Nezapomeňte na vyšší slevy. Změny v daňovém přiznání

Petr Kučera Petr Kučera
12. 2. 2013 12:33
Uvnitř: Přehled novinek a online formuláře pro výpočet daní za rok 2012
Foto: Jan Langer

Zapomeňte na vyšší daně a omezení různých výjimek. V aktuálním daňovém přiznání za rok 2012 si fyzické osoby mohou naopak odečíst vyšší slevy než před rokem.

Základní sleva na poplatníka se totiž vrátila na částku 24 840 korun. Je tedy o 1200 korun ročně vyšší než pro příjmy za rok 2011, kdy ji dočasně snížila takzvaná povodňová daň.

Stoupla také daňová sleva na dítě. Počínaje příjmy za rok 2012 si lze z daní odečíst až 13 404 korun ročně (1117 korun měsíčně). Vzrostl také maximální limit pro související daňový bonus, za loňský rok může dosáhnout až 60 300 korun.

V souvislosti s organizačními změnami v daňové správě se od roku 2013 mění také čísla účtů finančních úřadů. Po dvou letech končí také přísná automatická pokuta za opožděné podání daňového přiznání.

Samotný výpočet daně včetně 15% rovné sazby ze superhrubé mzdy jinak zůstal oproti předchozímu roku prakticky beze změn. Na ostatních daňových slevách, odečitatelných položkách ani termínech se pro aktuální daňové přiznání nic nemění.

Pokuta už nebude tak přísná

Termín pro podání daňového přiznání letos vychází na 2. duben. Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete služeb daňového poradce - pak se lhůta prodlužuje do začátku července.

Lhůta pro splatnost daně končí 2. dubna. V praxi stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení (nyní 14,05 % ročně) se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Kdo podá pozdě samotné daňové přiznání, hrozí mu při zpoždění delším než pět pracovních dnů pokuta. Ta činí 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení (a maximálně 5 % daňové povinnosti, nebo 300 tisíc korun).

Pokud však takto vypočtená pokuta nepřesáhne 200 korun, finanční úřad ji nepředepíše, respektive nevzniká povinnost ji uhradit.

Po dvou letech tak skončila přísná pravidla, podle nichž musel každý opozdilec automaticky platit pokutu v minimální výši 500 korun. Přísnější pravidla platila od roku 2011, zatímco předtím záviselo její udělení na rozhodnutí úředníků.

Od letošního roku má díky novele daňového řádu automaticky tuto pokutu platit jen ten, kdo nepodá daňové přiznání ani dodatečně, tedy typicky po výzvě z finančního úřadu.

Omezení a vyšší daně? Až pro příjmy za letošní rok

Součástí vládního balíčku, schváleného na druhý pokus až na konci loňského roku, jsou sice i daňové změny, ty se však týkají až příjmů dosažených počínaje lednem 2013. U zaměstnanců se tedy projeví až v lednové výplatě, u osob podávajících daňové přiznání pak zhruba za rok při vyúčtování daní za rok 2013.

V aktuálně podávaném přiznání za rok 2012 se tedy nemění ani výše výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné, ani možnost uplatnění základní slevy pro pracující důchodce. Zatím se neprojeví ani progresivní zdanění lidí s příjmy nad zhruba 100 tisíc korun (takzvaný solidární příspěvek a zrušení stropů na zdravotní pojištění).

Všechna tato omezení jsou už schválena a platí, ale týkají se až příjmů za rok 2013.

Hypotéky, dary, přivýdělky: Nejistá daňová reforma

V současném daňovém přiznání za rok 2012 si lze i nadále beze změn odečítat od základu daně zaplacené úroky u hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. K jejich omezení nedojde ani v roce 2013. Počítá s ním až takzvaná daňová reforma, která má platit nejdříve od roku 2014.

Její start ale zatím není definitivně jistý. Balík zákonů už sice schválili poslanci v roce 2011, účinnost reformy však odložili na povolební rok 2015. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 nyní chce prosadit, aby daňová reforma začala platit už od původně plánovaného roku 2014.

Jenže kvůli oslabení vládní koalice a blížícím se volbám není jisté, zda se snahou o urychlení uspěje, zvláště když premiér Petr Nečas z ODS slíbil, že vláda po následující dva roky nechystá další daňové změny.

Po případném startu reformy má především skončit koncept superhrubé mzdy. Formálně rovná sazba daně sice zůstane, místo nynějších 15 % ze superhrubé mzdy se ale má počítat jako 19 % z hrubé mzdy, současně se zvýší odvody na zdravotní pojištění.

Více než dosud by ale po reformě zaplatili lidé s příjmy nad zhruba 100 tisíc měsíčně. Mimo jiné i proto, že si už nebudou moci odečíst základní slevu na poplatníka 24 840 korun ročně.

Skončit mají také některé daňové výjimky, například možnost odečítat si z daňového základu členské příspěvky odborům a náklady na zvyšování kvalifikace. Se zrušením daňového zvýhodnění stravenek se už nepočítá.

Naopak se má zvýšit maximální limit pro odpočet daru z 10 na 15 % základu daně u fyzických osob, stoupnout má i limit pro takzvané příležitostné příjmy z nynějších 20 na 30 tisíc korun ročně.

Obchodníky s akciemi by po reformě nepotěšilo prodloužení lhůty pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů z nynějších šesti měsíců na tři roky. Výjimkou zůstane prodej do limitu 100 tisíc korun.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Pokuta kvůli daňovému přiznání končí. Byla moc přísná
Dva roky teď nezměníme daně, slibuje za vládu Nečas
Daňová sleva na manželku ušetří 25 tisíc. Tady je návod

Pokud Kalousek letos uspěje a prosadí start reformy už od roku 2014, pocítí zaměstnanci změny poprvé v lednu volebního roku, daňové přiznání by se pak podle nových pravidel podávalo poprvé na začátku roku 2015.

Mimo reformu je ve hře také návrh na novou daňovou slevu pro rodiče malých dětí - takzvané školkovné umožňující částečný odpočet výdajů souvisejících se školkou nebo podobným zařízením péče o dítě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy