Kateřina Hovorková
Aktualizováno 29. 10. 2022 17:19
I přes krizi se letos zaměstnanci v Česku dočkali navýšení mezd. To však zdaleka nebylo tak vysoké jako míra inflace. Redakce Aktuálně.cz vytipovala spolu s personální společností Grafton nejlépe a nejhůře placené pozice napříč tuzemským pracovním trhem. Srovnání ukazuje i rozdíly v příjmech na základě pohlaví, věku i v jednotlivých regionech Česka.
Příjmy se liší mezi pohlavími i regiony
Za poslední půlrok rostly hrubé měsíční mzdy rychleji mužům než ženám. Podle ISPV mají ženy nižší mzdy dlouhodobě. Medián jejich měsíčních příjmů dosahuje necelých 31 tisíc hrubého, u mužů je to 37 500 korun. Rozdíl tedy činí skoro sedm tisíc. To se odráží i ve výši starobních důchodů, které mají ženy také nižší a dostávají se tak snadněji k hranici chudoby.
- Nejvyšší mzdu berou lidé ve věku 30 až 39 let. Ženy v tomto věku berou necelých 33 tisíc a muži skoro 40 tisíc. Na druhém místě si dobře vydělají lidé ve věku 40 až 49 let. Nejméně berou mladí od nástupu do práce do třiceti let věku.
Nejvíce si podle ISPV vydělávají vysokoškoláci, mediánová mzda u nich dosahuje 52 tisíc korun. Nejméně berou lidé se základním či nedokončeným vzděláním, a to necelých 27 tisíc korun.
Dolů o dva stupně, méně svícení. Firmy chystají úspory na zimu, týkají se i zákazníků
Středoškoláci s maturitou si měsíčně přijdou na 36 tisíc korun hrubého, těch je také na trhu práce nejvíc - přes milion. Druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé se středním vzděláním bez maturity, kteří si v průměru přijdou na 35 500 korun.
Nejvíce berou lidé v Praze, kde je mediánová mzda přes 41 tisíc korun. Naopak nejméně v Karlovarském kraji, kde je to 30 tisíc. Mezi dobře placené kraje patří ještě Středočeský kraj se 36 tisíci a dále Plzeňský a Jihomoravský se zhruba 35 tisíci korun.
- Následující přehled mezd v několika odvětvích vybrala pro Aktuálně.cz personální společnost Grafton, a to podle kandidátů, které se jí za poslední měsíce podařilo umístit.