Zakašleš a mazej domů. Co vám může firma nařídit v případě nákazy a na co máte nárok

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 3. 2020 6:06
Může vás zaměstnavatel poslat do karantény, když kašlete? A kolik korun dostanete, když musíte zůstat s dítětem doma, jehož školu zavřeli? Právník Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland radí, co můžou v souvislosti s šířením nákazy koronaviru chtít firmy po svých zaměstnancích a naopak jaká jsou jejich práva vůči zaměstnavatelům.
Lyžování na Salcbursku
Lyžování na Salcbursku | Foto: Shutterstock

Kde jsi byl na dovolené?

Firma může od zaměstnanců vyžadovat informace o rizicích spojených s koronavirem, například zda se nezdržovali v některém z ohnisek nákazy.

"Ale může být obtížné zaměstnance postihnout za nepravdivou nebo neúplnou odpověď," říká advokát.

Pokud má šéf obavu, že jeho podřízený může být nakažen, měl by ho poslat na příslušnou krajskou hygienickou stanici nebo k lékaři. Ti rozhodnou o potřebě provedení testu na koronavirus a nařízení karantény. 

Testování na koronavirus si ale firma vynucovat nemůže. "Některá zdravotnická zařízení sice nabízejí za úhradu testy neoficiální, ale státní orgány je v tuto chvíli nepovažují za průkazné," doplňuje Procházka. 

Pokud zaměstnanec odmítne spolupracovat, odmítá jít k lékaři a tvrdí, že mu nic není, může zaměstnavatel o jeho příjezdu z rizikové oblasti informovat příslušnou hygienickou stanici sám. A ta se pokusí zaměstnance kontaktovat přímo. 

"Zároveň je dobré takového kolegu upozornit, že podceňování nebo odmítnutí návštěvy lékařů může skončit až náhradou škody nebo pracovněprávní, přestupkové a v extrémních případech i trestní odpovědností," dodává Procházka. 

 

Právě se děje

Další zprávy