Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Lékařka vyšetřující muže, ilustrační foto
Lékařka vyšetřující muže, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kolik korun za ošetření účtuje váš lékař

Kromě doplatků za léky si lidé mohou zkontrolovat také to, jakou péči u nich vykazují lékaři. Osobně nebo přes internet: 

"První způsob je zdlouhavější, řídí se podle § 43 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Pojištěnec musí v takovém případě podat příslušné pobočce písemnou žádost o výpis uhrazené zdravotní péče, na což však má nárok pouze jednou ročně. Výpis si pak vyzvedne buď osobně, nebo jej dostává poštou do vlastních rukou," uvádí Jan Mates z Vojenské zdravotní pojišťovny. 

Rychlejší cesta je přes internet, v klientském portálu každé pojišťovny. V přehledu lidé najdou údaje o péči, kterou na něj poskytovatelé zdravotních služeb vykázali a která byla uhrazena, a to včetně cen. Přes internet je pak možné řešit i následné nesrovnalosti.

  • "Naši klienti mohou vykázaný výkon zaškrtnout jako správně vykázaný, v případě nesrovnalostí mohou výkon reklamovat. Stojí za to dodat, že nesrovnalosti jsou v celkovém počtu výkonů výjimečné, a pokud už jsou, je nejčastějším důvodem administrativní chyba, kdy lékař prostě překlepne zadávané rodné číslo," říká mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Jan Sochor. 
 

Právě se děje

před 23 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy