Londýn, Praha - Britové ode dneška platí novými jednolibrovými mincemi. Tamní vláda se rozhodla změnit tradiční podobu libry po třiceti letech. Důvodem je velké množství padělků. Podle průzkumů královské mincovny je falešná každá třicátá kovová libra - tedy celkem asi padesát milionů kusů.
Nová libra má velké množství nových bezpečnostních prvků. Mincovna uvádí, že se jedná o nejbezpečnější minci na světě. Její životnost má být až 25 let.
Libra poprvé není kulatá, ale má dvanáct frézovaných hran, což umožní rozpoznat padělek i hmatem. Je vyrobená ze dvou různých kovů zlaté a stříbrné barvy. Je také lehčí, tenčí a větší. Britové kvůli tomu musí vyměnit všechny stroje na mince - například automatické pokladny, parkovací hodiny, automaty i vozíky v supermarketech.
Někteří obchodníci na to stále nejsou připraveni, přestože královská mincovna informovala o změně už na začátku roku 2014. Například obchodní řetězec Tesco nestihl připravit všechny zámky na nákupních vozících tak, aby přijímaly starou i novou minci. Dočasně je proto nechává pro zákazníky odemčené.
Provozovatelé automatů mají úpravy naplánované ještě na několik dalších měsíců. Britská asociace pro parkování uvádí, že upravit systém, který ověřuje platnost mincí v automatech, stojí od 90 do 130 liber (až čtyři tisíce korun) u každého přístroje. Pokud jsou automaty zastaralé, je předělání ještě dražší. Provozovatelé je raději mění úplně, to ale zatím nestihli.
"Nové mince nebude přijímat zatím asi čtvrtina parkovacích automatů v Británii. V některých oblastech se budou muset lidé připravit na problémy s parkováním," řekl mluvčí asociace David Smith v rozhovoru pro BBC.
Už před třemi lety odhadla britská vláda celkové náklady obchodníků spojené s přeměnou na sto milionů liber (více než tři miliardy korun).
Kvůli velkému množství padělků vyvinula mincovna počítačový program, který umožňuje vložit ochranné prvky přímo dovnitř kovové mince - například mikropísmo. Jako první v historii navíc Britové používají pro ochranu kovových mincí bezpečnostní prvky známé z papírových bankovek. Jedním z nich je skrytý hologram, který přebíhá na povrchu mince ze symbolu libry na číslo jedna.
Nová libra má z jedné strany portrét královny Alžběty II., z druhé strany kresbu patnáctiletého studenta Davida Pearce, který vyhrál celostátní soutěž. Symboly zastupují každou ze zemí Spojeného království − růže Anglii, pórek Wales, bodlák Skotsko a jetel Severní Irsko - všechny vyrůstají ze společné stopky v britské koruně.
Z reakcí na sociálních sítí vyplývá, že se nová podoba mince Britům líbí. "Zatím jsem ji viděla pouze na obrázku, ale vypadá skvěle. Změna může být trochu matoucí pro starší generaci," říká například Emma Robinson, studentka univerzity v Yorkshire.
Královská mincovna začala razit novou libru na začátku roku 2016. Za tu dobu připravila miliardu a půl kusů mincí, které nyní vstupují do oběhu. Staré mince mohou lidé utrácet jen do poloviny října letošního roku - pak už nebudou uznávány jako oficiální platidlo.
Dosavadní libry se razily od roku 1983, do oběhu se postupně dostaly přes dvě miliardy kusů s dvaceti čtyřmi různými vzory. Sběratelé draží libry se vzácnějšími vzory za desetinásobky jejich hodnoty. Patří k nim například mince se symbolem města Edinburgh z roku 2011, kterých bylo jako jediných vyraženo méně než milion kusů.
Britská mincovna přiznává, že padělání dosavadní mince bylo snadné. Libra se vyráběla ze směsi mědi, zinku a niklu, falešné peníze jsou většinou vyrobené z olova a nastříkané zlatou barvou. V minulosti policisté odhalili padělatelské dílny, kde organizované gangy vyráběly kovové peníze za pomoci falešných střížků, tedy kovových kotoučů, na které se razí hodnota a podoba mince.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.