Daňovým přiznáním to nekončí. Čas na dodání přehledů se krátí, kdo nesmí zapomenout?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 4. 2019 6:22
Většina živnostníků, drobných podnikatelů, ale také lidé, kteří si k zaměstnání přivydělávají, musí kromě daňového přiznání odevzdat i přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení, druhý zdravotní pojišťovně. Na velikosti příjmů nezáleží. Tedy i když jste si nic moc nevydělali, přehledy podat musíte. A zbývá už jen pár dní.
Foto: René Volfík/Economia

Zdravotní pojištění

Termín: Přehled pro svou zdravotní pojišťovnu musíte podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy mělo být podáno daňové přiznání, tedy nejpozději do 2. května 2019.

Povinnost podat přehled mají i ti, kteří za loňský rok neměli žádné příjmy, nebo vydělali málo a nemuseli tak podávat daňové přiznání. Jenže v takovém případě měl být přehled odevzdaný do 8. dubna 2019. 

  • Když přiznání zpracovává daňový poradce, termín pro podání přehledu se posune na 1. srpen 2019. Máte však povinnost oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně do 30. dubna 2019.

Příjmy a výdaje vypisujete do tiskopisu pojišťovny, u které jste byli v roce 2018 pojištěni. Tiskopisy má každá zdravotní pojišťovna na svých webových stránkách.

"Většina zdravotních pojišťoven již také nabízí snadné vyplnění přehledu o příjmech a výdajích na svých webových stránkách, kde je obvykle možné i vyplněný formulář odeslat a jednoduše zaplatit případný nedoplatek na pojistném," říká daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kolik: Sazba pojistného činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Po odečtení případných uhrazených záloh za rok 2018 (to znamená včetně zálohy za prosinec 2018 uhrazené do 8. ledna 2019, ale bez zálohy za prosinec 2017 uhrazené do 9. ledna 2018), vám v přehledu vyjde částka výsledného přeplatku či nedoplatku na pojistném.

  • Nedoplatek je do 8 dnů od podání přehledu nutné uhradit. Za datum úhrady se považuje den připsání částky na bankovní účet zdravotní pojišťovny.

Na základě údajů v přehledu vám může vzniknout povinnost hradit nově měsíční zálohy na pojistné na zdravotní pojištění. Jejich minimální výše je v roce 2019 stanovena na 2 208 korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy