Co všechno se změnilo úderem silvestrovské půlnoci: Daně, dávky, finance i zákony

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 1. 2021 0:01
Nové danění všech platů, stravenkový paušál, vyšší důchody, jiná minimální mzda, ale i vyšší pojistné. Dovolená počítaná podle opracovaných hodin, posunutí EET či úspora při pořízení nemovitosti. S novým rokem přichází nebývalé množství daňových změn, novinek v zákoníku práce i v dalších právních předpisech. Aktuálně.cz přináší tradiční novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začíná platit.
Foto: Aktuálně.cz

Stravenkový paušál

Novinka v podobě stravenkového paušálu umožňuje zaměstnavatelům vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování také přímo v peněžní formě s využitím daňové podpory.

"Paušál představuje alternativu k již zavedeným daňově podporovaným formám stravování zaměstnanců, jejichž daňová podpora ovšem bude zachována v plném rozsahu. Příspěvek na stravování bude na straně zaměstnanců osvobozen od daní i pojistných odvodů do zákonem stanovené výše. Využití tohoto příspěvku je koncipováno jako dobrovolné," uvedla ministryně financí Alena Schillerová. 

Na příspěvek na stravování dosáhne podle ní až milion zaměstnanců. V současné době přibližně 1,8 ze 4,3 milionu zaměstnanců chodí na oběd do jídelny v práci, dalších 1,5 milionu dostává stravenky.

Ostatní zaměstnanci na tento benefit (ve formě stravenek) doteď nedosáhli právě kvůli vysoké administrativě na straně zaměstnavatele a platbě provizí stravenkovým společnostem, jimiž je tento systém zatížen.

"Nově si tak stravenkový paušál budou moci dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo se dvěma zaměstnanci," uvedla Schillerová. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy