Stačí chvilka. Tak prodavači zneužívají platební karty

Domácí Domácí
24. 5. 2013 8:00
Máte ve výpisu transakcí podezřelou položku? Možná si vaší kartou zaplatil prodavač
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Placení platební kartou je rychlé a snadné, nenutí vás hlídat si, zda máte v peněžcence dostatek hotovosti, odpadá problém s rozměňováním. Jenže má i úskalí. Obchodník může při manipulaci s "kreditkou" zjistit z karty údaje a pak z vašich financí třeba uhradit zboží objednané přes internet.

K takovému případu došlo naposledy v březnu 2013 na Ostravsku.

Policejní komisař vedl zkrácené přípravné řízení ve věci přečinu krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Údaje podvodník získal při placení kartou

Sdělení podezření si vyslechl dvacetiletý muž, který zneužil svého postavení prodejce a neoprávněně získával údaje z kreditních karet. Pomocí těchto údajů, pak měl provést několik platebních transakcí prostřednictvím internetu. Údaje získal v momentě, když nic netušící zákazníci v provozovně hradili zakoupené zboží.

"Policisty kontaktoval jeden z poškozených v době, kdy zkontroloval výpis z účtu a nalezl platební transakci, kterou neučinil. S touto informací kontaktoval také svou banku. Policisté věc začali prověřovat a zjistili informace směřující k dvacetiletému muži. Ten se posléze doznal a způsobenou škodu uhradil," říká policejní mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Čtěte také:
Ztratil kartu i s PINem. Soud s bankou přesto vyhrál
Stačí jen přečíst. Past na platební karty se šíří
Obří bankomatová loupež: V 27 zemích zmizelo 45 milionů

Pomocí neoprávněně získaných údajů z platebních karet dvou mužů pak měl podezřelý provést například platbu za objednané zboží, jindy si dobít kredit. Způsobená škoda přesáhala 11 600 korun. V jednom případě mělo dojít k blokaci platební transakce.

"I nadále tak zůstává aktuální apel veřejnosti, aby platební karty majitelé nepouštěli z dohledu a pečlivě kontrolovali výpisy platebních transakcí. Díky včasné informaci prvního poškozeného a kontaktování banky i policistů byla učiněna vbrzku opatření, která zamezila neoprávněnému nakládání s financemi poškozených a směřující ke zjištění podezřelého," dodává Holčáková.

Nepouštějte kartu z dohledu, nenechte si ji odnést

Na podvod s kreditními kartami ze strany prodejců upozorňují i stránky Podvody v e-bankovnictví, které jsou zastřešovány Sdružením českých spotřebitelů.

Co radí pro případ placení kreditní kartou? Vždy je třeba pečlivě zkontrolovat na prodejním dokladu a dokladu o zaplacení platební kartou datum, částku, označení prodejny, nikdy nepodepisovat nevyplněné prodejní doklady, zejména v případě, kdy budou údaje z platební karty klienta sejmuty za použití takzvaného imprinteru - mechanického přístroje pro sejmutí dat z karty. Užitečné je také při podpisu celkové sumy proškrtat volná místa před položkou i za položkou.

Je třeba také dávat pozor, zda personál prodejny neodchází s kartou do zázemí nebo s ní nemanipuluje nezvyklým způsobem.

Češi jsou v používání e-bankingu naivní

Mějte se rovněž na pozoru v situaci, kdy vám obchodník kartu odnese a posléze sdělí, že transakci nebylo možné uskutečnit. Je nutné poznamenat si toto prodejní místo a v případě, že zaplatíte v hotovosti, doporučuje se uschovat tento doklad o zaplacení pro eventuelní reklamaci. Není vyloučeno, že se transakce z tohoto prodejního místa objeví ve vašem výpisu.

Vždy je také nutné zkontrolovat, zda platební karta, kterou vám personál vrátí, je opravdu vaše.

Odborníci, kteří se zabývají prevencí e-bankingové kriminality, častou žasnou nad finanční naivitou a negramotností Čechů.

"Při bezhotovostních platbách se spotřebitelé často chovají velmi neopatrně, až naivně, či nezodpovědně. Asi bychom na ulici neznámé osobě nedali do rukou svou peněženku s hotovostí, aby nám šla koupit noviny, než si vykouříme cigaretu. Při bezhotovostním platbách se však takto někdy chováme, a všanc přitom dáváme mnohem větší obnosy," říkají.

 

Právě se děje

Další zprávy