Refinancujete hypotéku? Můžete přijít o daňové výhody

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
30. 3. 2009 14:10
Pozor na málo známou podmínku skrytou v zákoně o daních z příjmů
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Úroky zaplacené za hypotéku mohou citelně snížit daňovou povinnost. Ale pozor: Abyste nepřišli o možnost uplatnění úroků od základu daně, můžete refinancovat hypotéku jen jednou!

Pravidla odpočtu stanovuje zákon o daních z příjmů. Základní podmínkou je, že se musí jednat o hypoteční úvěr či úvěr ze stavebního spoření (nebo bankovní úvěr poskytnutý v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrem), poskytnutý na financování bytových potřeb poplatníka.

"Bytové potřeby" zákon dále rozvádí a rozumí jimi:
- výstavbu bytového či rodinného domu,
- koupi pozemku, na kterém musí být ale nejpozději do čtyř let zahájena stavba bytového nebo rodinného domu, případně se musí jednat o pozemek pořizovaný v souvislosti s koupí bytového nebo rodinného domu nebo jejich stavby,
- koupi bytového nebo rodinného domu či bytu,
- splacení členského vkladu družstvu nebo jiné právnické osobě v souvislosti se získáním práva užívání bytu v nájmu,
- úhradu za převod členských práv v družstvu či obchodní společnosti v souvislosti se získáním práva užívání bytu v nájmu,
- vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů či spoludědiců, je-li předmětem vypořádání byt, rodinný nebo bytový dům,
- údržbu bytu či domu,
- změnu stavby bytového domu (např. vestavby, nástavby apod.),
- splacení půjčky nebo úvěru čerpaného v souvislosti s výše uvedenými bytovými potřebami.

Zákon označuje výše uvedené bytové potřeby písmeny a) až g). V posledním bodě, označeném h), se skrývá záludnost. Tento bod doslova zní:
 „h) splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování bytových potřeb uvedených v písmenech a) až g)."

Co z tohoto plyne? Refinancujete-li úvěr na bytové potřeby, můžete si zaplacené úroky z refinancujícícho úvěru (při splnění dalších náležitostí) od základu daně odečíst. Refinancujete-li ale hypotéku na refinancování hypotéky na bytové potřeby, pak máte smůlu a úroky si podle zákona odečíst od základu daně nemůžete.

O kolik byste druhým refinancováním přišli? Výpočet je jednoduchý - z nabízené úrokové sazby si spočítejte 15 procent (rovná daň) - a to je vaše ztráta vyjádřená v procentních bodech. Kupříkladu při pětiprocentní úrokové sazbě činí daňová úspora 0,75 procentního bodu. Aby se vám vyplatila změna banky i podruhé, musela by být konkurenční nabídka nejvýše na 4,25 procenta. A to je už dost podstatný rozdíl, jaký se běžně mezi bankami nevyskytuje. Takže zůstanete připoutání k dosavadní bance - podobně jako mladí s hypotékou se státní podporou.

Banky i při dalším refinancování zasílají potvrzení o zaplacených úrocích pro daňové účely - je to doklad, že si je můžete odečíst? Není. "Pokud klientovi zasíláme potvrzení o úrocích, je upozorněn, že poplatník daně z příjmu může odečítat od základu daně výši zaplacených úroků z hypotečního úvěru pouze v souladu se zákonem č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. V případě nejasností doporučujeme klientovi kontaktovat daňového poradce," sdělila k našemu dotazu Pavla Hávová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Doplněno: K tématu se vyjádřilo i ministerstvo financí. "Úroky z úvěru použité na splacení úvěru, kterým bylo refinancováno splacení původního úvěru, již odečitatelné nejsou," potvrzuje Radek Ležatka z jeho tiskového oddělení.

Více o odpočtu zaplacených úroků čtěte na Hypoindex.czFormulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Jak si snížit daň? Využijte odečitatelné položky
Co všechno si můžete odečíst od základu daně: úroky z hypotéky nebo stavebního spoření, příspěvky na penzijní připojištění a životní pojištění, dary...
daně formulář
daně formulář | Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se, co všechno si můžete odečíst z daní
Ani daň, která vám vyjde po uplatnění odečitatelných položek, ještě není konečná. Můžete si ji výrazně snížit o daňové slevy. Zvýhodnění získáte i na vyživované dítě.
Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Sleva na manželku. Ušetří vám 25 tisíc na daních
Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali atraktivní "slevu na vyživovanou manželku"? A co se počítá do příjmů, jejichž výše je pro slevu rozhodující?
daně formulář
daně formulář | Foto: Aktuálně.cz
Daňové přiznání plné novinek. Jaké změny vás čekají?
Jde například o jednotnou sazbu daně, výrazně vyšší slevy nebo zahrnutí pojistného do základu daně.
Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Patnáct nejčastějších omylů v daňovém přiznání
Zeptali jsme se daňových poradců, jaké nejčastější chyby lidé dělají.
daně formulář
daně formulář | Foto: Aktuálně.cz
Vyplňte daňové přiznání online. Tady snadno a rychle
Spočítejte si, kolik zaplatíte na daních! Můžete si nechat vygenerovat i daňové přiznání a vše pak odeslat online přímo finančnímu úřadu.
Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Odpovědi na časté otázky
Kdo musí podávat daňové přiznání a kdo ne? Jaké sankce hrozí za pozdní zaplacení daně?
daně formulář
daně formulář | Foto: Aktuálně.cz
Čekáte, že vám vrátí daně? Do měsíce to nebude
Pospíšili jste si s daňovým přiznáním, abyste přeplatek dostali co nejdříve? Dočkáte se nejspíš až na začátku května.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy