Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Peníze na účet každé čtvrtletí

Přeplatek je pojišťovna povinna pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci vrátit do 60 kalendářních dnů po uplynutí čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen.

"Překročení limitu neznamená, že pojištěnec už dál doplatky na léky neplatí. Pojišťovna mu ale v následujících čtvrtletích daného roku zaplacené započitatelné doplatky vrací, opět do 60 dnů po uplynutí každého takového čtvrtletí. Částku, která v kalendářním čtvrtletí nepřesáhla 50 Kč, pojišťovna uhradí do 60 dnů po uplynutí posledního čtvrtletí v kalendářním roce," doplňuje Jana Sixtová. 

Pojišťovny čtyřikrát do roka vracejí desítky milionů korun. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vrátí za první pololetí roku 2019 svým klientům přes 30 milionů korun.

"Částka se rozdělila mezi 37 557 klientů, což znamená, že vratku za přeplatek na léky dostalo o 4557 lidí víc než za stejné období loňského roku. Vrácená částka se oproti prvnímu pololetí 2018 zvýšila téměř o osm milionů korun," uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Podle ní většina klientů této pojišťovny dostává peníze zpět prostřednictvím poštovní poukázky. "Nejvyšší částka vyplacená za první pololetí roku 2019 dosahovala 21 639 korun," dodává Kadečková.

V případě, že si lidé chtějí zkontrolovat, jaké doplatky za léky jim byly do limitu započítány, mohou požádat jednou za rok o roční výpis z účtu zdarma. Na tom jsou jednotlivé doplatky uvedeny.

Nejlepší je žádat o přehled úhrad vždy za celý kalendářní rok, tedy nejlépe cca od poloviny března. Pojišťovny mají elektronické portály, přes ně lze do výpisu také nahlédnout, a to kdykoliv. Zájem o kontrolu osobních účtů klientů podle pojišťoven roste.

 

Právě se děje

Další zprávy