Plast ekologičtější než papír. Návrat igelitek začal spor o šetrnost nákupních tašek

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 10. 2019 17:55
Ekologická udržitelnost je pro české obchodníky klíčové téma, zajímá totiž stále více jejich zákazníků. Z potravin tak sundavají obaly, pytlíky mění za textilní sáčky, rozšiřují nabídku o rostlinné náhražky jídel. Řetězec Billa se nyní vydal zdánlivě opačným směrem - omezuje nabídku papírových tašek a vrátil se k "plastům". Přestože důvod má být ekologický, ne všichni na trhu se shodnou.
Kontejnery pro převoz komunálního odpadu.
Kontejnery pro převoz komunálního odpadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kvůli taškám se lesy nekácí

Přesto výhodou papírové tašky zůstává podle řetězce Globus její odbouratelnost v přírodě. "Pokud ji zapomene vytřídit a taška jde do běžného odpadu, na skládce či v přírodě se působením vnějších vlivů postupně sama biologicky rozloží," popisuje vedoucí komunikace řetězce Rita Gabrielová.

"Pokud se tato papírová taška nevyrábí někde daleko a není za ní dlouhá uhlíková stopa, nevidíme žádnou markantní nevýhodu, která by byla srovnatelná s nevýhodami plastových nebo biologicky nerozložitelných tašek," dodává.

Například internetový prodejce Rohlik.cz rozváží své nákupy výhradně v papírových taškách. Jsou vyrobeny z recyklovatelného kraftovaného papíru, ovšem nejedná se o recyklát. "Kdybychom používali nějakou z variant recyklovaného papíru, neměl by takovou nosnost a museli bychom použít o několik tašek více, čímž by enormně narostla spotřeba," říká šéf marketingu Rohlík.cz Olin Novák.

Dřevo z tašek podle něj pochází například z prořezu, stromů napadených kůrovcem či neopracovaných odřezků pro nábytkářský průmysl.

  • "Nikdo v současné době nekácí kvůli taškám les, neplundruje lesnaté území," upozorňuje Petr Hruboš ze společnosti Printstep, která prodejci tašky dodává. Podle odborníků z papírenského průmyslu je v posledních letech v Česku naopak značný nadbytek dřeva způsobený suchem a kůrovcem. "Stromy se tedy nekácí kvůli papírenskému průmylsu, který jich z celkové těžby celosvětově (ale i u nás) spotřebovává jen cca 14 procent. Energie (elektřinu i teplo) si papírenské podniky většinou vyrábějí samy - a to v regeneračních kotlích - a z veřejných sítí neberou prakticky nic," připomíná zástupce ředitele Asociace českého papírenského průmyslu Miloš Lešikar.

Počet tašek v oběhu se sice Rohlik.cz snaží eliminovat, omezují ho v tom ale předpisy, které stanovují, že určité typy produktů musí být do tašek baleny odděleně. "Proto často nemůžeme nákup přivézt pouze v jedné tašce, i když by se do ní třeba vešel. Legislativa nám to nedovoluje," připomíná Novák s tím, že papírové tašky Rohlik.cz v současnosti považuje za dobré řešení.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy