Stačí jen přečíst. Past na platební karty se šíří

ČTK ČTK
8. 4. 2013 17:00
Vyplývá to z průzkumu mezinárodní organizace European ATM Security Team
Foto: UBS

Londýn - V Evropě přibývá nelegálních zařízení, která při nákupu benzinu nebo jízdenek kradou údaje z bankovních karet.
Vyplývá to z průzkumu mezinárodní organizace European ATM Security Team (East), o kterém informoval britský server BBC.

Například nárůst počtu čteček, které jsou instalované v automatech na jízdenky, zaznamenalo pět z 23 evropských zemí. Ve dvou zemích se zvýšil počet případů, kdy se čtečky nacházely v parkovacích hodinách. V šesti státech je zaznamenali v samoobslužných čerpacích stanicích.

Kterých států se nárůst nelegálních čteček týkal, organizace East ovšem ve své zprávě neuvedla.

Čtecí zařízení, která kradou údaje z bankovních karet, podvodníci častěji umísťují do bankomatů.

Případy skimmingu, tedy krádeže údajů z bankovních karet pomocí nelegálních čtecích zařízení, na začátku roku zaznamenalo třeba Slovensko. Podvodníci podle médií nainstalovali tato zařízení do tamních bankomatů. Několik desítek klientů největších slovenských bank pak přišlo o peníze.

Čtěte také:
Podvodníci obrali klienty slovenských bank o peníze
Ztratil kartu i s PINem. Soud s bankou přesto vyhrál
Číšník "vyluxoval" z účtů hostů miliony. Jedním trikem


 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy