Praha - Lidé jsou v době poklesu ekonomiky zodpovědnější při sjednávání hypoték a častěji si je pojišťují. Vyplývá to z nejnovějších údajů bank.
U Hypoteční banky, jedničky na trhu, si vloni sjednalo pojištění k úvěrům 35 procent nových klientů, zatímco v roce 2007 to bylo 29 procent.
Rostoucí zájem zaznamenal také další velký poskytovatel hypoték, Česká spořitelna. "Pojištění schopnosti splácet vloni mělo okolo 60 procent hypoték. Zvyšuje se také zájem o pojištění i pro případy, kdy klient ztratí zaměstnání," říká mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Podle předchozích údajů stoupl zájem o pojištění ztráty zaměstnání meziročně na dvojnásobek.
Banky obvykle nabízejí několik úrovní dobrovolného pojištění. Základní varianta kryje smrt nebo plnou invaliditu, další úroveň se vztahuje i na pracovní neschopnost a nejvyšší (nejdražší) varianta pak i na ztrátu zaměstnání.
Stovky korun měsíčně navíc
Pojištění přijde měsíčně řádově na stokoruny a odvíjí se od celkové výše úvěru či měsíčních splátek hypotéky.
Za pojištění pro případ smrti nebo plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání si u Hypoteční banky připlatíte 7,6 procenta ze součtu měsíční splátky úvěru a poplatku za správu účtu. "Při měsíční splátce hypotéky kolem 10 140 korun tak přijde pojištění na zhruba 780 korun měsíčně," říká mluvčí banky Pavla Hávová.
U České spořitelny si za tuto nejdražší variantu pojištění připlatíte měsíčně 0,0473 procenta z výše poskytnutého úvěru. U hypotéky na 1,5 milionu tedy kolem 710 korun.
Vedle pojištění nabízejí banky i podobné produkty. Například u Ideální hypotéky České spořitelny si lze sjednat možnost, díky níž může klient přerušit pravidelné měsíční splácení až na šest měsíců. Tato možnost přijde na zhruba dva tisíce korun za každé fixační období.
Jen na půl roku a ne pro každého
Pojištění však nemůže uzavřít každý, což ostatně platí i pro hypoteční smlouvu obecně. Mezi podmínkami je zejména pracovní poměr na dobu neurčitou - pojištění ztráty zaměstnání si tak nemůže sjednat ani osoba samostatně výdělečně činná.
Pracovní neschopnost si zase obvykle nemůže pojistit člověk, který byl v posledních pěti letech na neschopence přesahující tři týdny nepřetržitě (s výjimkou zlomenin, těhotenství, operace slepého střeva či odstranění krčních mandlí) nebo má už nyní vážné zdravotní problémy se srdcem, ledvinami, cukrovkou a podobně.
Omezena je také výplata pojistného plnění. Například při ztrátě zaměstnání na něj máte nárok jen ve vámi nezaviněných případech, typicky při výpovědi z organizačních nebo zdravotních důvodů či při platební neschopnosti zaměstnavatele. Bez šance jste, pokud v práci skončíte kvůli "porušování pracovní kázně".
Banka za vás navíc zaplatí splátky jen po omezenou dobu. Ta se v zásadě shoduje s dobou pobírání podpory v nezaměstnanosti. U lidí do 50 let věku jde tedy jen o pět měsíců, u lidí od 50 do 55 let pak osm měsíců a u lidí starších 55 let jde o jedenáct měsíců.
Stát se postará...
Počet klientů českých bank, kteří mají vážné problémy se splácením hypotéky, se vloni zvýšil z dlouhodobé úrovně pod jedním procentem na zhruba dvě procenta.
ČSSD přišla před volbami, plánovanými původně na loňský podzim, s programem státní pomoci lidem, kteří nejsou schopni splácet hypotéku. Konkrétní návrh, který měl původně platit už od letošního dubna, však nakonec ani nepředložila do sněmovny, přestože ostatní návrhy sociálních demokratů díky těsné většině poslanců mají šanci na úspěch.
Stát by podle loňských představ ČSSD poskytl lidem půjčku v maximální výši 2,5 milionu korun. Pomoc by trvala maximálně jeden rok, pak by dlužník začal půjčku státu zase splácet - včetně přiměřeného úroku. Na pomoc by měli nárok jen lidé s hypotékou sjednanou před koncem roku 2008.
Tři poslanci ČSSD nicméně nedávno předložili návrh, který je jakýmsi torzem původního plánu. Žádost by mohl podat každý, kdo je bez práce alespoň tři měsíce a současně evidovaný na úřadu práce. Stát by mohl takovému člověku mohl půjčit maximálně 150 tisíc korun s jednoprocentním ročním úrokem a nejvýše desetiletou splatností. V praxi je ale téměř nemožné, aby se návrh podařilo schválit ještě před volbami.
Kritici státní podpory argumentují právě tím, že by pomohla zejména lidem, kteří se zachovali nezodpovědně a nevyužili možnosti pojištění hypotéky.
Máte už nějakou konkrétní zkušenost s pojištěním hypotéky? Nebo jste měli vážné problémy se splácením a nebyli jste pojištěni? Jak se k vám zachovala banka na konci fixačního období? Reagujte pod článkem nebo napište přímo do redakce.