Praha - Makléř David Marášek spojovaný s nejméně dvěma brokerskými domy, jejichž podnikání v Česku skončilo krachem nebo potížemi, se pokouší nabízet investorské služby.
Dnes před ním varovala Česká národní banka.
Marášek stál před lety v čele společnosti Americas International Brokers AIB, která pro řadu prohřešků skončila v nucené správě a s trestními oznámeními "na krku". "David Marášek, MBA a společnost Wentworth Securities, Inc. nemají v současné době licenci na poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice," píše ČNB ve své nejnovější zprávě.
ČNB: Na obchody s Maráškem neplatí záruky
Na obchody, které se zákazníky Marášek nebo Wentworth uzavřely, se proto nevztahuje možnost náhrady z garančního fondu obchodníků s cennými papíry. Zda jde o shodu s Davidem Maráškem z Americas International Brokers ČNB nepotvrdila
Čtěte také: Krach AIB: peněz zbyla jen čtvrtina Garanční fond vyplatí klienty zkrachovalého AIB ČNB odebrala licenci dalšímu makléři |
Sám Marášek však pochybení odmítá.
"Je pravdou, ze Wentworth Securities Inc. - licencovaný broker v USA - nemá na území České republiky povoleni k činnosti - nicméně žádné prodejní nebo marketingové aktivity zde neprovádí," napsal redakci Aktuálně.cz. Podle něj společnost pouze pomáhala jiným investičním zprostředkovatelům se vstupem na burzu.
"Jedinou investiční činností, jež v posledních letech na území ČR vykonávám, je pouze poradenství, na které mam stále platné povoleni," tvrdí Marášek.
Špatný konec potkal AIB i Afin
Komise pro cenné papíry poslala AIB, v níž byl Marášek předsedou představenstva, do nucené správy v květnu roku 2005. Společnost neplnila ukazatele kapitálové přiměřenosti a nedostatečně evidovala majetek zákazníků. Někteří její zaměstnanci proto čelili trestnímu oznámení.
Marášek se angažoval i ve službách dalšího brokera, kterému byla odňata licence - firmy Afin Brokers, pro které psal doporučující zprávy investorům. Například tu s názvem "Situace na US akciových trzích ze dne 8.11.2006".
Také tato společnost dlouhodobě neplnila řadu zákonných povinností.
"Zejména se jednalo o závažné porušování pravidel jednání ve vztahu k zákazníkům a nedostatečně vedenou evidenci zákaznického majetku," sdělila ČNB. 18. prosince 2007 proto společnosti odebrala licenci.
Krachy obchodníků s akciemi stály miliardu
163 bývalých klientů AIB se náhrady z garančního fondu nakonec dočkalo. Po dvou letech dostali koncem léta roku 2007 polovinu původního nároku pro jednoho klienta.
AIB byl devátým obchodníkem s cennými papíry, který na konci roku 2005 zkracoval. Celkové škody překročily sto milionů korun. Zhruba 40 milionů korun se podařilo pro klienty zajistit na účtech AIB ve Spojených státech.
Krachy tuzemských obchodníků stály jen na zákonných náhradách takřka miliardu korun. Objem výplat zákazníkům bývalých brokerů fond vyčíslil v půlce července 2007 na 938 milionů korun. Tato částka byla rozdělena mezi 18 665 osob.
Čtěte také: Pozor na klamavé nabídky bankovních úvěrů, varuje ČNB ČNB varuje před pojišťováky. Tváří se jako její lidé Makléřská firma dostala pokutu od ČNB, porušovala zákon |