Co všechno se změnilo úderem silvestrovské půlnoci: Daně, dávky, finance i zákony

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 1. 2021 0:01
Nové danění všech platů, stravenkový paušál, vyšší důchody, jiná minimální mzda, ale i vyšší pojistné. Dovolená počítaná podle opracovaných hodin, posunutí EET či úspora při pořízení nemovitosti. S novým rokem přichází nebývalé množství daňových změn, novinek v zákoníku práce i v dalších právních předpisech. Aktuálně.cz přináší tradiční novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začíná platit.
Foto: iStock

Minimální mzda a s ní ta zaručená jsou vyšší

Minimální měsíční mzda se pro rok 2021 zvyšuje na 15 200 Kč, zvýší se tedy o 600 Kč oproti roku 2020. Na hodinu je to 90,50 koruny. Česko patří mezi země, kde v posledních letech rostla minimální mzda nejvíce - pro srovnání: před čtyřmi lety činila 9900 Kč.

Spolu s minimální mzdou roste i takzvaná zaručená mzda, která jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. Zaručená mzda je rozdělena do osmi skupin podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Například lidé zařazení do první a druhé třídy mají zaručený příjem ve výši 15 200 korun, ti, kteří spadají do nejvyšší osmé třídy, nesmí brát v roce 2021 méně než 30 400 korun hrubého.  

Růst minimální mzdy zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady pro pomocné práce. "Zvýšením minimální mzdy o 600 Kč stoupnou mzdové náklady o 803 Kč, neboť zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance nad rámec hrubé mzdy i povinné sociální a zdravotní pojištění v souhrnné výši 33,8 procenta," říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Zdravotní pojištění za zaměstnance, kteří nejsou současně státními pojištěnci (např. penzisté nebo studenti), musí být zaplaceno vždy alespoň právě z minimální mzdy.

V roce 2021 tedy v částce alespoň 2052 Kč (15 200 Kč x 13,5 %), zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance 9 % a zaměstnanci 4,5 % z hrubé mzdy. "Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek, za které neplatí současně zdravotní pojištění stát, s hrubou měsíční mzdou nižší než 15 200 Kč, tak budou platit více na zdravotním pojištění, neboť dopočet do částky 2052 Kč půjde na jejich vrub," říká Ivanco.

Zdravotní pojištění placené zaměstnancem pracujícího na zkrácený úvazek s hrubou mzdou ve výši 13 600 Kč činí v letošním roce 747 Kč, v roce 2021 to bude 828 Kč, zaměstnavatel bude nadále platit 1224 Kč.

Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění u své zdravotní pojišťovny v pravidelných měsíčních platbách. Osobami bez zdanitelných příjmů jsou například nezaměstnaní občané neevidovaní na úřadu práce nebo studenti starší 26 let.

"Částka zdravotního pojištění je pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů stejně vysoká, bez ohledu na rodinnou či životní situaci a činí 13,5 % z minimální mzdy. V roce 2021 budou muset platit měsíční zdravotní pojištění v částce 2052 Kč," doplňuje Gabriela Ivanco.

 

Právě se děje

Další zprávy