Zavřené obchody jako dárek k Vánocům? Češi jsou proti

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
3. 12. 2014 15:12
Poslanci příští týden projednají omezení prodejní doby o svátcích. Podle průzkumu s tím ale nesouhlasí více než polovina Čechů.
Jak oslaví státní svátek? (ilustrační foto)
Jak oslaví státní svátek? (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Příští týden by měli poslanci začít projednávat senátní návrh na omezení prodejní doby ve velkých obchodech nad 200 metrů čtverečních.

Většina Čechů ale takovou regulaci odmítá, ukázal průzkum společnosti Incoma GfK pro Svaz obchodu a cestovního ruchu. Proti jakékoli regulaci otevíracích dob je 65 procent české populace, proti samotnému uzavření obchodů o státních svátcích je ale jen těsná většina.

Téměř každá domácnost – 97 procent – k nákupům využívá právě dny volna. Skoro třetina z těchto respondentů dokonce výhradně o nedělích a svátcích uskutečňuje velké týdenní nákupy.

Návrh skupiny senátorů za ČSSD chce zavřít velké prodejny během sedmi svátků, konkrétně má jít o 1. ledna, o Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. O Štědrém dni by měly obchody zavřít až po poledni. Ostatní svátky návrh neřeší.

I hospody a kavárny?

"Na dotaz, zda má stát obchodníkům určovat, kdy mají mít otevřeno a kdy ne, Češi odpověděli jednoznačně. Pětašedesát procent říká, že rozhodně ne," dodává k průzkumu, který probíhal od 10. do 14. října na vzorku tisíce respondentů, Tomáš Drtina z GfK.

Více než polovina nakupujících - 52 procent - je proti tomu, aby byly jejich oblíbené prodejny o svátcích zavřeny, chtějí totiž nakupovat, kdykoli potřebují. Skoro stejně velká část respondentů by ale se zavřenými obchody o svátcích problém neměla, 45 procentům respondentů by to nevadilo. Zhruba polovina z těchto lidí by neměla problém ani s tím, pokud by obchody zavřely i v běžnou neděli. Dvěma procentům dotázaných je to jedno. 

„Jak z nově získaných dat, tak i z rozhovorů s našimi zákazníky víme, že omezování otevírací doby je silnou reminiscencí na doby dávno minulé. Mnozí se tak ptají, zda v tom stát bude pokračovat a bude regulovat i otevírací dobu v kavárnách či restauracích,“ komentuje senátní návrh prezidentka Svazu obchodu Marta Nováková.

Obchody to zvládnou samy

Regulace trhu má podle Novákové probíhat pouze tam, kde trh nefunguje. Což ovšem není případ odvětví obchodu. Zde se trh velice dobře samoreguluje, a není tedy potřeba zasahovat. Příkladem může podle ní být zavedení non-stop otevírací doby některými řetězci a její následné zrušení.

„Běžte si třeba v neděli koupit do Dejvic drogistické zboží nebo oblečení. Nepořídíte. Když ale sjedete pár stanic na Letnou, nakoupíte bez problémů,“ vysvětluje na příkladu princip samoregulace také ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

Řetězcům klesnou tržby o miliardy

Podobný postoj mají k návrhu také představitelé obchodních center, ani oni sami nechtějí povinně ze zákona nechat je o svátcích zavřené. Podle předsedy Mezinárodního výboru obchodních center Jana Kubíčka bude mít případné omezení pracovní doby vliv na tržby a zisk obchodníků.

„Větší a střední obchodní centra ročně navštíví asi 300 milionů lidí, pokud započítáme i malé obchody, můžeme hovořit o 400 milionech lidí. Pokud by došlo k regulaci, došlo by k značnému úbytku zákazníků, což by ovlivnilo i malé obchody, které by sice mohly zůstat otevřené, ale neměly by klientelu, což by je stejně přimělo k zavření prodejny,“ myslí si Kubíček.

Ostatně úbytek lidí dokazuje i průzkum GfK. „Pokud by se v nákupních centrech o svátcích zavřely velké obchody, znamenalo by to pokles návštěvnosti o více než polovinu. Jen 29 procent zákazníků by tam v tyto dny chodilo i nadále jako dřív,“ říká Drtina.

Podle Kubíčka by zákaz prodávat o svátcích obchodům ubral na tržbách asi tři procenta za rok, což třeba u těch velkých představuje i několik miliard korun.

Současně dodává, že zákaz by měl nemalý dopad také na zaměstnanost. Pro řadu lidí, zejména ze sociálně slabších vrstev, jsou právě svátky jednou z možností, jak si přivydělat.

Rodina má být spolu

Naopak zastánci tohoto omezení, ke kterým se řadí třeba odbory, argumentují historickými souvislostmi a tím, že rodina má svátky trávit jinak než rozsáhlým nakupováním. Stejně tak práce o víkendu nebo o svátcích by měla být podle nich spíše výjimečná. Podobné omezení je běžné třeba v sousedním Rakousku i Německu. Mohlo by také pomoci drobným obchodníkům.

Podle informací odpůrců zákona je ale pravděpodobné, že návrh senátorů z řad ČSSD projde. Mezi poslanci se totiž doposud nevzedmula žádná silná vlna odporu, všichni naopak, zdá se, souhlasí. „Právě proto se ozýváme,“ říkají nyní jednotně zástupci obchodníků i spotřebitelů.

 

Právě se děje

Další zprávy