Daňovým přiznáním to nekončí. Čas na dodání přehledů se krátí, kdo nesmí zapomenout?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 4. 2019 6:22
Většina živnostníků, drobných podnikatelů, ale také lidé, kteří si k zaměstnání přivydělávají, musí kromě daňového přiznání odevzdat i přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení, druhý zdravotní pojišťovně. Na velikosti příjmů nezáleží. Tedy i když jste si nic moc nevydělali, přehledy podat musíte. A zbývá už jen pár dní.
Foto: René Volfík/Economia

Zdravotní pojištění

Termín: Přehled pro svou zdravotní pojišťovnu musíte podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy mělo být podáno daňové přiznání, tedy nejpozději do 2. května 2019.

Povinnost podat přehled mají i ti, kteří za loňský rok neměli žádné příjmy, nebo vydělali málo a nemuseli tak podávat daňové přiznání. Jenže v takovém případě měl být přehled odevzdaný do 8. dubna 2019. 

  • Když přiznání zpracovává daňový poradce, termín pro podání přehledu se posune na 1. srpen 2019. Máte však povinnost oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně do 30. dubna 2019.

Příjmy a výdaje vypisujete do tiskopisu pojišťovny, u které jste byli v roce 2018 pojištěni. Tiskopisy má každá zdravotní pojišťovna na svých webových stránkách.

"Většina zdravotních pojišťoven již také nabízí snadné vyplnění přehledu o příjmech a výdajích na svých webových stránkách, kde je obvykle možné i vyplněný formulář odeslat a jednoduše zaplatit případný nedoplatek na pojistném," říká daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kolik: Sazba pojistného činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Po odečtení případných uhrazených záloh za rok 2018 (to znamená včetně zálohy za prosinec 2018 uhrazené do 8. ledna 2019, ale bez zálohy za prosinec 2017 uhrazené do 9. ledna 2018), vám v přehledu vyjde částka výsledného přeplatku či nedoplatku na pojistném.

  • Nedoplatek je do 8 dnů od podání přehledu nutné uhradit. Za datum úhrady se považuje den připsání částky na bankovní účet zdravotní pojišťovny.

Na základě údajů v přehledu vám může vzniknout povinnost hradit nově měsíční zálohy na pojistné na zdravotní pojištění. Jejich minimální výše je v roce 2019 stanovena na 2 208 korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy