Klesne rodičovská, končí porodné. Mohlo být ještě hůř

Petr Kučera Petr Kučera
2. 1. 2011 17:05
Vládní škrty se dotknou mnoha rodin s nejmenšími dětmi
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vládní škrty výrazně pocítí rodiny s nejmenšími dětmi. Skončí totiž plošné vyplácení porodného, výrazně klesne také čtyřletá varianta rodičovského příspěvku.

Jen slabou útěchou je, že původně mohly být škrty ještě výraznější. Nakonec se totiž vůbec nedotknou dvou- ani tříleté varianty rodičovského příspěvku, neklesne ani peněžitá pomoc v mateřství nebo daňová sleva na dítě.

Snížení rodičovského příspěvku se dotkne i části lidí, kteří už jej čerpají a dosud si výslovně nezvolili dvou- nebo tříletou variantu.

Hlavním cílem úsporných opatření vlády ODS, TOP 09 a VV je snížit rostoucí zadlužení státu.

Porodné jen pro chudé

Porodné dostanou od ledna 2011 jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Sociální dávku dostanou jen na první dítě, nikoliv už na další v pořadí.

Samotná dávka zůstává na 13 tisících, při dvojčatech (či více současně narozených dětech) činí 19 500 korun.

Běžní rodiče (matka a otec žijící ve společné domácnosti bez dalších osob kromě narozeného dítěte) tedy dostanou porodné pouze tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhne zhruba 17 tisíc korun měsíčně. U matky-samoživitelky se hranice snižuje na zhruba 10,7 tisíce měsíčně. Podrobnosti k výpočtu jsme přinesli v tomto článku.

Do limitu čistých příjmů se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání, ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či výživné.

Rodičovská klesne až o pětinu

O pětinu až šestinu oproti dřívějšku klesne rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Dvou- a tříletá varianta se nemění.

Při čtyřleté variantě mají rodiče nově dostávat měsíční dávku 7600 korun pouze do 9. měsíce věku dítěte. Od 10. měsíce dostanou jen 3800 korun.

Dosud lidé dostávají 7600 korun až do 21. měsíce věku dítěte, nižší částku 3800 korun pak až od 22. měsíce.

Celkově (během čtyř let) si tak rodiče při této variantě pohorší až o 45 600 korun.

Nezaměstnané matky si přitom nemohou zvolit jinou než čtyřletou variantu. Dostávají ji hned od porodu, protože v prvních měsících nemají nárok na (vyšší) peněžitou pomoc v mateřství. Zatímco dosud dostanou od státu až 262 200 korun, nově to bude jen 216 600 korun.

Méně času na volbu

Rodiče zároveň dostanou mnohem méně času na volbu tříleté varianty. Zatímco dosud je možné provést volbu až do 21. měsíce věku dítěte, nově to má být jen do konce 9. měsíce.

Nová pravidla se dotknou všech, kteří mají dostávat rodičovský příspěvek po 1. lednu 2011. Tedy i stávajících příjemců.

Všichni, jejichž dítě bude k 1. lednu mladší deseti měsíců a nemohli či nechtěli si zvolit dvouletou variantu čerpání, si budou muset zvolit tříletou nejpozději do konce 9. měsíce věku dítěte, jinak automaticky "spadnou" do čtyřleté. Nadále platí, že nezaměstnané matky na výběr nemají.

Speciální úprava platí pro rodiče, jejichž dítě bude k 1. lednu 2011 starší deseti měsíců a zároveň mladší 23 měsíců. I těm se výrazně zkrátí termín na volbu tříleté varianty, nicméně dostanou čas do konce února 2011 (pokud volbu neprovedli už dříve).

Velký pozor by si měli dát hlavně rodiče dětí, narozených v březnu a dubnu 2010 (podrobněji zde).

Ostatním rodičům se čtyřletou variantou (těm, kteří si ji už z nějakého důvodu změnit nemohou) od ledna automaticky klesne měšíční příspěvek na 3800 korun měsíčně. Rodičům, jejichž dítě bude na Nový rok starší 23 měsíců a dostávají tedy už jen 3800 korun měsíčně, se už tato částka (ani délka čerpání) dále nesníží.

Do čtyřleté varianty často nedobrovolně spadnou také ostatní příjemci, pokud si zapomenou včas (do 21. měsíce věku dítěte) výslovně zvolit tříletou délku čerpání.  Zmeškat termín pro volbu se přitom rozhodně nevyplatí.

Při tříleté variantě totiž rodiče dostanou od státu i nadále až 235 600 korun, při čtyřleté po škrtech maximálně 178 600 korun (navazuje-li na peněžitou pomoc v mateřství).

Snadnější přechod? Zatím ne

Plán na "mírné" zkrácení čtyřleté varianty obsahovalo už programové prohlášení vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a Legislativní rada vlády však poté postupně přišli s několika přísnějšími návrhy. Ty by se kromě čtyřleté varianty dotkly i lidí, kteří čerpají tříletou variantu, mírně by si pohoršili dokonce i lidé s dvouletou. Na všechny by se totiž vztahoval strop 216 tisíc korun.

Přísnější návrhy ale ve vládě neprošly přes ODS a Věci veřejné. Drábek tedy dostal "za úkol" vypracovat definitivní návrh, jak snížit pouze čtyřletou variantu.

Na druhou stranu chtěl Drábek umožnit snadnější přechod mezi jednotlivými variantami - právě na nepružnost dosavadního systému si rodiče často stěžují. Bez jednotného stropu však podle ministra nelze tuto změnu zavést. Nevyloučil však, že podobné systémové změny navrhne během dalších měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy