Platíte kartou? Pořád je to málo, tvrdí šéf Visa pro ČR

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 4. 2013 7:15
Češi utratí kartou 13 korun z každé stovky. Ve Velké Británii je to skoro třetina
Marcel Gajdoš.
Marcel Gajdoš. | Foto: Visa

Praha - Lidé v Česku používají platební karty při nákupech čím dál častěji, nyní takto zaplatí třináct korun z každé stokoruny. Pro banky a karetní společnosti je to málo. "Snažíme se přiblížit situaci ve Velké Británii, kde poměr činí 30 procent," říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Marcel Gajdoš, regionální manažer pro Česko a Slovensko Visa Europe.

Cílem pro nejbližší roky je dostat se alespoň nad dvacetikorunovou hranici. "Překážka spočívá i v tom, že počet terminálů na počet obyvatel je v Česku pod průměrem Evropského unie. Do tohoto průměru nám chybí až 90 tisíc nových terminálů, cíl je tedy dostat se nad dvojnásobek současného stavu," odhaluje Gajdoš plány karetního byznysu.

Aktuálně.cz: Visa Europe vykázala za rok 2012 zisk 260 milionů eur. Z jaké části přispěla česká pobočka?

Marcel Gajdoš: To byl náš zisk před zdaněním, který se dále alokoval do všech 3600 členských bank. Skutečný zisk máme každoročně na nule. Kromě jeho rozdělení do jednotlivých bank směřovalo za poslední účetní rok více než 150 milionů eur do investic.

Česko tvoří z celkových objemů transakcí Visa Europe 0,6 procenta, takže velmi zjednodušeně to odpovídá i příjmům Visy v Česku. My známe zdejší objemy i počty transakcí, ale rozdělení zisků podle jednotlivých trhů neprovádíme, protože Visa Europe je ve finále jedna společnost.

A.cz: Jaké jsou tedy roční objemy plateb kartami Visa v Česku a jaký je počet transakcí?

Platby kartami Visa u obchodníků vyšly za poslední finanční rok končící zářím na 6,6 miliardy eur (zhruba 165 miliard korun) a výběry z bankomatů na 17 miliard eur (zhruba 425 miliard korun).

Celkový počet transakcí činil 299 milionů a počet výběrů z bankomatů vyšplhal na zhruba 116 milionů. Zatímco tedy lidé kartami častěji platí, než vybírají, v celkových objemech tvoří 70 procent výběry z bankomatů. A naším cílem je nahradit co nejvíce těchto výběrů přímou útratou u obchodníků.

Máme 90 tisíc terminálů, chceme dvojnásobek

A.cz: Visa měla na konci minulého hospodářského roku v Česku vydaných 5,6 milionu karet. Je to maximální počet, nebo je ještě reálný nárůst?

Na českém trhu je odhadem 10 milionů karet. Lidí, kteří kartou skutečně aktivně platí, je zhruba šest milionů. Trh v Česku už tedy není o růstu nových Visa karet, z toho důvodu chceme nyní přimět majitele karet ke změně jejich chování. Z našeho pohledu zde lidé nesprávně používají své karty, když více vyberou v hotovosti z bankomatu, než kolik zaplatí u obchodníků. Navíc jsme zjistili, že překážka spočívá i v tom, že počet terminálů na počet obyvatel je v Česku pod průměrem EU. Do něho nám chybí až 90 tisíc nových terminálů, cíl je tedy dostat se nad hranici 180 tisíc terminálů.

A.cz: Jak se na celkových objemech podílely Visa bezkontaktní platby?

Tato informace ještě není k dispozici, ale výsledná hodnota zatím nebude vypovídající, protože ve sledované etapě celý systém teprve nabíhal. Na začátku období vydávala bezkontaktní karty od Visa pouze jedna banka v Česku, nyní to jsou čtyři. Každopádně očekáváme, že v roce 2020 by měly bezkontaktní platby - včetně plateb prováděných mobilním telefonem s technologií NFC - tvořit padesát procent všech transakcí.

Foto: UBS
Čtěte také:
Spořitelna vylepšuje bankomaty, inspiroval ji nováček
Ztratil kartu i s PINem. Soud s bankou přesto vyhrál
Stačí jen přečíst. Past na platební karty se šíří

A.cz: Bezkontaktní platby jsou tu proto, aby dále vytlačovaly hotovost. Na jaký podíl ze současných 13 procent z každé stokoruny se tedy chcete do roku 2020 dostat?

Snažíme se přiblížit situaci ve Velké Británii, kde poměr činí 30 procent. Jestli se nám to podaří a kdy přesně, říci v tuto chvíli nelze. Každopádně náš plán je překročit alespoň 20 procent. Snažíme se proto především rozšířit akceptační síť, aby kartami bylo možné platit kromě velkých obchodníků i v malých obchodech a v menších městech.

A.cz: Momentálně je v Česku zhruba 18 tisíc terminálů, na kterých je možné platit bezkontaktně. Kolik jich bude na konci letošního roku?

To záleží na bankách, ale každopádně je to tak, že všechny nové terminály, které banky na trh dodávají, jsou zároveň opatřeny bezkontaktními technologiemi. Obnovovací cyklus je tříletý a celkový počet terminálů je kolem 80 tisíc.

U bezkontaktních funkcí přitom není nejdůležitější počet, ale místa, která jsou těmito terminály osazená - tyto terminály by měly být dostupné i v malých prodejnách potravin, jídelnách, trafikách, na čerpacích stanicích, v hobby marketech nebo kavárnách. Máme identifikovaná místa, kde podíl hotovosti přesahuje 90 procent. Prioritou jsou však pro nás i parkovací či nápojové automaty.

A.cz: A jsou obchodníci motivováni k zavádění těchto plateb třeba nižšími poplatky?

Ono to ani není o poplatku, ale o tom, že bezkontaktní technologie umožňují rychlé odbavení klientů, ale jejich další velkou výhodou je i fakt, že snižují celkový objem hotovosti, jejíž správa je obecně drahá.

Obchodníci odvádějí do tří procent

A.cz: Jaký příjem má Visa z platby kartou u obchodníka?

Mezibankovní poplatky na kartách Visa sahají od jednoho procenta za čipovou transakci u obchodníka až do úrovně 1,6 procenta, což je poplatek ve virtuálním prostředí takzvané e-commerce. Většinu plateb našimi kartami v Česku tvoří čipové transakce u obchodníka, které spadají do poplatku ve výši jednoho procenta.

A.cz: Je výše mezibankovního poplatku na evropské úrovni, nebo se nějak odlišujeme?

Různí se to podle vyspělosti trhu. Například v Británii, kde se karty k platbám používají mnohem častěji než v Česku, je poplatek na úrovni 0,2 procenta, ale zase v Polsku se vybírá od 1,6 do dvou procent.

Foto: UBS
Čtěte také:
Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti
Podnikatelé, banky vás klamou. Platíte víc, než musíte
Objev: Poplatek za úvěr bance odmítl i druhý český soud

A.cz: Toto je ale jen část celkového poplatku. Jaká je konečná výše poplatku, který obchodník odvede?

Ano, to zmíněné procento platí banka, která provozuje terminál, bance, která kartu vydala. Obchodník platí poplatek bance, která ho „vybavila" terminálem - ten v sobě zahrnuje právě zmíněný interchange fee plus marži banky, která obvykle odráží náklady na danou karetní transakci. Výslednou výši poplatku si tak určuje banka, která obchodníkovi dodala terminál a vždy z tohoto celkového poplatku ještě odvádí v případě karet Visa nejčastěji procento bance, která vydala kartu.

A.cz: Takže na jaké úrovni se v Česku pohybuje konečná výše poplatku pro obchodníka za platbu kartou?

Celková výše poplatku se pohybuje zhruba v rozmezí od jednoho do tří procent.

Dobírkové území

A.cz: Visa Europe má již připravenou takzvanou mobilní peněženku pod názvem V.me a například v Británii už ji i zavádí. Do Česka má přijít až se zpožděním. Proč?

U takzvaných virtuálních plateb je v Česku stále obrovský podíl hotovosti, mezi lidmi pořád dominuje úhrada na dobírku zhruba v šedesáti procentech, zatímco platby kartou jsou zhruba na osmi procentech. Například v Británii má dobírka zhruba procento a takřka celý zbytek jsou karty, protože tam historicky neexistují platební tlačítka, která jsou k dispozici právě v Česku.

My se domníváme, že hlavní důvod nespočívá v tom, že lidé v Česku nemají produkt, kterým by na internetu platili elektronicky. Kartou je možné platit zcela běžně, rychle a bezpečně - jen o tom řada lidí stále ještě neví. Z tohoto důvodu plánujeme vysvětlovat benefity placení kartou na internetu a teprve pak dává smysl nabídnout veřejnosti nový produkt. Jakmile bude trh připravený, předpokládáme v roce 2014, peněženku V.me ihned nasadíme.

A.cz: Hlavní důvod pro nepoužívání karet na internetu je u Čechů psychologický - stále se toho bojí. Statistika Visa Europe za loňský rok říká, že zneužito bylo 0,04 procenta karet. Jak je to v Česku? A jak je to speciálně u plateb na internetu?

Česko patří v rámci Evropské unie mezi země s nejnižším poměrem podvodných transakcí v objemu 0,01 procenta. Rozdělení podle jednotlivých segmentů neuvádíme.

A.cz: Na začátku dubna evropská média varovala před tím, že narůstá počet čteček, které „vykrádají" při fyzických platbách data z karet. Jde o dlouho známý podvod, který se označuje slovem skimming. Zaznamenali jste nárůst i v Česku?

Nezaznamenali. Obecně jsou produkty a služby Visa Europe nastavené tak, že splňují nejpřísnější kritéria bezpečnosti a zároveň pomáhají každoročně eliminovat počet podvodných transakcí.

 

Právě se děje

Další zprávy