Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Foto: Shutterstock

Stovky i tisíce zpět za doplatky za léky

S přechodem k jiné pojišťovně se nic nemění ve vratkách za doplatky na léky. Systém platí totiž u všech pojišťoven stejně. Tedy pokud utrácíte příliš mnoho korun za doplatky na léky, pojišťovny vám peníze vrátí. Může jít o stovky i tisíce korun. V současné době platí tyto roční limity: 

  • děti do 18 let platí za léky maximálně 1000 Kč ročně
  • dospělí od 18 do 65 let 5000 Kč
  • senioři od 65 let do 70 let 1000 Kč
  • senioři starší 70 let 500 Kč

"Částky zaplacených započitatelných doplatků, které přesáhnou daný limit, zdravotní pojišťovna vyplácí jednou za čtvrt roku pojištěncům automaticky, a to buď složenkou, nebo na základě žádosti převodem na účet," říká tisková mluvčí VZP Jana Sixtová. Přeplatek nezletilým vyplácí pojišťovny zákonnému zástupci, ten ale musí vztah k dítěti doložit na pobočce pojišťovny. 

Lidé si přeplatky sami hlídat nemusí. Navíc by to ani nedokázali spočítat. Není to totiž tak, že jen sčítáte doplatky, které platíte v lékárně. Do limitu se zjednodušeně řečeno počítá nejnižší doplatek za lék, který má stejnou účinnou látku.

Pokud vám tedy lékař předepíše lék, u kterého budete muset doplatit 100 korun, ale na trhu bude jiný lék se stejnou účinnou látkou a shodným způsobem podávání s doplatkem 10 korun, do limitu se započítá pouze 10 korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy