O vyšší rodičovskou můžete přijít dříve, než čekáte

Petr Kučera Petr Kučera
22. 12. 2010 7:30
Zákon nepočítá s březnovými dětmi, rodiče si musí nečekaně pospíšit
Kolik našim dáte? Ilustrační snímek
Kolik našim dáte? Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Rodiče dětí narozených v březnu 2010 přijdou o možnost zvolit si výhodnější variantu rodičovského příspěvku mnohem rychleji, než vyplývá z dosud veřejně známých informací.

Novela zákona o státní sociální podpoře, kterou v rámci úsporných opatření schválili vládní poslanci, jim totiž po Novém roce neposkytne na možnou změnu ani jediný den.

Lidé, kteří volbu kvůli "mezeře v zákoně" zmeškají, přitom mohou přijít až o 57 tisíc korun. O tolik je totiž tříletá varianta v součtu vyšší než čtyřletá.

Pokud si rodiče březnových dětí chtějí zvolit výhodnější tříletou variantu a "nespadnout" automaticky do čtyřleté, musí to udělat ještě do konce prosince. Samozřejmě jen v případě, že tak neučinili už dříve a současně na volbu vůbec mají nárok.

Zbývá jim tedy pár dnů, přestože samotná novela začne být účinná teprve od 1. ledna a většině dosavadních příjemců nechává čas až do konce února.

Pozor by si měli dát i rodiče dětí narozených v dubnu 2010. Ti dostanou na volbu výhodnější varianty jediný měsíc - jen do konce ledna 2011.

Nulové přechodné období pro březnové děti není podle ministerstva práce a sociálních věcí chybou, ale úmyslem.

Problémem je, že o tom často neví ani rodiče, ani mnozí úředníci. Pár dnů před účinností schválených změn nenašli zájemci potřebné informace ani na webu ministerstva. Nevyšlo ani úplné znění zákona po novele, které by právním laikům pomohlo zjistit všechny podrobnosti.

Situace tak připomíná nedávné škrty v peněžité podpoře v mateřství, kdy ze zákona "vypadl" jeden měsíc a připravil tak matky zhruba o dva až čtyři tisíce korun. Tehdy však šlo o nechtěný omyl a navíc o poslanecký, nikoliv ministerský návrh (podrobněji zde).

S březnovými dětmi se nepočítá

Vysvětlení "mezery v zákoně" zabere trochu více prostoru. Už dosavadní pravidla pro volbu délky rodičovského příspěvku jsou totiž v zákoně psána značně nepřehledně a ani schválená novela není na první pohled zcela srozumitelná.

Od Nového roku bude čtyřletá varianta ještě méně výhodná než dosud, zároveň na volbu tříleté dostanou rodiče mnohem méně času. Zatímco nyní si ji mohou zvolit až do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dosáhlo 21 měsíců věku, nově to bude jen do konce měsíce, v němž dosáhlo devíti měsíců věku.

Zákon poskytuje přechodné období rodičům, jejichž dítě bude k 1. lednu 2011 "starší deseti měsíců věku a zároveň mladší 23 měsíců". Ti dostanou čas na volbu tříleté varianty až do konce února.

Hůře na tom budou děti narozené v dubnu a zejména v březnu 2010. K 1. lednu 2011 totiž nebudou "starší 10 měsíců", takže se na ně přechodné období nevztahuje. Začne pro ně platit rovnou kratší termín vyplývající z novely - tříletou variantu si tito rodiče od Nového roku musí zvolit "do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dosáhlo devíti měsíců věku".

Rodičům dubnových dětí tedy termín pro volbu vyprší hned na konci ledna. A u březnových dětí dokonce skončí možnost volby už na konci prosince 2010 - tedy ještě před účinností novely, která tento termín zkracuje.

Změny podle narození dítěte

  • Následující změny se vás týkají jen v případě, že máte nárok na dvou- nebo tříletou variantu a dosud jste si ji nezvolili.
  • DĚTI NAROZENÉ
    PO 1. 1. 2011

  • 1) Tříletou variantu si můžete zvolit jen do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dosáhlo devíti měsíců věku. Kdo termín zmešká (nebo si ještě dříve nezvolí dvouletou variantu), automaticky spadne do čtyřleté, tedy nejméně výhodné.
  • 2) Ve čtyřleté variantě dostanete rodiče 7600 korun měsíčně jen do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dosáhlo devíti měsíců věku. Poté měsíční dávka klesne na 3800 korun. Oproti pravidlům platným před Novým rokem tak během čtyř let přijdete v součtu až o 45 600 korun.
  • DĚTI NAROZENÉ
    OD 1. 5. 2010
    DO 31. 12. 2010

  • Změny na vás dopadnou stejně jako na děti narozené po 1. 1. 2011 - viz výše.
  • DĚTI NAROZENÉ
    V DUBNU 2010

  • 1) Tříletou variantu si můžete zvolit jen DO KONCE LEDNA 2011. Kdo termín zmešká, automaticky spadne do čtyřleté, tedy nejméně výhodné varianty.
  • 2) Ve čtyřleté variantě dostanete 7600 korun měsíčně jen do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dosáhlo devíti měsíců věku. Poté měsíční dávka klesne na 3800 korun. Oproti pravidlům platným před Novým rokem tak během čtyř let přijdete v součtu až o 45 600 korun.
  • DĚTI NAROZENÉ
    V BŘEZNU 2010

  • 1) Tříletou variantu příspěvku půjde zvolit JEN DO KONCE PROSINCE 2010. Kdo termín zmešká (nebo si nezvolil dvouletou variantu), automaticky spadne do čtyřleté, tedy nejméně výhodné varianty.
  • 2) Ve čtyřleté variantě dostanete 7600 korun měsíčně jen do konce kalendářního měsíce, v němž dítě dosáhlo devíti měsíců věku. Poté měsíční dávka klesne na 3800 korun. Oproti pravidlům platným před Novým rokem tak během čtyř let přijdete v součtu až o 45 600 korun.
  • DĚTI NAROZENÉ
    OD 2. 2. 2009
    DO 28. 2. 2010

  • 1) Tříletou variantu příspěvku si můžete zvolit do konce února 2011. Kdo termín zmešká (nebo si už nezvolil dvouletou variantu), automaticky spadne do čtyřleté, tedy nejméně výhodné varianty.
  • 2) Rodičům, kteří si tříletou variantu nemohou zvolit, klesne měsíční dávka počínaje lednovou z dosavadních 7600 na 3800 korun měsíčně. Rodičům, kteří si tříletou variantu mohou zvolit a neučiní tak, klesne měsíční dávka až od března.
  • DĚTI NAROZENÉ
    DO 1. 2. 2009

  • Novela už se vás nedotkne. Pokud čerpáte příspěvek ve čtyřleté variantě, klesl by vám i podle dosavadního znění zákona.

Novela tak od 1. ledna 2011 zhorší pravidla pro už probíhající čerpání příspěvku, aniž by rodičům poskytla alespoň jediný den na přizpůsobení se. Podle znění zákona, platného až do konce roku 2010, totiž mají na tuto volbu čas až do konce prosince 2011.

O doporučení nevědí ani úředníci

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které má oblast sociálních dávek ve své kompetenci, potvrzuje, že březnovým dětem uplyne termín pro volbu skutečně už v prosinci 2010.

Podle odborníků z ministerstva jde o úmysl, díky němuž se rozloží dopady novely a zabrání tomu, aby úředníci v regionech byli během ledna a února přetíženi vyřizováním změn.

"V listopadu jsme prostřednictvím krajských úřadů zaslali úřadům práce, které rodičovský příspěvek vyplácejí, doporučení, aby informovaly rodiče dětí narozených v březnu a dubnu 2010 o změněných lhůtách a vyzvaly je k případnému provedení volby v daném termínu," říká Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo se problémů neobává ani proto, že jde až o krajní termín - lidé si mohou zvolit délku čerpání i kdykoliv předtím a velký počet tak skutečně činí.

"Nyní ještě jednou oslovujeme úřady práce, a to přímo na úrovni ředitelů úřadů. Podle našich odhadů se problém může týkat už jen zhruba 500 rodin," dodává ministr Jaromír Drábek. 

Ještě na konci minulého týdne však byla informovanost běžných úředníků i rodičů nedostatečná. Potvrzují to jak reakce čtenářů, tak anketa na náhodně vybraných úřadech.

Přehlednější informace o schválených změnách se na webu ministerstva objevily až 20. prosince - v den vydání tohoto článku na Aktuálně.cz. Až do té doby platilo, že například sekce o rodičovské či porodném na "integrovaném portálu státní sociální podpory" byly naposledy aktualizovány před rokem. 

Informace o přechodném období šlo sice o pár dnů dříve najít alespoň na webech některých regionálních úřadů, jenže ani kdyby je zájemci hledali zrovna zde, nebyly příliš přehledné. Jasné sdělení, že rodičům březnových dětí skončí termín pro volbu už v prosinci, chybělo.

Mezi ojedinělé výjimky sice patřila přehledná tabulka na webu Krajského úřadu Plzeňského kraje, jenže zrovna on nemá s výplatou rodičovského příspěvku nic společného a zájemci tedy netušili, že by informaci měli hledat zrovna zde.

Krátí se jen čtyřletá varianta

Ohlasy čtenářů i odpovědi řadových úředníků z minulého týdne navíc ukazují, že stále nemají jasno ani v tom, jakých variant se škrty vlastně dotknou. Častým omylem zůstává, že výhodnost tříleté a čtyřleté varianty se od ledna srovná. Takže i mnozí rodiče, kteří z úřadu skutečně dostali oznámení o kratším termínu pro volbu tříleté varianty, neviděli pro tuto změnu důvod.

Situaci nepomohla ani chybná zpráva agentury ČTK, kterou po schválení škrtů převzala většina médií (podrobněji zde). Online deník Aktuálně.cz byl jednou z mála výjimek - náš podrobný přehled je od začátku správný.

Rodičovský příspěvek skutečně klesne jen ve čtyřleté variantě, a to až o 45 600 korun oproti současnému stavu. Někteří stávající příjemci tak od státu získají o pětinu až šestinu méně peněz, než původně počítali.

Měsíční dávku 7600 korun dostanou rodiče nově pouze do kalendářního měsíce (včetně), v němž dítě dosáhnne devíti měsíců věku. Od desátého měsíce věku dítěte dostanou jen 3800 korun.

Škrty se dotknou i stávajících příjemců ve čtyřleté variantě, pokud si ve zkráceném termínu nezvolí tříletou. Zjednodušeně řečeno: Kdo čerpá čtyřletou variantu už delší dobu, přijde o méně peněz nebo zůstane na původním plánu, zatímco kdo ji čerpá zatím jen necelý rok, může přijít o zmíněných až 45 600 korun.

Nadále platí, že čtyřletá varianta je jedinou možností pro ženy, které předtím neměly nárok na peněžitou podporu v mateřství (jde zejména o nezaměstnané) nebo které už si ji výslovně zvolily.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Příjemná zpráva: Porodné získá víc rodin, než si myslí
Klesne rodičovská, končí porodné. Mohlo být ještě hůř
Škrty v rodičovské a porodném: 13 nejčastějších otázek

Ještě jednou opakujeme: Zkrátí se pouze dávky ve čtyřleté variantě rodičovského příspěvku, zároveň se zkrátí čas na volbu výhodnější tříleté varianty.

Nic dalšího se v této oblasti nemění. Škrty se tedy nakonec vůbec netýkají dvou- a tříleté varianty, termínu pro volbu dvouleté varianty, možností přivýdělku či střídání s otcem dítěte.

Nadále platí také dosavadní pravidlo, že jednou zvolená varianta už zůstává neměnná a "vynuluje" ji až případné narození dalšího dítěte. Původní návrh, který měl volbu usnadnit, tedy nakonec neprošel.

Podrobný přehled změn a odpovědi na nejčastější otázky (včetně porodného) najdete na tomto místě.

 

Právě se děje

Další zprávy