Pokuta kvůli daňovému přiznání končí. Byla moc přísná

Petr Kučera Petr Kučera
13. 2. 2013 9:00
Při zpoždění už nehrozí automatická sankce 500 korun bez ohledu na výši daně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opozdilci s daňovým přiznáním už se nemusí bát přísné pokuty 500 korun, která jim automaticky hrozila nezávisle na skutečné výši jejich daňové povinnosti.

Po pouhých dvou letech totiž končí přísné ustanovení daňového řádu. Podle něj musel finanční úřad udělit pokutu vždy, jestliže bylo zpoždění delší než pět pracovních dnů. A to i v případě, že sice vychází nulová daň, ale poplatník měl povinnost podat daňové přiznání a neučinil tak.

Od letošního roku má díky novele daňového řádu automaticky tuto pokutu platit jen ten, kdo nepodá daňové přiznání ani dodatečně, tedy typicky po výzvě z finančního úřadu.

Opětovné zmírnění zákona prosadilo ministerstvo financí kvůli jeho přílišné tvrdosti. Uznává, že sankce byla mnohdy nepřiměřená výši samotné daňové povinnosti. U nepodnikajících fyzických osob šlo často o opomenutí týkající se přiznání k dani z nemovitostí.

V roce 2011, kdy automatická pokuta hrozila poprvé, uložily finanční úřady sankci ve výši 500 korun celkem 100 120 fyzickým a právnickým osobám. O rok později to už bylo 276 806 daňových subjektů. Jelikož však finanční úřady neevidují přesný důvod uložení pokuty, je možné, že malá část těchto sankcí byla udělena i z jiných důvodů než jen pozdní podání přiznání.

Jak je to letos

Termín pro podání daňového přiznání letos vychází na 2. duben. Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete služeb daňového poradce - pak se lhůta prodlužuje do začátku července. Bez problémů lze přiznání podat ještě o pět pracovních dnů později - v tento den už ale musí být na finančním úřadě, nestačí jej pouze odeslat poštou.

Také lhůta pro splatnost daně končí 2. dubna, respektive na začátku července. Stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení (nyní 14,05 % ročně) se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Kdo podá pozdě samotné daňové přiznání, hrozí mu při zpoždění delším než pět pracovních dnů pokuta. Ta činí 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení (a maximálně 5 % daňové povinnosti, nebo 300 tisíc korun).

Pokud však takto vypočtená pokuta nepřesáhne 200 korun, finanční úřad ji nepředepíše, respektive nevzniká povinnost ji uhradit. Tím se pravidla od letošního roku sjednotila právě s ustanoveními pro splatnost daně.

Jak to bylo dříve

V předchozích dvou letech platilo, že pokuta činí vždy alespoň 500 korun nezávisle na výši samotné daně.

Jen za rok 2011, kdy přísná sankce platila poprvé, udělily finanční úřady 148 003 pokut za takzvané pozdní tvrzení daně (vedle pokut v minimální výši 500 korun jsou v této statistice započteny i vyšší sankce). Celková výše pokut dosáhla 152 milionů korun.

Automatickou pokutu kvůli zpoždění dostaly výrazně častěji fyzické osoby než právnické. Na celkovém počtu 148 tisíc pokut se fyzické osoby podílely téměř 107 tisíci.

Na druhou stranu dostávají fyzické osoby v průměru nižší pokuty - na celkové výši 152 milionů korun se podílely „jen" 68 miliony. Zatímco u právnických osob činila pokuta v průměru 2031 korun, u fyzických 639 korun.

Nejvíce pokut udělily úřady v roce 2011 u daně z přidané hodnoty, kde lze také termín zmeškat několikrát ročně. Za rok 2011 šlo celkem o 45,4 tisíce případů, z toho podnikající fyzické osoby se na tomto počtu podílely 29 tisíci případy. Lidé zapomínali také na včasné přiznání k dani z nemovitostí (20,4 tisíce pokut fyzickým osobám či k dani z příjmů fyzických osob (téměř 19 tisíc pokut).

Předtím byla úprava naopak ještě mírnější, než od letošního roku zavádí novela daňového řádu. Až do konce roku 2010 totiž záleželo na úředníkovi, zda podobnou sankci v konkrétním případě udělí, pokuta tedy nebyla automatická. Finanční úřad mohl zvýšit vyměřenou daň o 10 procent, v praxi však tuto možnost využíval až při delším prodlení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy