Přišli jste o peníze? Zkusili jsme ochránce investorů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 5. 2012 7:38
KLV Consulting vychází ze znalosti podvodů. Není ale jisté, zda správným směrem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na lidi, kteří mají pocit, že je o peníze připravil jejich obchodník s cennými papíry, se v posledních měsících zaměřila společnost KLV Consulting.

Ke své kampani si najala schopnou mediální agenturu, díky níž jednatel a zakladatel KLV Consulting Pavel Kočalka v mnoha seriózních médiích například radil, jak vybírat dobrého obchodníka.

Kočalka svou novou společnost sám pasoval na novodobého Jánošíka. Zapomněl přitom ale ve svém profesním profilu na stránkách firmy KLV Consulting desítkám klientů zmínit svou problémovou minulost. Kromě jiného patřil k výrazným postavám obchodníka s cennými papíry Capital Partners, kterému Česká národní banka právě kvůli podvodnému obchodování udělila dosud nejvyšší pokutu - 20 milionů korun.

Právě dokonalá znalost podvodných postupů má být podle Kočalky hlavní výhodou společnosti KLV Consulting ve sporech s obchodníky. Mimochodem on sám není v obchodním rejstříku uveden mezi spoluvlastníky, poloviční podíl drží jeho matka.

V médiích byl již celkem obsáhle popsán spor mezi KLV Consulting a obchodníky s cennými papíry včetně podrobnější historie Pavla Kočalky. Vše ale zatím zůstávalo v rovině teorie.

Jak nová služba funguje skutečně? Redaktor online deníku Aktuálně.cz zkusil služby KLV Consulting otestovat.

Prvotní analýza

Do testu jsem vstupoval jako fiktivní investor, který u jednoho z tuzemských obchodníků s cennými papíry od roku 2008 investoval zhruba tři miliony korun a během pěti let čilého obchodování přišel o necelých 400 tisíc korun.

K prvotní analýze, kterou KLV Consulting slibuje provést zdarma, jsem měl připravenou kompletní klientskou dokumentaci včetně výpisů zaznamenávajících úplnou historii obchodování. Ty jsem také do KLV přes jejich web poslal. Již druhý den byla analýza obchodování hotova - první poznatek tedy byl takový, že pracují velmi rychle.

"Škoda je, že tam byl tak vysoký vklad, protože tím pádem tam nedocházelo k nadměrnému obchodování. Nicméně obchodník porušil odbornou péči, a tím vznikla škoda v rozmezí od 15 do 18 tisíc dolarů. Jsou to zejména obchody na akcii Kit Digital," shrnul do telefonu výsledek analýzy Pavel Kočalka.

Na základě toho mi společnost KLV nabídla, že zpracuje nyní již propracovanou analýzu, s níž následně půjdeme za obchodníkem s návrhem na mimosoudní vyrovnání. K tomu prý může dojít během několika týdnů.

"To vše za 25 procent z té vykompenzované částky. Ve vašem případě ale bude potřeba ještě právní posouzení. My používáme právníky právní kanceláře pana Lžičaře a Bruny - koukám, že jste z Prahy, takže asi víte, o koho se jedná. Protože jde o škodu pod půl milionu, tak si za to paní Brunová vezme 20 tisíc korun," vyčísluje mé náklady Kočalka.

Analýza postavená na hlavu

Klient KLV je tedy po prvotní analýze vyzván k podpisu mandátní smlouvy, čímž se zaváže k zaplacení 20 tisíc korun na zpracování odborného posudku.

O jak kvalitní analýzu jde, jsem se přesvědčil během dalších dvou telefonních jednání, mezi nimiž byla vždy minimálně týdenní pauza.

V té druhé se totiž dozvídám, že na akcii Kit Digitalu jsem vlastně neprodělal, ale vydělal. Škodu nyní Kočalka nalézá na třech jiných titulech, s nimiž vyrůstá i její výše z původních 15 až 18 tisíc dolarů na zhruba 24 tisíc dolarů.

Takže závěr prvotní analýzy, která hovořila o tom, že škoda vznikla na akciích Kit Digital, neplatí?

"Ne, u té došlo i přes výdělek k porušení odborné péče," zachraňuje situaci Kočalka.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Je tu další "zabezpečná investice". Neskočte na sliby
Na stopě podvodů. Testovali jsme e-shop, skončil
Složenkou už dávky nepřijdou? Další chaos kolem reformy

Když panu Kočalkovi při třetím telefonickém kontaktu oznamuji, že s ním smlouvu nepodepíši, protože ve mně nevzbudil důvěru tím, že změnil závěr své analýzy, následuje jeho upřímný výsměch a dotaz směrem ke mně, zdali jsem normální, že nic takového přece neudělal.

Během pár hodin se pak na e-mailu objeví zpráva s následujícím shrnutím: "Škoda na akciích cca 11 411,25 až 15 000 USD, hlavně z poslední doby na Kit Digital," píše Kočalka.

Jsme tedy zpět u akcií Kit Digital, jen u výše škody máme třetí verzi ze tří pokusů.

Několik "nepřesností"

Pochyby ale vzbuzuje nejen prvotní analýza.

Společnost KLV Consulting tvrdí, že spolupracuje s právní kanceláří pana Lžičaře a Bruny. Láká tedy na jméno mediálně známého pražského advokáta Josefa Lžičaře, který v poslední době zastupuje například ženu sraženou lobbistou Janouškem.

Advokát Lžičař však na můj přímý dotaz jakoukoli spolupráci popřel. Spojitost mezi ním a kanceláří pana Bruny je pouze taková, že jí pronajímá prostory.

Pravdou je, že KLV spolupracuje s právničkou Markétou Brunovou. I té jsem tedy jako možný klient KLV zavolal. Co jsem se dozvěděl?

Jednak že na odbornou analýzu, kterou mi od ní pan Kočalka slíbil, nemá ekonomickou odbornost. Takovou analýzu jí tedy musí dodat KLV a ona na jejím základě připraví žalobu či trestní oznámení, případně klienta bude zastupovat u soudu.

Zároveň neplatí ani to, že by panem Kočalkou zmíněný poplatek ve výši 20 tisíc korun byl určen jí. Sama si podle svých slov obvykle účtuje dalších 10 tisíc korun a dalších pět procent si bere z případného vypořádání.

Pavel Kočalka láká potenciální klienty ke spolupráci (a k zaplacení dvacetitisícového poplatku) také tvrzením, že s obchodníkem je možné uzavřít dohodu o mimosoudním vyrovnání. Jenže obchodník, u kterého mám účet, patří k těm, kteří jasně deklarovali, že s KLV nebudou jednat. A KLV o tom dobře ví.

Nedoporučuje se

O důvěryhodnosti společnosti KLV Consulting si lze udělat představu i bez provedeného testu. Na webu - pomineme-li jeho gramatickou úroveň - uvádí jako partnery tři subjekty: Policii ČR, Sdružení českých spotřebitelů a Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Policejní tiskový odbor jakoukoli partnerskou spolupráci popřel. Až v reakci, která přišla s několikatýdenním zpožděním po publikaci článku, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality určitou spolupráci připustil, nicméně popřel, že by šlo o konzultantskou činnost, jak ji definuje trestní řád.

Zbylá dvě sdružení shodně uvedla, že spolupráce byla v minulém roce připravována, ale nedošlo k ní.

"Problém hájení zájmů drobných investorů je celoevropský a u nás dosud velmi podceněný. Naše sdružení nemá kapacitu na jeho řešení a poskytování poradenství v této oblasti. Před časem jsme proto konzultovali situaci se vznikající KLV Consulting. Její činnost dle našeho mínění zaplňuje vakuum na trhu, a proto jsme jí vyjádřili podporu. Předpokládali jsme i užší spolupráci na konkrétních projektech (vzdělávacích a informačních), k čemuž dosud z důvodu nezajištění finančních prostředků nedošlo," říká ke spolupráci předseda Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

"Společnost KLV Consulting k nám skutečně vstoupila v dubnu 2011, ale spolupráce s nimi byla, mírně řečeno, problematická. Pro letošní rok nezaplatili členský příspěvek, který byl splatný v lednu 2012, a na urgence nereagují, takže nejspíš dojde k jejich vyloučení," reagovala Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

I z těchto vyjádření docházíme k jednoznačnému závěru - utrácet tisíce korun za služby KLV Consulting nedoporučujeme.

Pokud máte pocit, že vás obchodník s cennými papíry připravil o peníze, pak můžete vše, co nabízí KLV Consulting, absolvovat sami.

K dispozici je vám nejprve reklamační řízení u obchodníka, následně se můžete s podnětem obrátit na Českou národní banku. Ta ovšem jako dozorový orgán nezajišťuje v případě pochybení obchodníka narovnání v konkrétních případech. V případě ale, že shledá obchodníkovo pochybení, může být její rozhodnutí vstupenkou k úspěšnému soudu. K tomu si můžete vybrat právníka, kterému budete důvěřovat.

I přes závěr testu ale bude zajímavé sledovat, jak první klienti KLV dopadnou u soudu. Podle právničky Brunové se mají už v příštích dnech první případy začít projednávat před Městským soudem v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy