Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Foto: Shutterstock

Stovky i tisíce zpět za doplatky za léky

S přechodem k jiné pojišťovně se nic nemění ve vratkách za doplatky na léky. Systém platí totiž u všech pojišťoven stejně. Tedy pokud utrácíte příliš mnoho korun za doplatky na léky, pojišťovny vám peníze vrátí. Může jít o stovky i tisíce korun. V současné době platí tyto roční limity: 

  • děti do 18 let platí za léky maximálně 1000 Kč ročně
  • dospělí od 18 do 65 let 5000 Kč
  • senioři od 65 let do 70 let 1000 Kč
  • senioři starší 70 let 500 Kč

"Částky zaplacených započitatelných doplatků, které přesáhnou daný limit, zdravotní pojišťovna vyplácí jednou za čtvrt roku pojištěncům automaticky, a to buď složenkou, nebo na základě žádosti převodem na účet," říká tisková mluvčí VZP Jana Sixtová. Přeplatek nezletilým vyplácí pojišťovny zákonnému zástupci, ten ale musí vztah k dítěti doložit na pobočce pojišťovny. 

Lidé si přeplatky sami hlídat nemusí. Navíc by to ani nedokázali spočítat. Není to totiž tak, že jen sčítáte doplatky, které platíte v lékárně. Do limitu se zjednodušeně řečeno počítá nejnižší doplatek za lék, který má stejnou účinnou látku.

Pokud vám tedy lékař předepíše lék, u kterého budete muset doplatit 100 korun, ale na trhu bude jiný lék se stejnou účinnou látkou a shodným způsobem podávání s doplatkem 10 korun, do limitu se započítá pouze 10 korun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 30 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy