Zlevnění hypoték nepřichází, trh se propadl o třetinu

Luboš Svačina, Hypoindex.cz
27. 7. 2009 10:30
Průměrná úroková sazba v červnu mírně vzrostla
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hypoteční banky výsledky roku 2008 určitě nezopakují. V prvním pololetí letošního roku sice poskytly přes 23,5 tisíce úvěrů za více než 40 miliard korun, nicméně za loňskými čísly zaostávají o jednu třetinu.

V červnu banky poskytly 4764 hypoték v celkovém objemu 8,109 miliard korun. V porovnání s předchozím měsícem jde sice o 16procentní nárůst, jenže červen patří každoročně mezi nejsilnější měsíce a v porovnání s loňským rokem jde jen o dvě třetiny tehdejších červnových čísel.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték | Foto: Hypoindex.cz

Úrokové sazby bez výraznějších změn

Průměrná úroková sazba v letošním červnu mírně vzrostla na úroveň 5,55 %. Lví podíl na mírném posunu směrem vzhůru měly především hypotéky s pětiletou fixací. Ty oproti květnu 2009 v průměru zdražily o 0,05 setin procentního bodu. K mírným poklesům došlo naopak u hypoték s kratší dobou fixace.

Největší podíl (48 %) na celkovém objemu poskytnutých úvěrů mají stále pětileté fixace, patrný je však nárůst zájmu o tříleté fixace - jejich podíl v červnu činil 32 %.

Kde lze aktuálně ušetřit?

ČSOB snížila svou standardní nabídkovou úrokovou sazbu hypoték na 5,09 %. Speciální letní nabídka se vztahuje na hypotéky s pětiletou fixační dobou a maximálně 85 % hodnoty zastavené nemovitosti. Kromě toho banka umožní předčasné splacení úvěru zdarma klientům žádající o dotaci v rámci programu Zelená úsporám.

Česká spořitelna nabízí klientům pojištění pro případ neschopnosti splácet úvěr na půl roku zdarma. Pojištění se vztahuje na Ideální hypotéky ČS a podmínkou je uzavření smlouvy v termínu od 3. července do 30. září 2009. Poplatkové prázdniny se vztahují na všechny nabízené varianty pojištění.

V návaznosti na ekologický program Zelená úsporám představují i další komerční banky své zvýhodněné "zelené úvěry". V červnu svou Zelenou hypotéku představila Hypoteční banka. V rámci této nabídky mají klienti zaručenou bezplatnou mimořádnou splátku úvěru až do výše dotace nebo bezplatné nedočerpání úvěru až do výše dotace.

Poznámky k tabulce:
- Sazby se vztahují k úvěrům do 85 % LTV.
- Minimální úrokové sazby Citibank platí pro stávající klienty; pro ostatní jsou o 0,25 p.b. vyšší.
- Minimální úrokové sazby ČSOB platí pro klienty s účtem ČSOB (bez něj o 0,15 p.b. více) a zároveň s 2 ze 3 pojištění u ČSOB Pojišťovny (bez nich o 0,1 p.b. více).
- GE Money Bank nabízí úvěr do 80 % LTV; sazba „od" platná pro úvěr nad 2 mil. Kč, vybraných účtech Genius a s pojištěním.
- mBank nabízí úvěr do 80 % LTV; úrokové sazby jsou garantované; úrokové sazby s jednoletou fixací nenabízí, uvedené sazby jsou variabilní.
- Volksbank - sazby pro 20letou hypotéku a 80 % LTV.
- WHB - 10letá fixace je s garantovanou úrokovou sazbou.


Úrokové sazby hypoték jsou však pouze jednou stranou mince čítající náklady na úvěr. Proti nim stojí poplatky s úvěrem spojené. Jejich aktuální výši a další informace se dočtete ve zbytku článku na Hypoindex.czFoto: Aktuálně.cz
Končí vám fixace hypotéky? Pozor na neznámé triky bank
Zajímejte se s předstihem o konec vašeho fixačního období. Jinak vám hrozí nepříjemné překvapení. Přinejmenším některé banky totiž neposílají včas důležité dopisy, v nichž upozorňují na konec fixace a navrhují nové úroky. Navíc čas, který vám dají na zásadní rozhodnutí, je ve skutečnosti mnohem kratší, než se na první pohled zdá.
Foto: Aktuálně.cz
Zvrat: Refinancováním hypotéky neskončí daňové výhody
Zaplacené úroky si můžete odečíst ze základu daně. Podmínky jsou však v zákoně nastaveny tak, že (při přísné interpretaci) neumožňují odpočet úroků při druhém a dalším refinancování úvěru. Klienti by se přesto neměli nechat odradit, ministerstvo už navíc chystá změnu.
Foto: Aktuálně.cz
Jak ušetřit na hypotéce? Radí šéf Asociace hypotečních makléřů
Proč neklesají ceny hypoték, když Česká národní banka srazila úrokové sazby na minimum? Jaké vedlejší poplatky budete muset platit při refinancování? Kdy se vyplatí pořídit nový znalecký posudek? Na vaše otázky odpovídal šéf Asociace hypotečních makléřů.
Foto: CPI Group
Desatero rad pro refinancování hypotéky
Z refinancování nemějte strach. Nicméně nemusí se vám vyplatit měnit banku jen kvůli mírnému snížení úrokové sazby. Jestliže se zhoršila vaše finanční situace, může být vhodným řešením i prodloužení splatnosti hypotéky. Čtěte další tipy od odborníka!
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex
Spočítejte si, kdy se vám vyplatí refinancování
Porovnejte si, kolik zaplatíte vaší dosavadní bance a na kolik vás přijde nabídka od konkurence. Nejde jen o rozdíl samotných úrokových sazeb - kalkulačka porovná také další náklady, zejména měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy