Peníze na kartě jsou chráněny lépe než hotovost. Příběh z herny ale ukazuje, že vše má své limity

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
24. 4. 2016 11:48
Pokud přijdete o kartu i s PINem, je jedinou cestou, jak nepřijít o peníze, včasná blokace karty. Dobře to ukazuje příběh muže, který se opil a přišel o peněženku a 36 tisíc korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Peníze na platební kartě jsou sice lépe chráněné než hotovost, ale přesto nepočítejte s tím, že banka vám proplatí každé její zneužití. Dobře to ukazuje případ z Karlovarského kraje.

Starší muž se opil v herně v Horním Slavkově a hlava ho z toho bolí možná doteď. Účet je totiž pro něj krutý - na zcizené kartě přišel během pár hodin o 36 tisíc korun. A banka mu nejspíš nevrátí ani korunu, protože zloději všechny platby potvrzovali platným PIN kódem.

Policisté z krádeže obviňují 33letou ženu a 42letého muže, kteří "společně využili silné podnapilosti 72letého muže a přisvojili si jeho peněženku s finanční hotovostí, osobními doklady a platební kartou".

Okradený muž měl v peněžence vedle platební karty i bezpečnostní PIN kód. Podle mluvčí policie v Karlovarském kraji Kateřiny Krejčí nejde o nic neobvyklého. "Většinou se u těchto případů setkáváme s tím, že lidé mají PIN kód v peněžence u karty nebo i přímo napsaný na kartě,“ říká.

Toho dvojice využila a vydala se nejprve k bankomatu a poté i na nákupy. Případ v této fázi ukazuje, jak je důležité ztrátu karty nahlásit co nejdříve v bance a zablokovat ji.

Zloději hned po odchodu z herny vybrali ze dvou bankomatů celkem 15 tisíc korun, více jim automaty kvůli překročení denního limitu nevydaly. Utrácet s kartou v obchodech ale stále mohli, protože na výběry z bankomatu a platby v obchodech platí limity zvlášť. Tyto hranice přitom banky dnes už většinou umožňují nastavit v internetovém bankovnictví, každý si je tedy můžu snížit na úroveň, která mu stačí a zároveň ho nevystavuje riziku velké ztráty peněz.

Lupiči tedy s odcizenou kartou mířili do obchodů. "V dopoledních hodinách se vydali s odcizenou platební kartou na nákupy a zaplatili s ní téměř v deseti případech za nákup elektroniky jako například mobilních telefonů, tabletů nebo za nákup tabákových výrobků," říká Krejčí.

Neúspěšní byli až v jedenáctém případě. Majitel karty ji totiž teprve v tento moment zablokoval. "Podezřelá žena ponechala kartu na prodejně a odešla," dodává Krejčí.

Zadaný PIN zbavuje ochrany

I když na zneužití karet myslí zákon a klienty bank v některých situacích před ztrátou peněz ochraňuje, v tomto konkrétním případě banky oloupenému banky nepomohou, i když samozřejmě má právo platby reklamovat.

"V případě, že platby kartou byly potvrzeny zadáním správného PINu, jedná se o klientem autorizované platby. Za autorizované platby nese plnou zodpovědnost klient. Takto situaci upravuje zákon o platebním styku," vysvětluje Klára Zelenková z tiskového oddělení České spořitelny.

"Klientům poskytujeme ochranu plateb při neoprávněných – neautorizovaných platbách, které klient nezpůsobil. Pokud však bez zavinění banky došlo ke kompromitaci karty, nemůže za to banka fakticky nést odpovědnost," dodává Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Podvedený si v tomto případě "nevezme" nic ani na obchodnících, kteří přijali platbu jeho kartou od lupičů. "V tomto případě se obchodníci nedopustili žádného protiprávního jednání," říká Krejčí.

Bankovní ochrana se stoprocentně vztahuje třeba na bezkontaktní platby, při kterých se do 500 korun nezadává PIN. Takové platby při odcizení či ztrátě karty vždy hradí klientovi banka. "Naši klienti mají nárok na náhradu peněz v případě zneužití karty bez PINu (typicky jde bezkontaktní platby do 500 korun), u plateb na internetu, které proběhly bez ověřovacího kódu 3D Secure, nebo v případě, kdy se někomu podaří udělat z pomocí jejich platební karty její padělek," dodává Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank.

V našem případě by pak okradený muž měl nejspíš smůlu i v případě, že by měl speciální pojištění proti zneužití bankovní karty. "Pokud byl při transakci korektně zadán PIN, pojištění nelze zpravidla uplatnit," říká Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Obrana proti podobným případům tak spočívá pouze v prevenci. "Doporučujeme lidem, aby si v peněžence právě v blízkosti platební karty nenechávali PIN kód, neboť tím usnadňují práci pachatelům," radí policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy