Za "nouzové dodávky" si oběti Bohemia Energy dost připlatí. Strop ale může být nefér

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 14. 10. 2021 17:58
Klienti zkrachovalé Bohemia Energy se nemusí bát výpadku dodávek plynu a elektřiny. Při dočasném přechodu k dodavateli takzvané poslední instance si ovšem výrazně připlatí. Přestože premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby tyto ceny zastropoval, regulace u nich zatím neexistuje. Podle některých dodavatelů poslední instance jde navíc o nelogický krok.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Cena, za kterou bude dodavatel poslední instance energie klientům Bohemia Energy maximálně po dobu půl roku dodávat, prozatím není ze strany ERÚ přímo regulovaná, přestože se řídí pevnými pravidly. Znamená to, že "nouzový" dodavatel do ní může promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu.

Většího zdražení se pod dočasným dodavatelem poslední instance mohou dočkat zejména lidé, kteří u Bohemia Energy měli starší smlouvy - z dnešního pohledu za výhodnou cenu.

Ceny na energetické burze dál výrazně rostou. Dodavatelé poslední instance proto argumentují tím, že zatímco stávající zákazníci zatím mají v rámci jejich produktů zajištěné mnohonásobně nižší ceny díky nákupu dodávek v dlouhodobém předstihu, pro velké množství nově příchozích klientů je teď musejí dokoupit draze. 

"Zdražují téměř všichni dodavatelé a ani dodavatelé poslední instance nemohou nastavit ceny pod úrovní, za kterou energie sami nakupují," vysvětluje předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. "Přesto jsem už vyzval jejich vedoucí představitele, aby nabídli lidem ceny skutečně odpovídající situaci, a nikoliv vyšší," dodává.

Zdražení o desítky procent

Jaké ceny tedy momentálně nabízejí dodavatelé poslední instance klientům Bohemia Energy? "Aktuální cena plynu v režimu dodavatele poslední instance atakuje hranici 4000 Kč/MWh bez DPH. Zákazník s rodinným domkem, který plynem vytápí, může do konce topné sezony protopit více než 60 tisíc korun," vypočítává tiskový mluvčí Innogy Martin Chalupský.

"Ceník pro odběratele v režimu dodavatele poslední instance je již zveřejněn a je samozřejmě za jiných podmínek, než jsou ceníky určené pro naše stávající zákazníky," říká mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. O kolik si však "nouzoví" klienti oproti jejich vlastním připlatí, však kvůli velkému množství tarifů pro stávající zákazníky nedokáže vyčíslit. Nicméně například klient Bohemia Energy, který plynem vytápí rodinný dům, zaplatí podle nového ceníku za topení ročně rovněž necelých 60 000 korun včetně DPH.

Elektřinu pro nové klienty už začátkem října zdražil polostátní ČEZ - zákazníci přecházející nově od jiných dodavatelů budou za megawatthodinu například u tříleté fixace platit 3229 korun, tedy přibližně o 50 procent více než stávající klienti. V říjnovém ceníku dodavatele poslední instance pak domácnost v tarifu d02d s průměrnou spotřebou 2,2 MWh ročně zaplatí na elektřině částku zhruba 16 500 korun za rok.

Pražská energetika (PRE) momentálně novou cenu pro klienty Bohemia Energy kalkuluje. "Bude ještě dnes uveřejněna na našem webu a bude všem těmto bývalým odběratelům Bohemia Energy zaslána v dopise," říká mluvčí Petr Holubec.

Společnost E.ON se zatím ke změně ceníku pro klienty Bohemia Energy pro Aktuálně.cz nevyjádřila.

Nemá to logiku, říkají ke stropu dodavatelé

Premiér Babiš vyzval představitele ERÚ, aby se zamysleli nad zastropováním cen u dodavatelů energií, kteří se o zákazníky Bohemia Energy budou starat.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by se ERÚ měl s takzvanými dodavateli poslední instance domluvit v následujících hodinách na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách a aby to byly ceny únosné pro zákazníky.

Energetický regulační úřad ve středu návrh vlády komentoval slovy, že je to pro něj nová informace. Své stanovisko k zastropování cen na přímý dotaz on-line deníku Aktuálně.cz dosud neuvedl.

Již v průběhu středy ovšem úřad avizoval, že bude cenovou kalkulaci dodavatelů poslední instance "pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady."

Podle samotných dodavatelů poslední instance nicméně není zastropování cen tak prosté. "Znamenalo by to zastropovat jen naše 'koncové' ceny? To bychom měli nakupovat dráže na burze a levněji prodávat se ztrátou? To nedává logiku. Šlo by o zastropování cen na burze a velkoobchodním trhu? Na to vliv nemáme. Přineslo by zastropování výhodnější ceny pro odběratele, kteří si špatně vybrali svého dodavatele, a nakonec by měli příznivější ceny než zákazníci, kteří jsou u nás? Těch otázek je příliš, takže to považujeme za nereálné," uvádí pro on-line deník Aktuálně.cz Holubec z PRE.

Podle mluvčího společnosti E.ON Romana Špěrňáka přejde do společnosti nárazově odhadem kolem 200 tisíc nových klientů. "Se kterými jsme ve svých plánech při nákupu energií dopředu nepočítali, takže podobně jako ostatní dodavatelé poslední instance budeme muset pro tyto nové klienty nakoupit elektřinu a plyn na velkoobchodním trhu teď, tedy za současné ceny, což se odrazí i v cenách pro zákazníky," vysvětluje.

"Rozhodně této nestandardní situace na trhu nezneužíváme a zákazníkům se s ohledem na situaci snažíme vycházet co nejvíc vstříc, o našem postupu klienty vždy transparentně informujeme a vysvětlujeme, proč jednáme tak, jak jednáme," dodává mluvčí E.ON k návrhu vlády na zastropování cen.

Bohemia Energy neplaťte zálohy, vyzývají úřady

Zákazníkům Bohemia Energy doporučil ERÚ spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby od 14. října přestali hradit zálohové platby za elektřinu této skupiny a od 17. října pak nehradili ani zálohové platby za plyn.

"S ohledem na to, že společnosti skupiny Bohemia Energy entity už ztratily nebo ztratí možnost dodávat elektřinu (14. října 2021) a plyn (17. října 2021), není na místě uvedeným společnostem od uvedených dat dále zálohové platby hradit. Konkrétně jde o společnosti Bohemia Energy entity s.r.o., Comfort Energy s.r.o., Energie ČS, a.s., Europe Easy Energy a.s. a X Energie, s.r.o," upřesňuje mluvčí ministerstva Štěpánka Filipiová.

S novou smlouvou neváhejte

Analytici nicméně upozorňují, že s přechodem pod nového dodavatele není radno kvůli nově nastaveným ceníkům dodavatelů poslední instance čekat. Speciální pozornost je ovšem potřeba věnovat tomu, s kým a jakou smlouvu podepsat.

"Lze předpokládat, že krachy dalších dodavatelů energií budou následovat. To posílí hlavně větší dodavatele. Zároveň se sníží konkurence na trhu, což do budoucna zhorší nabídky pro zákazníky," vysvětluje ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

"Chaotická situace zřejmě polije živou vodou energošmejdy, kteří se pokusí využít současné situace. Lidé by proto měli být na pozoru a jejich rozhodování při výběru dodavatele by kromě ceny mělo zohledňovat i renomé jednotlivých společností," upozorňuje odborník.

Zvláště obezřetní by lidé měli být v případě nabídek při podomním prodeji, případně přes telefon. "Platí totiž pravidlo, že nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat," doplňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Kdykoli během šesti měsíců od zahájení dodávek energií od dodavatele poslední instance by měl klient Bohemia Energy uzavřít novou smlouvu buď s ním, nebo s jiným dodavatelem, jinak se může stát takzvaným černým odběratelem, varuje dále organizace dTest.

Důsledkem černého odběru může být nejen odpojení od elektřiny či plynu, ale i to, že bude muset zaplatit vyšší částku než tu, kterou za energie skutečně odebral - včetně případných nákladů na obnovení dodávek.

Čtěte obchodní podmínky

Před uzavřením smlouvy je namístě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících.

"Doporučujeme srovnat si ceny různých dodavatelů ve srovnávačích dostupných na webových stránkách Energetického regulačního úřadu. Zvážit byste měli i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou," upozorňuje dTest.

"V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období. Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením mastné smluvní pokuty," dodává organizace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy