Praha - Ministerstvo financí vydalo pokyn, který výslovně uznává nárok na daňový odpočet i při druhém a dalším refinancování hypotéky. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Pokyn má podle něj ukončit dosavadní nejasnosti ohledně příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů.
Ještě v červnu přitom ministerstvo financí trvalo na názoru, že daňový odpočet není při druhém refinancování možný, a nevidělo ani důvod ke změně zákona. Na začátku července přišel nečekaný zvrat: ministerstvo oznámilo, že připraví novelu zákona, která odpočet umožní, nicméně sněmovna o ní asi rozhodne až po předčasných volbách.
"Současnou úpravu nepovažujeme za ideální," uznává nyní tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Nevýhody dosavadního znění zákona se naplno projevily až teď, kdy desítkám tisíc lidí končí fixační období a uvažují o refinancování
Odpočet od základu daně
- Od základu daně si můžete odečíst zaplacené úroky, nikoliv celkovou výši splátek. V rámci jedné domácnosti lze ročně uplatnit až 300 000 korun zaplacených na úrocích, což znamená až o 45 000 korun menší daň. Tohoto horního limitu sice dosáhne málokdo, nicméně i v běžných případech ušetříte na daních přinejmenším několik tisíc korun ročně.
- Základní podmínkou pro uplatnění odpočtu však je, že jde o úvěr poskytnutý na financování (vlastních) bytových potřeb poplatníka. Ten, kdo odpočet uplatňuje, musí tedy v nemovitosti už bydlet nebo si ji za tímto účelem teprve stavět. Nemůže však jít například o nemovitost využívanou k rekreaci (chata, chalupa), k pronájmu další osobě (ani v rámci rodiny) nebo výhradně k podnikatelským účelům (typicky kancelář osoby samostatně výdělečně činné).
- A druhá základní podmínka? Ten, kdo si úroky odečítá, musí být "účastníkem úvěru". Nestačí, když jej fakticky splácí. Rozhodující je osoba uvedená ve smlouvě. Pokud je tedy "vaše" hypotéka napsaná třeba na otce, protože jste si díky jeho vyššímu příjmu mohli půjčit více peněz, nemůžete si úroky ve vašem daňovém přiznání odečíst. A bohužel si je možná nemůže odečíst ani otec, pokud v takto financovaném bytě nebydlí.
Takzvaný metodický pokyn ministerstva je sice pouze interním předpisem úřadu a nemá ani právní sílu vyhlášky, nicméně lidem by měl poskytnout dostatečnou míru jistoty do doby, než se změna objeví přímo v zákoně.
Refinancování? Prý jen jednou
Splácení hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření patří mezi oblíbené možnosti, jak si legálně snížit základ daně z příjmů fyzických osob. (Jestliže tuto možnost neznáte, přečtěte si nejdříve rámeček vpravo.)
Na konci letošního března však přišel odborný web Hypoindex.cz s překvapivým zjištěním: podmínky jsou v zákoně nastaveny tak, že (při přísné interpretaci) neumožňují odpočet úroků při druhém a dalším refinancování úvěru.
"Refinancujete-li úvěr na bytové potřeby, můžete si zaplacené úroky z refinancujícího úvěru (při splnění dalších náležitostí) od základu daně odečíst. Refinancujete-li ale hypotéku na refinancování hypotéky, pak už máte smůlu a úroky si podle zákona odečíst od základu daně nemůžete," varoval redaktor Petr Zámečník. Abyste nepřišli o možnost uplatnění úroků od základu daně, můžete tedy refinancovat jen jednou.
Zpočátku se to zdálo jen jako teorie. Ministerstvo financí však hned v březnu potvrdilo, že tato hypotéza je správná. Na tomto názoru trvalo i v červnu, kdy jsme se v Aktuálně.cz k tématu podrobněji vrátili.
Avizovaná novela a vydaný metodický pokyn tedy znamenají zásadní obrat v postoji ministerstva. Pracovníci finančních úřadů i daňoví poplatníci dostali "potvrzení", že daňová uznatelnost úroků nebude při refinancování omezena. Důležité je pouze splnění ostatních běžných podmínek, zejména použití na vlastní bytové účely poplatníka.
Podle dřívějších informací Aktuálně.cz byla nejasnost při výkladu zákona zatím jen teoretickou hrozbou. Úřady se na kontrolu "druhého refinancování" výrazněji nezaměřovaly a není znám případ, kdy by některý daňový poplatník měl s uplatněním odpočtu ze základu daně problémy.
Rozhoduje smysl a cíl zákona
Náměstek ministra financí Peter Chrenko v pokynu potvrzuje názor, který převažoval už v našich předchozích článcích. "S ohledem na smysl a cíl právní úpravy daňových úlev na bytové potřeby lze za bytovou potřebu považovat i splácení úvěrů na splacení následných hypotéčních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření, kterými byly refinancovány předchozí úvěry na financování bytových potřeb podle § 15 odst. 3 písm. a) až h) zákona o daních z příjmů," uvádí. Celý text pokynu si lze stáhnout zde.
Končí vám fixace hypotéky? Pozor na neznámé triky bank Zajímejte se s předstihem o konec vašeho fixačního období. Jinak vám hrozí nepříjemné překvapení. Přinejmenším některé banky totiž neposílají včas důležité dopisy, v nichž upozorňují na konec fixace a navrhují nové úroky. Navíc čas, který vám dají na zásadní rozhodnutí, je ve skutečnosti mnohem kratší, než se na první pohled zdá. | |
Zlevnění hypoték nepřichází, trh se propadl o třetinu Průměrná úroková sazba v letošním červnu mírně vzrostla na úroveň 5,55 %. Lví podíl na mírném posunu směrem vzhůru měly především hypotéky s pětiletou fixací. K mírným poklesům došlo naopak u hypoték s kratší dobou fixace. | |
Jak ušetřit na hypotéce? Radí šéf Asociace hypotečních makléřů Proč neklesají ceny hypoték, když Česká národní banka srazila úrokové sazby na minimum? Jaké vedlejší poplatky budete muset platit při refinancování? Kdy se vyplatí pořídit nový znalecký posudek? Na vaše otázky odpovídal šéf Asociace hypotečních makléřů. | |
Desatero rad pro refinancování hypotéky Z refinancování nemějte strach. Nicméně nemusí se vám vyplatit měnit banku jen kvůli mírnému snížení úrokové sazby. Jestliže se zhoršila vaše finanční situace, může být vhodným řešením i prodloužení splatnosti hypotéky. Čtěte další tipy od odborníka! | |
Spočítejte si, kdy se vám vyplatí refinancování Porovnejte si, kolik zaplatíte vaší dosavadní bance a na kolik vás přijde nabídka od konkurence. Nejde jen o rozdíl samotných úrokových sazeb - kalkulačka porovná také další náklady, zejména měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu. |