizace, příspěvek by měl být přístupný širšímu okruhu osob," potvrzuje vedoucí oddělení trhů práce v krajské pobočce Moravskoslezského kraje Vladana Piskořová.

Peníze podle vzdálenosti

Aby měl uchazeč na příspěvek nárok, musí plnit i další podmínky. Práce se musí nacházet v jiné obci než tam, kde má bydliště - minimální vzdálenost je deset kilometrů. Tento limit neplatí jen v případě, že na dané trase neexistuje pravidelný spoj veřejnou dopravou. Stejně tak zaměstnanec na příspěvek nedosáhne, pokud už u firmy, kam plánuje dojíždět, v posledních 24 měsících pracoval. Smůlu mají i všichni, kteří si vydělají více, než je průměrná hrubá mzda v ČR - ta loni podle ministerstva činila 27 777 korun.

Příspěvek dostanou zaměstnanci zpětně; poté, co na pobočce úřadu práce předloží výplatní list za daný měsíc. Za dny absence peníze na dojíždění nedostanou. Výše příspěvku se má pohybovat mezi tisíci až 3500 korunami měsíčně, záleží na dojezdové vzdálenosti.

Kolik lze získat na dojíždění do práce:

Dojezdová vzdálenost Měsíční příspěvek
do 10 km 1 000 Kč - pouze v případě. že neexistuje pravidelné spojení
10 až 25 km 1 500 Kč
25 až 50 km 2 500 Kč
více než 50 km 3 500 Kč

Zdroj: Úřad práce ČR

Pokud se projekt osvědčí, mohl by se od příštího jara rozšířit i na další kraje. "Podstatou projektu je motivace lidí k dojíždění za prací a hlavně snaha pomoci dlouhodobě nezaměstnaným uchazečům v návratu na trh práce," shrnuje Beránková.

Nevíme, jak dál růst, naše produktivita práce neroste a nelepší se ani kvalita vzdělávání, říká Tomáš Víšek ze společnosti McKinsey. Za problémy podle něj ale nemůže ekonomická krize. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy