Otcovská
Od 1. ledna 2022 se prodlužuje podpůrčí doba (doba poskytování dávky) z jednoho týdne na dva týdny. Prodlužuje se období, v němž může být otcovská poskytována, v případě, kdy bylo dítě hospitalizováno v období prvních šesti týdnů života, o dobu hospitalizace.
Ošetřovné
Od 1. ledna 2022 se již nevyžaduje pro poskytnutí ošetřovného podmínka soužití ve společné domácnosti u některých blízkých příbuzných - otce, matky, babičky, dědy, syna, dcery, vnuka, vnučky a dále u sourozenců, manželů a jejich rodičů.
U dlouhodobého ošetřovného dochází ke zkrácení doby pobytu v zařízení lůžkové péče jako podmínky nároku na dávku ze sedmi na čtyři kalendářní dny. Ruší se podmínka hospitalizace pro poskytnutí dlouhodobého ošetřovného v případě péče o osobu v nevyléčitelném stavu. Zavádí se možnost požádat o vydání rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče po ukončení hospitalizace do osmi dnů od jejího ukončení.
Pomoc pěstounům a mladým lidem v ústavní péči
Od nového roku se výrazně zvýší dávky odměny za pěstounskou péči, až o několik tisíc korun měsíčně. Navíc tyto odměny se navázaly na minimální mzdu a životní minimum, budou se tedy i podle nich zvyšovat. V současné době žije v různých ústavních zařízeních stále ještě přes osm tisíc dětí, přičemž počty pěstounů, kteří mohou těmto dětem pomoct, se každoročně snižují.
Zároveň budou nově mladí dospělí, kteří odcházejí z ústavní péče, dostávat příspěvek při studiu ve výši 15 tisíc korun měsíčně a stát by jim měl pomoci s hledáním bydlení a zaměstnání.
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Mezi těmi, kterým stát pomáhá s pořízením vozidla, se nově objeví osoby s poruchou autistického spektra. Získají až 200 tisíc korun (podle výše příjmu). Příspěvek na zvláštní pomůcku (např. na pořízení schodišťové plošiny, stropního zvedacího systému) získají nově osoby s těžkou demencí. Dosud jim tato pomoc poskytována nebyla.