Co všechno se změnilo úderem silvestrovské půlnoci: Daně, dávky, finance i zákony

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 1. 2021 0:01
Nové danění všech platů, stravenkový paušál, vyšší důchody, jiná minimální mzda, ale i vyšší pojistné. Dovolená počítaná podle opracovaných hodin, posunutí EET či úspora při pořízení nemovitosti. S novým rokem přichází nebývalé množství daňových změn, novinek v zákoníku práce i v dalších právních předpisech. Aktuálně.cz přináší tradiční novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začíná platit.
Foto: Shutterstock.com

Díky minimální mzdě i vyšší školkovné

Spolu se zvýšením minimální mzdy se zvýší také maximální možná sleva za umístění dítěte, takzvané školkovné, a to na 15 200 Kč za rok na jedno dítě. V roce 2020 činila tato daňová sleva 14 600 Kč.

Sleva se uplatňuje vždy až za celý kalendářní rok v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. "V obou případech je nutné doložit nárok na školkovné příslušným potvrzením od školky, slevu přitom může využít pouze jeden z rodičů," vysvětluje Gabriela Ivanco z Mazars.

Během roku odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu. Pokud uplatní v ročním zúčtování školkovné, tak budou mít následně vyšší čistou mzdu, neboť obdrží daňovou vratku, protože roční daň z příjmu fyzických osob bude díky tomu nižší než zaplacené zálohy během roku. Školkovné však snižuje daňovou povinnost maximálně do nuly, nezakládá nárok na daňový bonus, jako je tomu v případě daňového zvýhodnění na děti. 

  • Za rok 2020 vzniká nárok na školkovné nejenom v případě, že bylo dítě ve školce po celý školní rok, ale i v případě pobytu ve školce polovinu školního roku z důvodu nástupu do školky teprve od září nebo z důvodu nástupu do první třídy od září. Za rok 2020 budou mít tedy nárok na tuto slevu i rodiče prvňáčků.

"Školkovné se posuzuje u každého dítěte zvlášť, rodič se dvěma dětmi ve školce může za rok 2020 čerpat slevu až do výše 29 200 Kč, za rok 2021 to bude už 30 400," doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Právě se děje

Další zprávy