Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Lékařka vyšetřující muže, ilustrační foto
Lékařka vyšetřující muže, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kolik korun za ošetření účtuje váš lékař

Kromě doplatků za léky si lidé mohou zkontrolovat také to, jakou péči u nich vykazují lékaři. Osobně nebo přes internet: 

"První způsob je zdlouhavější, řídí se podle § 43 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Pojištěnec musí v takovém případě podat příslušné pobočce písemnou žádost o výpis uhrazené zdravotní péče, na což však má nárok pouze jednou ročně. Výpis si pak vyzvedne buď osobně, nebo jej dostává poštou do vlastních rukou," uvádí Jan Mates z Vojenské zdravotní pojišťovny. 

Rychlejší cesta je přes internet, v klientském portálu každé pojišťovny. V přehledu lidé najdou údaje o péči, kterou na něj poskytovatelé zdravotních služeb vykázali a která byla uhrazena, a to včetně cen. Přes internet je pak možné řešit i následné nesrovnalosti.

  • "Naši klienti mohou vykázaný výkon zaškrtnout jako správně vykázaný, v případě nesrovnalostí mohou výkon reklamovat. Stojí za to dodat, že nesrovnalosti jsou v celkovém počtu výkonů výjimečné, a pokud už jsou, je nejčastějším důvodem administrativní chyba, kdy lékař prostě překlepne zadávané rodné číslo," říká mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Jan Sochor. 
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy