Daňovým přiznáním to nekončí. Čas na dodání přehledů se krátí, kdo nesmí zapomenout?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 4. 2019 6:22
Většina živnostníků, drobných podnikatelů, ale také lidé, kteří si k zaměstnání přivydělávají, musí kromě daňového přiznání odevzdat i přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení, druhý zdravotní pojišťovně. Na velikosti příjmů nezáleží. Tedy i když jste si nic moc nevydělali, přehledy podat musíte. A zbývá už jen pár dní.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Kdy platím víc a kdy méně

Kolik: Povinnost platit zálohy je ovlivněna tím, zda je vaše podnikání v daném měsíci považováno za hlavní, či vedlejší činnost. Povinnost platit zálohy totiž máte pouze tehdy:

  • je-li vaše podnikání považováno za vaši hlavní činnost. Minimální záloha v tomto případě pro rok 2019 činí 2 388 korun měsíčně.
  • je-li vaše podnikání činností vedlejší a váš roční příjem z ní plynoucí překročil za rok 2018 částku 71 950 korun (částka se snižuje o 5 996 korun za každý měsíc, ve kterém není vedlejší výdělečná činnost vykonávána), minimální záloha pro rok 2019 v tomto případě činí 955 korun.

Za vedlejší činnost je podnikání v daném měsíci považováno tehdy, když pro vás platí alespoň jedna z následujících podmínek:

  • kromě podnikání jste rovněž zaměstnáni (a toto zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců - nejedná se tedy například o dohody o provedení práce s odměnou do 10 000 korun)
  • máte nárok na výplatu invalidního důchodu nebo vám byl přiznán starobní důchod
  • máte nárok na rodičovský příspěvek, peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou z důvodu těhotenství a porodu, či pečujete o osobu, která je na vaší péči závislá
  • vykonáváte vojenskou službu, kromě vojáků z povolání
  • studujete a ještě vám nebylo 26 let.

Pokud jste v minulém roce měli podnikání jako hlavní činnost a letos jako vedlejší například kvůli zaměstnání, nebo vám v letošním roce klesly příjmy z podnikání, můžete požádat o snížení měsíčního vyměřovacího základu. Tím si můžete snížit výši měsíčních záloh, které vám vyšly v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2018. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy