Složenkou už dávky nepřijdou? Další chaos kolem reformy

Petr Kučera Petr Kučera
17. 5. 2012 5:30
Oficiální web k sociální kartě říká opačné informace než úřad. A infolinka nepomůže
Vzor sKarty České spořitelny, kterou na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí dostanou příjemci sociálních dávek
Vzor sKarty České spořitelny, kterou na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí dostanou příjemci sociálních dávek | Foto: ČS

Praha - Ani měsíc a půl před startem takzvaných sociálních karet nemají lidé definitivně jasno, zda jim zůstane možnost nechat si posílat sociální dávky poštovní složenkou.

Nově spuštěný oficiální web sKontakt.cz totiž uvádí opačnou informaci, než jakou dosud šířili zástupci ministerstva práce a sociálních věcí. Podle webu budou všechny dávky vypláceny prostřednictvím nové karty, protože platby složenkou skončí.

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška přitom ještě v únoru ujišťoval, že klasické složenky zůstanou. Změna bude pouze v tom, že zájemci o tento způsob čerpání dávek zaplatí státu související poplatky, tedy zhruba 20 korun za každou složenku.

Kdo by čekal, že rozporuplné informace lidem objasní oficiální kontaktní centrum ministerstva k dávkám, dočká se dalšího překvapení. Na tuto otázku odpovědět nedokáže.

Jen chyba spořitelny?

Oficiální web k sociální kartě spustila začátkem května Česká spořitelna. Právě ta začne novinku nazvanou sKarta - na základě smlouvy s ministerstvem - od letošního července vydávat.

Součástí webu jsou i odpovědi na nejčastější otázky. Mimo jiné i na tu, zda bude možné dávky nadále dostávat prostřednictvím poštovní složenky. „Jakmile obdrží příjemce dávky sKartu, budou všechny dávky vypláceny prostřednictvím této karty," dostávají čtenáři zápornou odpověď.

Informace na oficiálním webu k sociální kartě
Informace na oficiálním webu k sociální kartě | Foto: sKontakt.cz

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové však jde o chybnou informaci, na únorových informacích od náměstka Šišky se prý nic nezměnilo.

„Českou spořitelnu poprosíme o odstranění informace z webu. Čerpání dávek bude skutečně i nadále možné oběma způsoby, tedy jak bezhotovostně, tak složenkou - tu ale bude nově hradit její příjemce," potvrdila Plívová online deníku Aktuálně.cz.

Ani dva týdny poté, co online deník Aktuálně.cz upozornil obě strany - úřad i spořitelnu - na rozpor v informacích, se ale na webu nic nezměnilo.

Spořitelna totiž na své informaci trvá. „Výplata sociálních dávek se v drtivé většině případů bude realizovat prostřednictvím karty sociálních systémů. V mimořádných případech se může úřad práce rozhodnout pro jakýkoliv jiný způsob výplaty dávek," tvrdí Petr Podzimek z tiskového oddělení České spořitelny.

Počkejte si do července

Na definitivní rozluštění záhady si tak zřejmě budeme muset počkat do července, kdy začnou být první sociální karty vydávány.

Lidé, kteří se chtějí na změny včas připravit a zjistit si informace s předstihem, totiž neuspějí ani u oficiálního kontaktního centra, na které je přitom ministerstvo i spořitelna ve svých materiálech odkazují.

Kontaktní centrum pro dávky, které odpovídá na telefonické i e-mailové dotazy, totiž podle vyjádření jeho pracovníků poskytuje „pouze obecné informace".

Například na konkrétní e-mailový dotaz přišla následující odpověď (necháváme bez úprav): „Po obdržení Sociální karty od úřadu práce, by Vám dávky měli chodit na účet k této kartě. Informaci o tom, zda už nebude úřad práce v některých případech zasílat dávky složenkou bohužel nemáme k dispozici."

Složenky preferuje až polovina lidí

Novou sociální kartu postupně obdrží všichni příjemci takzvaných sociálních dávek, například dávek v hmotné nouzi, podpory v nezaměstnanosti či rodičovského příspěvku.

Nedotkne se - alespoň prozatím - pouze příjemců důchodů a dávek nemocenského pojištění včetně peněžité podpory v mateřství.

Z ministerských statistik vyplývá, že přímo na bankovní účty příjemců bylo vloni vypláceno zhruba 63 procent dávek státní sociální podpory.

Složenky dosud preferuje až polovina příjemců některých typů dávek, zejména podpor pro nejchudší lidi. Například podporu v nezaměstnanosti dosud přes složenky přijímá zhruba 40 procent lidí.

V ještě více případech - v přibližně 45 procentech - dosud stát složenkou posílá příspěvek na péči. Tedy podporu pro lidi, kteří jsou z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby. Podobný podíl mají složenky i u dávek v hmotné nouzi, které dostávají lidé, jejichž příjmy nestačí na pokrytí základních životních potřeb.

Na doméně sKarta.cz najdou zájemci zcela jinou kartu...
Na doméně sKarta.cz najdou zájemci zcela jinou kartu... | Foto: Aktuálně.cz

Zájemci skončí v drogerii

Zmatky a nejasné informace tak provázejí i další z reformních novinek z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

Hlavní část sociální reformy, týkající se změn některých dávek a sjednocení jejich administrace, na začátku letošního roku naštvala tisíce příjemců dávek. Výplaty měly několikadenní nečekané zpoždění, o němž - stejně jako o některých dalších změnách - mnoho lidí nedostalo od úředníků srozumitelné informace.

Ohledně sociální karty původně náměstek Šiška ubezpečoval, že pro lidi, jimž dávky chodí na účet v jejich bance, se nic nezmění. Tak jednoduché to ale nakonec nebude, protože je čeká přinejmenším nastavení trvalého příkazu na „virtuálním účtu" v České spořitelně. V praxi tak každý měsíc mohou dostat peníze o několik dní později než dosud (podrobněji zde).

Česká spořitelna, která novinku pojmenovala sKarta, si navíc včas neověřila, zda je také volná jednoduchá doména. Tu nejlogičtější - skarta.cz - přitom už několik let provozuje síť drogerií Schlecker, která na ní nabízí svou zákaznickou kartu. Informace o sociální kartě tak lidé dostanou na komplikovanější doméně sKontakt.cz.

Vzor sKarty České spořitelny, kterou na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí dostanou příjemci sociálních dávek
Vzor sKarty České spořitelny, kterou na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí dostanou příjemci sociálních dávek | Foto: ČS
Čtěte také:
Skrytá novinka sociální karty: Připraví o čas či peníze
Nová karta na dávky má problém. Její adresu má drogerie
Alkohol za dávky? Nová sociální karta tomu nezabrání

 

Právě se děje

Další zprávy