Formulka, co prodá všechno a všude. Experti zkoumali, jak lidé slyší na "Made in ..."

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
17. 10. 2019 6:58
Když zákazníci o vybraném zboží zjistí, že bylo vyrobeno v Německu, jejich sympatie k němu zesílí. Naopak nálepka "Made in China" je odrazuje. Ukázaly to letošní výsledky výzkumu YouGov-Cambridge Globalism Project. Ten zjišťoval, jak původ výrobku ovlivňuje vnímání lidí po světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Pokud bude na výrobku uvedeno 'Made in (konkrétní stát)', budete o něm smýšlet více pozitivně, nebo naopak více negativně? Nebo to pro vás nebude ve skutečnosti žádný rozdíl?" Tuto otázku položili výzkumníci v průběhu letošního března lidem ve 23 zemích, dotazovali se přitom na celkem 12 zemí původu.

Výsledky byly jednoznačné. Pro polovinu respondentů by byl výrobek sympatičtější, pokud by na něm byl uveden německý původ. Negativně by o něm v takovém případě smýšlelo jen šest procent lidí. Na druhém místě v pomyslném žebříčku se umístily výrobky původem z Itálie.

Špatně nedopadlo ani britské zboží - to působí lépe na 41 procent spotřebitelů, negativně ho vnímá rovněž jen šest procent z nich. Jsou to velmi podobné výsledky jako u výrobků z Francie.

Na druhou stranu celých 44 procent respondentů vnímá spíše negativně výrobky pocházející z Číny. "To je třikrát více než těch, kterým by byly sympatičtější," doplňuje zpráva.

Není překvapením, že za původ "kopou" především nakupující z dané země. Příkladem za všechny je v tomto směru Mexiko - zatímco ve světě působí výrobek z jeho produkce sympaticky pouze na 17 procent oslovených, u Mexičanů je to hned 67 procent. Hrdí na své zboží jsou i Italové a Francouzi.

Foto: YouGov Cambridge Global Project

Naopak němečtí spotřebitelé paradoxně "své" výrobky z Německa neprožívají tolik jako zbytek světa. Pozitivně je sice vnímá většina z nich - 59 procent, ovšem třeba v Egyptě je to 77 procent, v Číně 64 procent a v Mexiku 62 procent dotázaných.

Naopak spíše negativně působí "vyrobeno v Německu" zejména na Turky (12 procent).

I v případě čínských výrobků se tábor domácích se zahraničím značně rozchází. Zatímco na obyvatele ostatních států nepůsobí příliš dobře - nejvíc dotázaných je vnímá negativně hlavně ve Francii, Dánsku, Japonsku i USA -, sympatické jsou hned 46 procentům Číňanů.

Čínský původ ale vnímá pozitivně i 32 procent respondentů ze Saúdské Arábie, v Brazílii je to pak 26 procent a v Egyptě 24 procent oslovených.

Tabulka odpovědí respondentů na otázku: Produkt s označením "Made in China" na vás působí spíše pozitivně, nebo negativně?

Země Spíše pozitivně Spíše negativně Je mi to jedno
Francie 6 % 67 % 23 %
Německo 8 % 51 % 33 %
Itálie 9 % 61 % 27 %
Španělsko 4 % 50 % 44 %
Švédsko 3 % 46 % 44 %
Dánsko 7 % 60 % 29 %
Polsko 8 % 47 % 41 %
Velká Británie 3 % 37 % 57 %
Austrálie 6 % 42 % 51 %
USA 7 % 47 % 36 %
Kanada 11 % 45 % 38 %
Brazílie 26 % 33 % 39 %
Mexiko 12 % 50 % 37 %
Turecko 15 % 57 % 24 %
Egypt 24 % 42 % 23 %
Saúdská Arábie 32 % 34 % 21 %
Indie 19 % 41 % 32 %
Čína 46 % 11 % 39 %
Japonsko 2 % 68 % 26 %
Indonésie 34 % 23 % 33 %
Thajsko 24 % 42 % 29 %
Nigérie 33 % 24 % 41 %
JAR 14 % 36 % 49 %
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy