Daňovým přiznáním to nekončí. Čas na dodání přehledů se krátí, kdo nesmí zapomenout?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 4. 2019 6:22
Většina živnostníků, drobných podnikatelů, ale také lidé, kteří si k zaměstnání přivydělávají, musí kromě daňového přiznání odevzdat i přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení, druhý zdravotní pojišťovně. Na velikosti příjmů nezáleží. Tedy i když jste si nic moc nevydělali, přehledy podat musíte. A zbývá už jen pár dní.
Foto: Shutterstock

Pojistné na sociální pojištění

Termín: Pokud jste podali daňové přiznání v řádném termínu, musíte přehled odevzdat nejpozději do 2. května 2019.

  • Pokud vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání, tedy vydělali jste málo nebo vůbec nic, stačí, když přehled odevzdáte do 31. července 2019.

Když vaše přiznání zpracovává poradce, a vy to do 30. dubna 2019 doložíte správě sociálního zabezpečení, prodlužuje se vám lhůta pro podání přehledu do 1. srpna 2019.

  • Klasické papírové tiskopisy přehledu si můžete vyzvednout na každé okresní správě sociálního zabezpečení, případně je můžete stáhnout v elektronické podobě na webu České správy sociálního zabezpečení.  

V placení záloh na pojistné na důchodové pojištění došlo od ledna letošního roku ke změně. Nově je záloha na pojistné za kalendářní měsíc splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, na který se platí.

Doplatek na pojistném neopomeňte uhradit do 8 dnů ode dne, kdy byl, popřípadě kdy měl být podán váš přehled. "Za datum úhrady se stejně jako u zdravotního pojištění považuje den připsání částky na bankovní účet správy sociálního zabezpečení. Při nedodržení uvedené lhůty vás nemine penále ve výši 0,05 % dlužné částky pojistného za každý den prodlení," říká Gabriela Ivanco z Mazars.

  • Chcete-li platit pojistné poštovní poukázkou, kterou vám předvyplní správa sociálního zabezpečení, musíte o to správu sociálního zabezpečení písemně, telefonicky, datovou schránkou, osobně nebo e-mailem požádat.

Případné zálohy musíte poprvé uhradit již za měsíc, ve kterém přehled podáte. Do té doby byste měli platit zálohy ve výši vypočtené na základě přehledu z loňského roku, popřípadě zálohy v zákonem stanovené minimální výši.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy