Nedostatek parcel zvedá zájem o staré továrny

Hana Vorlíčková
1. 7. 2008 19:40
V Česku je asi 10 tisíc volných zdevastovaných staveb
A takhle vypadala koksovna asi před pětadvaceti lety, krátce před ukončením provozu
A takhle vypadala koksovna asi před pětadvaceti lety, krátce před ukončením provozu | Foto: www.ostravaci.cz

Praha - Nedostatek volných stavebních pozemků v Praze nutí developery pomalu, ale jistě investovat do starých a opuštěných budov.

"Volný stavební pozemek v Praze, to je luxusní zboží," uvedl Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group. "I to je důvod, proč chceme v budoucnu přenést naše aktivity do brownfields," dodal.

Markantní nedostatek volných parcel navíc prudce zvedá jejich cenu.

Zatímco se nezastavěné pozemky určené pro stavbu bytů a kanceláří v posledních letech zdražovaly v Praze každým rokem asi o pětinu, cena brownfileds v podstatě stagnovala.

Vizualizace projektu Bubny společnosti Orco Group
Vizualizace projektu Bubny společnosti Orco Group | Foto: Orco group
Obrazem:
Podívejte se na památky, jež zničí nová zástavba Prahy
Podívejte se na stavební parcelu za 1,7 miliardy na Rohanském ostrově

Opuštěné továrny v hledáčku

Byty, kanceláře a obchodní centra proto v původních brownfields začíná stavět každým rokem více společností. Podle hrubého odhadu realitních makléřů se v polovině devadesátých let začalo revitalizovat jen několik desítek starých a opuštěných továren, o deset let později to již byly stovky.

Svůj dosavadní plán stavět výhradně na zelené louce chce změnit i společnost Central Group.

"Chceme nově začít i s přestavbou starých a zdevastovaných lokalit," uvedl Kunovký. "Konkrétní zatím ale nemohu být. Půjde o ale tři objekty, v Praze 6, 9 a 10. Vyjma komerčních prostor v nich ale počítáme i s byty," dodal pro Aktuálně.cz.

Nejstarší nádraží v Praze. Postaveno v letech 1844-45.
Nejstarší nádraží v Praze. Postaveno v letech 1844-45. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Praha navrhuje zlikvidovat Masarykovo nádraží
Nové Bubny mají přinést Praze desítky miliard

Central Group ale zdaleka není jediná. S přestavbou již dříve průmyslově využívaného prostoru začala i společnost Codeco. Ta chce změnit bývalou Kolbenku v Praze Vysočanech na novou rezidenční a administrativní čtvrť. Nejprve ale musí část areálu dekontaminovat investicí ve výši asi 450 miliónů korun.

Do revitalizace brownfields se chystá i Sekyra Group, Orco, nebo PSJ Invest.

Po celé České republice jsou tisíce opuštěných a zdevastovaných staveb, které je možné označit slovem brownfield. Jen vládní agentura, která se ve své studii věnuje těm nejrozsáhlejším, jich uvádí přibližně 2 400. Po započtení drobných staveb, jako například jednotlivých opuštěných budov bývalých zemědělských družstev, jich však může být podle některých zdrojů více jak deset tisíc.

Polyfunkční projekt ,,Rustonka" tvořený především nákupní galerií, s kancelářskými prostory a komfortním bydlením vyroste na pozemcích bývalých pražských strojíren. U stanice metra Invalidovna vznikne nový komplex, který má potenciál stát se společenským a obchodním centrem významné rozvojové lokality - Rohanského ostrova. Celková plánovaná užitná plocha 70 000 m2 Plánovaný začátek výstavby 2009 Plánované dokončení 2011 Plánované investiční náklady 2,5 mld. Kč
Polyfunkční projekt ,,Rustonka" tvořený především nákupní galerií, s kancelářskými prostory a komfortním bydlením vyroste na pozemcích bývalých pražských strojíren. U stanice metra Invalidovna vznikne nový komplex, který má potenciál stát se společenským a obchodním centrem významné rozvojové lokality - Rohanského ostrova. Celková plánovaná užitná plocha 70 000 m2 Plánovaný začátek výstavby 2009 Plánované dokončení 2011 Plánované investiční náklady 2,5 mld. Kč | Foto: J&T
Čtěte také: 
Česko změní výstavba za 30 miliard. Investují Slováci
Chystané stavby v Praze spustily spekulace s půdou

Jejich celková rozloha může dosahovat 40 tisíc hektarů. To je přibližně půl procenta rozlohy republiky. Z tohoto pohledu je tak Česko jednou ze zemí, která má na svém území nejvíce brownfieldů v Evropě.

Karolina, Karlín i Jihlava

Zájem investorů o revitalizaci těchto území je stále malý, ale v posledních letech se i v Česku lehce zvedá. Mezi největší projekty brownfield přitom v posledních měsících patří přestavba ostravské Karoliny, pražský Karlín, nebo revitalizace bývalých továren v Jihlavě.

Nádražní budova z roku 1868.
Nádražní budova z roku 1868. | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Obrazem: Nádraží, které má zmizet z centra Prahy
Zahájeno: Vznikne nová čtvrť s náměstím jako Václavák

Nedávno byla po mnoha letech příprav odstartována přestavba bývalé koksovny Karolina v Ostravě. Nová Karolina je projekt na revitalizaci území o rozloze 32 hektarů. Během několika let tu budou stát nové byty, kanceláře, obchody, i společenská centra. 

Přestavba by měla být hotova v roce 2016. Náklady na první etapu výstavby, která bude dokončena za dva roky, přijdou investora na sedm miliard korun. Na revitalizaci území se podílí řada architektů, včetně Evy Jiřičné.

Rohanský ostrov v Praze Karlíně pak přestaví konsorcium Rohan, kde má majoritu společnost Sekyra Group.

Investoři si však vybírají i menší brownfield. Například developerská společnost PSJ Invest nyní dokončuje výstavbu obchodně zábavního centra City Park v centru Jihlavy.

"Centrum vzniká na místě bývalých závodů Jihlavan a Moravských kováren," říká Martin Jaroš, šéf PSJ Invest. Celková investice do tohoto projektu dosáhne 1,3 miliardy korun.

Brownfields řešili Američané už před sto lety

"Česká republika se ale již může pochlubit řadou velmi kvalitně obnovených brownfieldů. Z těch rozlohou největších k nim určitě patří průmyslová zóna Žatec Triangle, která vznikla na ploše opuštěného vojenského letiště. Jde největší regenerovaný brownfield v Česku a v minulém roce na něm začala vyrábět dvojice high-tech investorů IPS Aplha a Hitachi televizory s plochou obrazovkou.," uvádí Lucie Králová z agentury Czechinvest.

Dalším příkladem může být postupná regenerace areálu plzeňské Škody, kam se opět pomalu navrací výroba.

V menším měřítku pak kupříkladu cukrovar v Lovosicích, kde vznikla průmyslová zóna, kterou si v roce 2006 vybral vůbec první jihokorejský investor v České republice, společnost Kos Wire.

Problém brownfields řešili již v 50. letech uplynulého století Američané. Nejvíce revitalizovaných území je ale ve Velké Británii, která si své dědictví přinesla ještě z dob průmyslové revoluce.

Asi nejznámějším projektem přestavby brownfields v Anglii jsou londýnské Docklands.

 

Právě se děje

Další zprávy