Pozor na klamavé nabídky bankovních úvěrů, varuje ČNB

Petr Kučera Petr Kučera
14. 4. 2010 15:40
Některé firmy vybírají poplatek za zprostředkování, aniž by jej uskutečnily
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká národní banka dnes varovala před klamavými praktikami některých společností nabízejících zprostředkování bankovních úvěrů proti zaplacení poplatku.

"Jejich poradci a zprostředkovatelé klientům předkládají veřejně dostupné formuláře či tiskopisy bank a vyvolávají tím dojem, že s bankami úzce spolupracují. Ve skutečnosti ale s nimi nemají žádný smluvní vztah," říká mluvčí ČNB Marek Petruš.

Poradci a zprostředkovatelé po spotřebitelích při zprostředkovávání úvěrů navíc v řadě případů požadují i uzavření penzijního připojištění nebo životního pojištění, údajně aby zvýšili důvěryhodnost žadatele u bank.

"Spotřebitel se následně může dostat do situace, že úvěr nezíská, zaváže se ale k pravidelným měsíčním platbám za jiný produkt, jehož předčasné vypovězení zpravidla vede k významným finančním ztrátám," dodává Petruš.

Česká národní banka proto doporučuje ověřit si u banky, jejíž produkt je nabízen v rámci zprostředkování, zda má s poradcem nebo zprostředkovatelem uzavřenu smlouvu.

Klient by také neměl přistupovat na hrazení poplatků za zprostředkování předem přímo poradci před ověřením jeho vztahu k bance nebo podepisovat takové smlouvy, kterým nerozumí a u kterých neví, jaká rizika z nich plynou.

Společnosti, které s klamavou nabídkou zprostředkování úvěrů spotřebitele oslovují, nicméně podnikají na základě živnostenského povolení a nepodléhají dohledu České národní banky. Dohled nad ochranou spotřebitele vykonává Česká obchodní inspekce.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Která banka má nejnižší poplatky? Známe levnou čtyřku
Chcete půjčku? Stát vás ochrání, rozhodli poslanci
Jen jediná banka neklame klienty, kolik zaplatí za úvěr
 

Právě se děje

před 23 minutami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy