Z bankomatu vyberete bezkontaktně. Novinku chystá první banka v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 6. 4. 2016 13:14
Air Bank připravila první bankomaty, z nichž lze vybírat jen přiložením karty ke čtečce. Zadání PIN ale zůstane povinné - na rozdíl od plateb v obchodě tedy i u menších částek do 500 korun.
Bezkontaktní výběr z bankomatu.
Bezkontaktní výběr z bankomatu. | Foto: Air Bank

Praha – Bezkontaktní výběry z bankomatů chce letos spustit Air Bank, konkurence zatím takovou službu v Česku nenabízí. Lidé nebudou muset vkládat kartu do čtečky, stačí pouze přiložení, nicméně zadání kódu PIN zůstane povinné. Výhodou je, že si takto vybere i majitel bezkontaktní nálepky.

"Kvůli bezpečnosti budeme u všech bezkontaktních výběrů vyžadovat zadání PINu, tedy i u výběrů do 500 korun," potvrzuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. "U karet si PIN lidé běžně pamatují, u nálepek to chceme usnadnit tím, že jim i u nich časem umožníme zvolit si kód podle vlastního výběru přímo v jejich internetovém bankovnictví," dodává.

Air Bank už v Praze a Brně postavila první tři bankomaty, které jsou čtečkami pro bezkontaktní výběry vybaveny. Chystá se přidat i další. Ke spuštění bezkontaktních výběrů ale dojde až během několika měsíců. Jejich zprovoznění totiž vyžaduje softwarové úpravy na straně dodavatele bankomatů Wincor Nixdorf a společnosti Global Payments, která transakce z bankomatů zpracovává. Nové čtečky do budoucna umožní i výběry s pomocí mobilních telefonů vybavených technologií NFC.

Bezkontaktní funkci už v Česku nabízí sedm karet z deseti, ukazuje statistika ke konci loňského roku. Bezkontaktně lze platit už ve více než třech pětinách obchodů z těch, které karty akceptují. Loni tak Češi uhradili 63 procent z celkového počtu 580 milionů plateb kartou.

Air Bank patří v oblasti bankomatů mezi inovátory. Při vstupu na trh v listopadu 2011 jako první lidem nabídla výběr konkrétních hodnot bankovek. Dnes už podobnou službu nabízejí i někteří konkurenti.

Air Bank ale zatím provozuje jen zhruba 70 bankomatů na 40 místech, především ve velkých městech. Největší síť - kolem 1500 bankomatů - má Česká spořitelna. "Zvažujeme celou řadu moderních technologií, bezkontaktní patří mezi ně," říká bez bližších podrobností Pavla Kozáková z tiskového oddělení. Komerční banka, která má přes 770 bankomatů, rozšíření jejich funkce o bezkontaktní výběry v nejbližší době neplánuje.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

 

Právě se děje

Další zprávy