Plast ekologičtější než papír. Návrat igelitek začal spor o šetrnost nákupních tašek

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 10. 2019 17:55
Ekologická udržitelnost je pro české obchodníky klíčové téma, zajímá totiž stále více jejich zákazníků. Z potravin tak sundavají obaly, pytlíky mění za textilní sáčky, rozšiřují nabídku o rostlinné náhražky jídel. Řetězec Billa se nyní vydal zdánlivě opačným směrem - omezuje nabídku papírových tašek a vrátil se k "plastům". Přestože důvod má být ekologický, ne všichni na trhu se shodnou.
Foto: shutterstock

Ať si zákazník vybere

  • Konkurence Billy na českém trhu většinou nabízí rovnou několik variant nákupních tašek, ze kterých zákazník může vybírat - nejčastěji tedy bavlnu, papír a plast.

"Tyto materiály byly zvoleny jako nejvhodnější na základě studie Vysoké školy chemicko-technologické. Například papírové tašky jsou vyrobené ze 100% recyklovaného papíru. Polyesterová taška, která při opakovaném použití vykazuje ze všech tašek nejmenší dopady na životní prostředí, je vyrobená z materiálu, který je 100% recyklovaný. Používáním alternativních tašek tak zákazníci Penny ušetří okolo 20 milionů plastových tašek za rok," vypočítává pro Aktuálně.cz mluvčí řetězce Penny Market Tomáš Kubík.

Kombinace recyklovatelných papírových, plastových a bavlněných tašek nabízí také Lidl či Kaufland.

Prodejny Albert přistoupily již před více než pěti lety ke zpoplatnění plastových tašek, které jejich prodej omezilo z více než dvou třetin. Z prodeje je ale neodstranily. "Při přehodnocování přístupu a představení nové nabídky tašek zkraje tohoto roku jsme se rozhodli ponechat i lehkou odnosnou igelitovou tašku. Z hlediska ochrany životního prostředí není zcela jasný environmentální dopad jednotlivých druhů, proto jsme právě igelitové tašky nestáhli z prodeje a nechali jsme volbu na zákaznících. To se nyní ukazuje jako prozíravý krok, jelikož i my vnímáme skutečnost, že papírové tašky nejsou vhodné pro opakované používání," vysvětluje šéf komunikace Albertu Jiří Mareček.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Saská kontrarozvědka označila protiimigrační hnutí Pegida za extremistické

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. V pátek to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. Pro hnutí Pegida a její představitele nové hodnocení znamená, že se dostávají do hledáčku tajných služeb. Pegida vznikla v Sasku, které je její baštou, postupně se rozšířila i do dalších spolkových zemí, ale její popularita v posledních letech výrazně poklesla.

Saská kontrarozvědka uvádí, že Pegida vykazuje radikální úsilí a že v průběhu let se rozvinula z protestního v protiústavní hnutí. "Tím, že Pegida poskytuje známým pravicovým radikálům veřejnou agitační platformu, aby mohli šířit protiústavní názory a ideologie, funguje toto hnutí jako jakési propojení mezi extremisty a neextremisty," řekl Christian. To pak podle něj vede k posouvání hranic mezi demokratickými a radikálními postoji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy