Rychlé platby zabraly, umí je už každá pátá karta

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 5. 2013 9:56
Banky už vydaly téměř dva miliony karet s bezkontaktní funkcí, lidé si na ně zvykají
Foto: Česká spořitelna

Praha - Zhruba každý čtvrtý platební terminál u tuzemských obchodníků už umí přijímat bezkontaktní platby. Tuto novou funkci má přibližně každá pátá platební karta v Česku. Na rychlé placení částek do 500 korun bez zadání PIN si čím dál více zvykají i klienti bank.

Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty je v Česku vydáno 10,2 milionu platebních karet. Jak zjistil online deník Aktuálně.cz od bank a karetních asociací, téměř dva miliony z tohoto počtu už mají i bezkontaktní funkci.

Rychlé platby do 500 korun, při nichž stačí kartu jen přiložit, už umožňuje 18 tisíc platebních terminálů z celkových zhruba 80 tisíc v Česku.

A například podle statistik ČSOB, která tyto karty nabízí od počátku letošního roku a dosud jich vydala 400 tisíc, je už každá třetí transakce kartou ČSOB bezkontaktní.

Poměr ve prospěch bezkontaktní technologie přitom s největší pravděpodobností bude i dále svižně narůstat. Ještě na začátku minulého roku vydávaly karty s bezkontaktní funkcí jen Citibank (od června 2011) a Česká spořitelna (od podzimu 2011). Nyní už je má v nabídce dalších osm bank - Fio, GE Money, Zuno a Komerční banka (jen kreditní karty), mBank, ČSOB, Air Bank a Raiffeisenbank.

Ještě ve druhém čtvrtletí je podle zjištění Aktuálně.cz začne vydávat také Equa bank. Zuno Bank ve druhé polovině roku 2013 rozšíří bezkontaktní funkci i na své debetní karty. UniCredit Bank by na konci letošního roku měla spustit teprve testovací provoz. Přesný termín zavedení zatím nemají například ve Sberbank (dříve Volksbank), i když s touto technologií počítají.

Oblíbené karty

Ještě v září roku 2012, tedy zhruba před půl rokem, bylo v Česku šest tisíc terminálů s bezkontaktní funkcí, nyní je jejich počet trojnásobný a dále rychle poroste.

„Všechny nové terminály, které banky na trh dodávají, jsou zároveň opatřeny bezkontaktními technologiemi. Obnovovací cyklus je tříletý," řekl v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Marcel Gajdoš, šéf Visa pro Česko a Slovensko.

Podobná je situace u karet. I u nich platí, že pokud je banka nabízí, tak nové už většinou automaticky vydává také s bezkontaktní technologií. Bankám se to i přes vyšší nákladovost vyplatí.

„Karty s bezkontaktní technologií jsou dražší, ale stojí to za to, protože my už nyní u prvních desítek tisíc nově vydaných karet vidíme, že si je zákazníci oblíbili a že frekvence placení s nimi se významně zvýšila. To znamená, že investice do bezkontaktních karet nebude ztrátová," vysvětlil Roman Truhlář, generální ředitel mBank pro Česko a Slovensko.

Foto: MasterCard
Čtěte také:
Platíte kartou? Pořád je to málo, tvrdí šéf Visa pro ČR
Objev: Poplatek za úvěr bance odmítl i druhý soud
Místo peněženky stačí mobil. Platební karta je uvnitř

Bezkontaktní technologie má bankám a karetním společnostem dále pomoci s postupným vytlačováním hotovosti. V minulém roce připadalo v Česku na platbu kartou třináct korun z každé stokoruny utracené u obchodníka. Česká Visa má například za cíl se během několika málo let dostat nad hranici dvacetikoruny - vzorem je situace ve Velké Británii, kde na kartu připadá 30 procent útrat.

Visa také odhaduje, že v roce 2020 budou objemy peněz utracené kartami v poměru 50:50 u bezkontaktních a klasických, řekněme kontaktních, plateb. K tomu je nyní zatím daleko.

Častěji a menší částky

Přes miliardu korun utracenou bezkontaktně se zatím dostala jen Česká spořitelna. Je to logické, protože jednak má nejvíce vydaných bezkontaktních karet - 750 tisíc - a jednak s nimi přišla jako druhá banka v Česku už na podzim roku 2011, když ji se svými kreditními kartami předstihla jen Citibank (ta má nyní vydáno 50 tisíc karet s bezkontaktní funkcí).

Bezkontaktně zatím klienti České spořitelny za zhruba rok a půl utratili 1,7 miliardy korun. Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty přitom jen v roce 2012 lidé s kartami vydanými tuzemskými bankami utratili 294,3 miliardy korun. Při porovnání je třeba mít na paměti, že druhé číslo je za celý trh a že bezkontaktní karty jsou teprve postupně vydávány, stejně jako se teprve rozšiřuje infrastruktura. I tak ale tato čísla dokumentují startovací poměr útrat bezkontaktními a klasickými kartami. Na jedné straně jsou jednotky miliard, na druhé stovky.

Jinou statistiku nabízí ČSOB. Ta karty s bezkontaktní funkcí nabízí teprve od začátku roku 2013, za první čtvrtletí už jich ale vydala přes 400 tisíc. Zajímavý je hlavně aktuální poměr plateb provedených bezkontaktně a "běžnou" kartou. U celkového objemu plateb kartou je to 4,6:1 ve prospěch klasické platby (na každou korunu utracenou bezkontaktně připadají 4,6 koruny zaplacené klasickou kartou), u počtu transakcí poměr klesá už na 2:1.

Statistika ČSOB také ukazuje, že lidé bezkontaktní funkce využívají přesně tím způsobem, kvůli němuž je karetní společnosti vyvinuly: Platí častěji a menší částky. Dobře to dokumentují průměrné částky zaplacené bezkontaktně a běžnou kartou - Citibank: 420/1100 Kč, Česká spořitelna: 402/842 Kč, ČSOB: 330/800 Kč, Fio banka: 250/1000 Kč, GE Money Bank: 321/750 Kč. "Průměrná výše jedné platby kartou poklesla u klientů s bezkontaktními kartami od ledna o téměř 200 korun na současných 660 korun," potvrzuje jednoznačný trend i Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank.

A proč mají banky a karetní společnosti zájem na tom, aby platby kartou stále více nahrazovaly platbu hotovostí? Z plateb kartou totiž získávají poplatky, které jim odvádí obchodníci. Tyto poplatky se v Česku pohybují ve výši zhruba jednoho a půl procenta až tří procent z výše transakce. Naproti tomu s hotovostí - ať už v bankomatech či na pobočkách - mají banky převážně spojeny jen poměrně vysoké náklady.

Do 500 korun bez PIN

Pro zákazníky má být bezkontaktní placení rychlejší a má je motivovat k platbě kartou i za drobné nákupy. Stejně jako u standardních plateb kartou neúčtují řetězce lidem v zásadě žádný příplatek - za transakce si banka vybere poplatky přímo od obchodníka, ne od nakupujících.

Bezkontaktní kartu stačí jen přiložit k terminálu, není ji tedy nutné zasouvat ani zadávat PIN. Jednoduché použití však je omezeno jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN. Omezen je také počet transakcí, které půjde uskutečnit bez tohoto ověření v kratším časovém úseku. Pokud je klient vyčerpá, stačí mu jen zadat PIN a limit poběží znovu.

 

Právě se děje

Další zprávy