Obavy z Řecka jsou tu. Srazily dolů euro, akcie i ropu

Karel Toman
24. 5. 2012 10:05
Vypadá to jako panika, ale může být hůř, řekli makléři listu Financial Times
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn  - Na trzích se podle makléřů oslovených listem Financial Times pomalu zabydluje panika.

Důvodem jsou zprávy, že se evropští politici začínají připravovat na možnost odchodu Řecka z eurozóny.  Pro tuto situaci totiž neexistuje precedens a nikdo přesně neví, jak velké škody by na finančních trzích nadělala.

Zprávy prosákly během středečního summitu EU, který však žádné konkrétní závěry nepřinesl. Evropští lídři se na něm pouze usnesli, že pokud chce Řecko v euru zůstat, musí pokračovat v úsporách.

Euro proto ve středu spadlo na nejnižší hodnoty od léta 2010, nejhlubší jednodenní propad za poslední měsíc zaznamenaly také evropské akcie. Investoři hromadně přelévali peníze ze státních dluhopisů periférie eurozóny do vládního dluhu USA, Německa a Velké Británie.

Úrok na třicetileté německé dluhopisy se poprvé dostal pod dvě procenta, zatímco už tak vysoké úroky periférie nabraly naopak směr vzhůru.

Vypadá to jako panika, ale může být hůř

Komoditní trhy v obavách o osud eurozóny ve středu také klesly, ropa brent se dostala na 105 dolarů za barel, a klesla tak na letos nejnižší hodnoty. Ropa obvykle zlevňuje v obavách, že se dostaví hospodářské zpomalení.

Euro ve středu v Londýně propadlo o jedno procento. Zatímco v prvním čtvrtletí oproti dolaru posílilo o tři procenta, od řeckých voleb 6. května kleslo o čtyři procenta.

Ve čtvrtek v deset ráno akciový index padesátky nejvýznamnějších evropských firem STOXX 50 ztrácel 31 setin procenta, německý DAX ztrácel 12 setin procenta. Londýnský index stovky nejvíce kapitalizovaných firem FTSE 100 si připisoval 27 desetin. Euro se stále drželo blízko 22 měsíčního minima

Někteří analytici to interpretují jako signál, že po měsících relativní netečnosti k vážným problémům měnového bloku se dosavadní odolnost jednotné měny zlomila.

"Ať už ho nahoře drželo cokoliv, euro se už podle všeho začíná drolit," řekl listu Financial Times manažer londýnského penzijního fondu Capital Economics Julian Jessop.

"Vypadá to jako skutečná panika, ale může se to ještě zhoršit," Cristopher Iggo, investiční manažer společnosti Axa. „Pokud politici nebudou jednat rozhodně a masivně, mohli bychom zažít skutečnou kapitulaci," dodal.

Rodí se plán společné garance bankovních vkladů

Jenže přesně to politici na středečním summitu neudělali. Drželi se totiž plánu a většinu z šesti hodin jednání věnovali možnostem, jak v Evropě nastartovat růst. Žádná konkrétní opatření ale nepřijali. 

Nedohodli se ani na eurobondech, které by dluhy všech zemí eura slily do jednoho "kotle", a tím by periférii ulevily.

Určitá shoda se podle Financial Times začala rýsovat jenom ohledně možného společného programu na garance vkladů u bank v eurozóně, který by měl zabránit hrozícím vlnám nekontrolovaného vybírání úspor.

Střadatelé v Portugalsku, Španělsku, Itálii či Irsku se totiž mohou začít obávat, že i jejich země bude následovat Řecko, odstoupí od eura, devalvuje novou měnu a oni přijdou třeba i o tři čtvrtiny celoživotních úspor.

Čtěte také:
Summit bez tabu vzkázal Řekům: Pozor, koho zvolíte
Živě z Bruselu: Řekové musí dále šetřit, říká EU
Scénáře pro Řecko: Záchrana, sametový rozvod nebo chaos

Čerstvou vlnu obav spustily ve středu zprávy, že ministři financí eurozóny měli v pondělí konferenční hovor, na kterém byli požádáni, aby předložili detailní plány pro eventualitu, že Řecko euro opustí. To byl pro trhy signál, že "exit" Řecka je eventualitou, se kterou musí začít počítat.

Německá centrální banka Bundesbank ve své pravidelné měsíční zprávě označila konec jednotné měny v Řecku za "extrémně znepokojující". Pro eurozónu by to představovalo "povážlivou, ale zvládnutelnou" výzvu, pro Atény naopak výraznou motivaci držet se naordinovaných reforem.


 

Právě se děje

Další zprávy