Co se děje na trhu s energiemi. Přehled ukazuje, jak se běžným domácnostem zvýší účty

Ekonomika Ekonomika
6. 10. 2021 6:44
Rekordní zdražování na burze, strašení extrémně drahými energiemi i "vypečenými" produkty některých dodavatelů. Varování před výrazným růstem cen elektřiny a plynu se na české domácnosti valí ze všech stran. Orientovat se přitom v často protichůdných informacích není lehké. Redakce on-line deníku Aktuálně.cz připravila stručný přehled, který vysvětluje, jak se situace na trhu energií skutečně má.
Foto: Thinkstock

Slyšeli jsme to letos již mnohokrát - velkoobchodní ceny elektřiny na pražské energetické burze trhly rekordy a v růstu je zatím nic nezastavilo.

Konkrétně cena dodávek na příští rok zakončila poslední zářijový den na hodnotě 132,93 eura, tedy asi 3365 korun za megawatthodinu (MWh). Během dne se ceny pohybovaly dokonce nad hranicí 135 eur/MWh, což znamená nárůst o více než 150 procent od začátku roku. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu.

  • Co se vlastně na trhu s energiemi přihodilo? Pandemie koronaviru a s ní spojené opatření a zákazy loni u podniků výrazně snížily spotřebu elektřiny. Na to reagovala i výroba, která byla v Česku loni nejnižší za 18 let. Pětiletého minima pak dosáhla celková spotřeba elektřiny, spočítal Energetický regulační úřad (ERÚ). Domácnosti sice kvůli lockdownu spotřebovaly více, to ale ve výsledku dorovnat propad spotřeby nestačilo.

"Pandemie statistiky ovlivnila skutečně výrazně. Na jedné straně vidíme klesající poptávku podniků, na druhé rostoucí spotřebu domácností. Domácnosti si dokonce připsaly rekordní výši spotřeby za více než dvě dekády, vyšší hodnoty naposledy dosáhly v roce 1996. Nicméně na celkové spotřebě se domácnosti podílejí pouze jednou pětinou, obecný trend proto nemohly zvrátit," vysvětlil již dříve předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Úřad uvedl, že kromě domácností se loni propadly prakticky veškeré typy odběrů. "Podnikatelé na hladině nízkého napětí spotřebovali elektřiny meziročně o 2,9 procenta méně a nejméně za posledních šest let, na hladině vysokého napětí o 7,6 procenta méně a nejméně za posledních 11 let a na hladině velmi vysokého napětí o 6,6 procenta méně a nejméně za posledních pět let," upřesnil data mluvčí ERÚ Michal Kebort.

  • Zjistěte v našem přehledu, jak se situace změnila letos a co to znamená pro české domácnosti.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

Další zprávy