Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Lékařka vyšetřující muže, ilustrační foto
Lékařka vyšetřující muže, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kolik korun za ošetření účtuje váš lékař

Kromě doplatků za léky si lidé mohou zkontrolovat také to, jakou péči u nich vykazují lékaři. Osobně nebo přes internet: 

"První způsob je zdlouhavější, řídí se podle § 43 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Pojištěnec musí v takovém případě podat příslušné pobočce písemnou žádost o výpis uhrazené zdravotní péče, na což však má nárok pouze jednou ročně. Výpis si pak vyzvedne buď osobně, nebo jej dostává poštou do vlastních rukou," uvádí Jan Mates z Vojenské zdravotní pojišťovny. 

Rychlejší cesta je přes internet, v klientském portálu každé pojišťovny. V přehledu lidé najdou údaje o péči, kterou na něj poskytovatelé zdravotních služeb vykázali a která byla uhrazena, a to včetně cen. Přes internet je pak možné řešit i následné nesrovnalosti.

  • "Naši klienti mohou vykázaný výkon zaškrtnout jako správně vykázaný, v případě nesrovnalostí mohou výkon reklamovat. Stojí za to dodat, že nesrovnalosti jsou v celkovém počtu výkonů výjimečné, a pokud už jsou, je nejčastějším důvodem administrativní chyba, kdy lékař prostě překlepne zadávané rodné číslo," říká mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Jan Sochor. 
 

Právě se děje

před 54 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy